Три страшні вороги українського відродження – Москва, український провінціалізм і комплекс Кочубеївщини.
Юрій Шевельов, український мовознавець, історик літератури

На Вінниччині легендарне піаніно Леонтовича відреставрують за грантові кошти

5 березня, 2021 - 10:21
Фото авторки

Реставраційна рада Вінницького обласного краєзнавчого музею, якому підпорядковується меморіальний музей Миколи Леонтовича у Марківці, вирішила терміново реставрувати родинне піаніно композитора. Ще перед відкриттям музею (у 2016 році) унікальний інструмент ХІХ століття дещо оновили, але консервативних заходів виявилося замало: слонова кістка на клавішах відвалюється, струни ржавіють, а дерев’яні частини поїдає шашіль. Щоб урятувати раритет, а також килим родини Леонтовичів, музей у партнерстві з Національним науково-дослідним реставраційним центром України борються за грант посольства США в Україні. Як повідомила директор музею Катерина Висоцька, вже пройшли другий етап. Вартість реставраційних робіт – близько 30 тисяч доларів США. У разі перемоги реставраційні роботи розпочнуться вже у вересні цього року і триватимуть протягом двох років.

«Найбільш знаковий експонат музейної експозиції — це піаніно родини Леонтовичів, яке, попри час, ще прекрасно звучить. А на його клавішах досі зберігаються краплі застиглого воску від свічок, при яких композитор писав свої музичні шедеври... На момент передачі меморіальної колекції родини до нашого музею інструмент уже був у досить занедбаному стані, але були збережені автентичні клавіші, струни і дека, – розповідає Катерина Висоцька. – На сьогоднішній день піаніно Леонтовича потребує серйозних відновлюваних робіт. У нього втрачена частина деталей і фрагментів, а масив деревини серйозно ушкоджений шашілем. Підтримувати і консервувати колекцію речей Леонтовича нам весь час допомагає Національний науково-дослідний реставраційний центр України. Вони до нас щороку приїжджають, оглядають ці речі, особливо, дерево, – як воно зберігається. За їхньою методикою ми його обробляємо, застосовуємо спеціальні розчини, герметично пакуємо у спеціальний целофан. Але проходить час і піаніно продовжує руйнуватись».

Директор музею додає, що родинне піаніно Леонтовичів тривалий час зберігалося у меморіальній квартирі автора всесвітньо відомої обробки «Щедрика» в Тульчині. До Марківки було передано у 1977 році, коли там уперше створювався музей композитора з нагоди його 100-ліття від дня народження. Там колись мешкали рідні митця й він неодноразово гостював у них. Саме у Марківці Леонтович трагічно загинув і був похований. У цьому ж музеї наразі зберігається і родинний килим Леонтовичів, який також хочуть відреставрувати за грантові кошти.

Як писав «День», у 2015 році меморіальний музей Миколи Леонтовича став філією Вінницького краєзнавчого музею. У 2016 році його повністю реконструювали за кошти обласного бюджету. Музейна експозиція розміщена у чотирьох залах, які обладнані спеціальними мультимедійними системами. Вони створюють звуковий супровід для проведення тематичних чи оглядових екскурсій, а ще містять архівні матеріали, які не помістили в експозиції, але є вкрай важливі для того, щоб пізнати Леонтовича і зрозуміти його особистість.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина, фото з архіву авторки

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ