Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фотовиставка дивовижних пам’яток єврейської культури відкрилася в Ужгороді

5 березня, 2016 - 14:06
Фото Василя Ільницького

Учора у виставковій залі Закарпатського музею народної архітектури і побуту розгорнуто мобільну виставку «Синагоги Центральної та Східної Європи 1782-1944», сформовану на основі однойменної книги науковця-історика та архітектора з сербського міста Суботиця Рудольфа Клейна, що стала результатом його 20-ирічної дослідницької діяльності.

Виставку у форматі рол-ап відтворили Товариство угорських митців-архітекторів та Організація культури євреїв Угорщини під патронатом Міністерства зовнішньої економіки та закордонних справ сусідньої нам країни. Представлені на фото експонати, серед яких є і знищені, були відібрані на обширах усієї колишньої Австро-Угорщини і представляють широкий спектр архітектури та будівництва синагог у різні періоди.

Відкриваючи виставку Генеральний консул Угорщини у м. Ужгород Йожеф Бугайло зазначив, що його країна, головуючи минулого року у Міжнародному Альянсі з вшанування пам’яті жертв Голокосту, зосередила основну увагу спільноти на боротьбі проти антисемітизму, розвитку просвітництва щодо самого Голокосту та ромського геноциду. «Вшановуючи пам'ять депортованих у концтабори у 1944 році угорських євреїв наш уряд виділив значні кошти на реконструкцію та відновлення єврейських пам’ятників та синогог як у самій Угорщині, так і в сусідніх країнах, у результаті чого було відновлено більше тридцяти синагог. Серед зображених на цій виставці будівель, є чотири, що були обрані у рамках програми «порятунок синагог» - у містах Косег, Будапешт, Дебрецен та Суботиця. Після повного завершення реконструкції вони не лише служитимуть культурним та ритуальним цілям, але й будуть збережені як історичні цінності для майбутніх поколінь», - наголосив дипломат.

«Синагога – не лише молитовний будинок, це центр єврейського духовного та громадського життя, символ солідарності спільноти, її прагнення до життя. У камені, цеглі, дереві, металевій будові синагоги втілюються цінності, ідентичність, мрії єврейства», – наголосив голова благодійного фонду «Хесед Шпіра» Михайло Галін.

Про вікові традиції співжиття представників різних націй та взаємно шанобливе ставлення до їхніх культурних цінностей промовляли мер Ужгорода Богдан Андріїв, ректор Закарпатського художнього інституту професор Іван Небесник та інші учасники акції. Переглянути експонати виставки відвідувачі музею мають змогу до 1 квітня.

Василь Ільницький, Ужгород.

Фото автора

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ