Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

У Львові відбудеться #Людкевич Фест

6 липня, 2017 - 16:53
Фото з відкритих джерел

Перший фестиваль пам'яті композитора, музикознавця, фольклориста і педагога Станіслава Людкевича  пройде 8–17 вересня і буде присвячений, за задумом агенції Collegium Musicum, не тільки постаті автора кантати-симфонії «Кавказ» та кантати «Заповіт», а й цілій добі Людкевича, позаяк під час фесту виконуватимуться твори І самого Маестро, і композиторів його епохи – Нестора Нижанківського, Василя Барвінського, Миколи Колесси, Юзефа Кофлера, Тадеуша Маєрського, Станіслава Нєвядомського та Василя Безкоровайного.

За словами директора заходу Тараса Демка, #Людкевич Фест – це десять  локацій, понад два десятки подій та тридцять учасників з усієї України. У програмі – концерти симфонічної та камерної музики, екскурсії у музей Людкевича, лекції, дискусія «Класична музика в українському суспільстві після 90-х»…

Участь у фестивалі візьмуть співачка Софія Соловій, піаністи Антоній Баришевський, Віталій Лиман, Олександр Козаренко, Аліна Шевченко, Анастасія Бойко, Світлана Позднишева, Юлія Маківничук, струнний квартет Phoenix, скрипаль Петро Тітяєв, віолончеліст Ярослав Мигаль, Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії, вокальний ансамбль під керуванням Віктора Пилипишина.

Лекції читатимуть знані музикознавці, зокрема – професори Стефанія Павлишин та Любов Кияновська, які  вивчали життя і композиторський спадок Людкевича.  

«Творчість Станіслава Людкевича у свідомості українця посідає музейне місце, – вважають організатори заходу. –  І це абсолютно незаслужено, адже він чи не перший професійний український композитор в Галичині. Директор української «консерваторії» у Львові, Людкевич, як ніхто інший, своєю громадською діяльністю зробив величезний внесок у розвиток української музики та виконавського мистецтва. Учень одного із найвідоміших західних професорів – Олександра Землінського. Захистив дисертацію «Дві проблеми розвитку звукозображальності» у Відні, але повернувся до Львова, щоби працювати тут і розвивати українське мистецтво у найкращих європейських традиціях. Людкевич – знакова постать для всієї української музики, яка без нього була б зовсім іншою».

Станіслав Пилипович Людкевич (24 січня 1879 – 10 вересня 1979) прожив сто років і дуже багато зробив – і у творчому плані, і як громадський діяч. Був одним із організаторів Вищого музичного інституту імені Миколи Лисенка у Львові,  згодом – його директором. Також викладав, працював із хорами «Боян», «Бандурист», «Сурма». Очолював музикологічну комісію НТШ. Від 1939 року – професор, завідувач кафедри теорії та композиції Львівської консерваторії. Одночасно – старший науковий співробітник Львівської філії Інституту фольклору АН УРСР.

Один із найвидатніших українських композиторів ХХ ст., у творчості якого поєднуються риси національного музичного стилю з особливостями пізньоромантичного стилю європейської музики. Віддавав перевагу суспільно-національним темам, добираючи для музичної інтерпретації передусім тексти Шевченка й Франка. Також – Олеся, Пачовського, Карманського… Творив у різних жанрах, виявляючи схильність до великих оркестрових і вокально-оркестрових форм.

Завжди виступав за збереження українських традицій, шанобливе ставлення до видатних діячів українського народу. 1948-го категорично відмовився осудити композитора Василя Барвінського, а 1963-го був серед підписантів листа до голови Президії Верховної Ради СРСР про звільнення та реабілітацію митця.

На честь Станіслава Пилиповича названо одну з вулиць Львова, також – музичний коледж та Концертний зал Львівської філармонії.  Є у Львові й Меморіальний музей Станіслава Людкевича.

В агенції Collegium Musicum зазначають, що з величезного доробку Станіслава Людкевича звучить, на жаль, тільки 50 відсотків творів. Тому й започатковують #Людкевич Фест.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ