Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

ВРУ ухвалила закон про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю

06 лютого, 16:45
Фото з архіву "Дня"

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект № 4666 про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю. "За" проголосували 285 народних депутатів.

Згідно пояснювальної записки, в Україні дуже багато підприємств діють саме в формі товариств з обмеженою відповідальністю, проте їх діяльність регулюється застарілими нормами закону "Про господарські товариства", деякими положеннями Цивільного та Господарського кодексу. В результаті законодавство щодо ТОВ суперечливе та фрагментарне, а деякі питання не врегульовані.

Натомість, даний законопроект спрямований на регулювання створення, діяльності і ліквідації ТОВ і ТДВ.

Документ передбачає, що кількість учасників товариства не обмежується. У законопроекті прописані права та обов'язки учасників товариства. При чому обов'язки звели до дотримання статуту товариства та виконання рішення загальних зборів. Можуть бути й інші обов'язки, передбачені статутом.

Законопроект містить статтю про корпоративні договори, які мають не допустити конфліктів всередині підприємств, а в разі їх виникнення - врегулювання ситуації. Якщо йдеться про приватне підприємство - корпоративні договори конфіденційні, а якщо ТОВ прямо чи опосередковано належить державі, їх треба публікувати.

У документі детально прописано, яким чином створюється ТОВ, що має містити його статут і як формується статутний капітал. Передбачено, що саме відбувається у випадку, коли один із учасників товариства прострочує внесення вкладу. Документом врегульовано порядок збільшення статутного капіталу ТОВ за рахунок додаткових вкладів та без них; зменшення статутного капіталу.

Згідно законопроекту, учасник товариства має переважне право на придбання частки іншого учасника. Про намір скористатися таким правом він має повідомити протягом 30 днів. Є й виключення - у статуті можуть бути прописані інші правила; в разі проведення аукціону або якщо інше передбачено корпоративним договором.

Документ містить норми про перехід частки до спадкоємця або правонаступника учасника товариства. Ця стаття викликала найбільше дискусій при обговоренні у сесійній залі. Ряд днародних депутатів, зокрема позафракційний депутат Вікторія Пташник звертала увагу на те, що документ містить ризики того, що правонаступник не зможе отримати частку у товаристві чи компенсацію за неї, адже обговорювалися норми законопроекту, при яких або потрібна згода всіх учасників товариства на правонаступництво, або відсутність строків виплати компенсації правонаступнику померлого власника частки.

Також дискутували щодо виходу учасника з товариства. Згідно редакції комітету до повторного другого читання, будь-коли вийти з товариства може учасник із часткою менше 50%, а якщо більше - потрібна згода всіх учасників товариства. У попередній версії був рядок "якщо інше не передбачено статутом". Виключення цього рядка критикували, як позбавлення бізнесу права самостійно встановлювати правила гри.

Згідно законопроекту, не може вийти з товариства учасник, якщо після цього у товаристві не залишиться жодного учасника.

Документ містить статтю про те, яким чином товариство може набути частку у власному статутному капіталі, а також про те, як мають виплачувати дивіденди.

ТОВ має такі органи управління, як загальні збори учасників, наглядова рада та виконавчий орган. Для ухвалення рішень загальними зборами більше не потрібен кворум, натомість деякі питання мають вирішувати одноголосно, зокрема

  •     затвердження грошової оцінки негрошового вкладу учасника;
  •     перерозподіл часток між учасниками товариства у випадках;
  •     створення інших органів товариства, визначення порядку їх діяльності;
  •     прийняття рішення про придбання товариством частки учасника чи її частини.

Інші рішення на загальних зборах приймаються більшістю голосів учасників товариства, які можуть голосувати з цього приводу. В статуті може бути передбачене інше. Деякі рішення можна провести шляхом опитування учасників, яке можна провести за допомогою засобів електронного спілкування, визначених у статуті.

Передбачено, що відбувається, якщо у товаристві тільки один учасник.

У законопроекті прописано можливість створювати наглядову раду, яка контролює та регулює діяльність виконавчого органу товариства. Повноваження наглядової ради мають міститится у статуті товариства.

Виконавчий орган товариства може бути одноосібним чи колегіальним, він управляє поточною діяльністю товариства та звітує перед загальними зборами учасників і наглядовою радою, якщо її створили.

Документ врегульовує проведення значних правочинів і правочинів із заінтересованістю.

Передбачено порядок припинення товариства шляхом поділу, перетворення, злиття або приєднання.

Законопроект має набути чинності через три місяці з дня офіційної публікації.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати