Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

Тим, хто перехворів на COVID-19, достатньо однієї дози вакцини Pfizer-BioNTech або Moderna, - науковці

11 березня, 2021 - 13:27
Фото: Reuters

Співробітники кафедри мікробіології Школи медицини Маунт-Синай у Нью-Йорку Флоріан Краммер і Вівіана Саймон з'ясували, як реагують люди, перенесли COVID-19, на дозволені до застосування в США вакцини Pfizer - BioNTech і Moderna, йдеться в публікації порталу Medical Xpress.

"Ми показали, що відповідь антитіл на першу дозу вакцини у людей з уже наявним імунітетом дорівнює або навіть перевищує відповідь у неінфікованих людей після другої дози. З цієї причини ми вважаємо, що однієї дози вакцини досить для людей, які вже були інфіковані SARS-CoV -2, для досягнення імунітету", - зазначає доктор Саймон.

Учені досліджували 109 осіб, розділених на дві групи: з імунітетом проти SARS-CoV-2 і без нього. Вони виявили, що перша група з імунітетом виробляла антитіла кілька днів після першої дози вакцини у 10-20 разів швидше, ніж група неінфікованих людей, і з більше ніж десятиразовою швидкістю після другої дози.

"Ці дані свідчать про те, що разова доза вакцини викликає дуже швидку імунну відповідь у людей, у яких був позитивний результат тесту на COVID-19. Фактично, ця перша доза імунологічно нагадує бустерну (другу) дозу у людей, які не були інфіковані", - зазначає доктор Краммер.

Команда також досліджувала системні реакції після першої дози вакцини в другій групі з 231 людини, 83 з яких дали позитивний результат на COVID-19, а 148 - ні. Хоча вакцини загалом добре переносилися, симптоми в місці ін'єкції, зокрема біль, набряк і почервоніння шкіри, були виявлені в обох підгрупах. Однак у реципієнтів з уже наявним імунітетом побічні ефекти виникали зі значно більшою частотою, включаючи втому, головний біль, озноб, лихоманку і біль у м'язах або суглобах.

Зазначається, що інтенсивність відповіді на першу дозу у раніше інфікованих людей, мабуть, аналогічна реакції людей, раніше неінфікованих, після другої дози. Причина більш сильної відповіді в обох групах, імовірно, пов'язана з тим фактом, що організм вже "підготовлений", тобто імунні клітини навчилися розпізнавати спайковий білок (білок-шип) вірусу - антиген, який становить основу вакцинації.

Отже, ці клітини реагують більш енергійно, що призводить до більш сильної реакції на вакцину.

Відповідно, вчені пропонують використовувати серологічний аналіз для виявлення антитіл, які можуть існувати до білка "шипа", - і якщо в процесі скринінгу визначається наявність антитіл через попередню інфекцію, тоді людині може не знадобитися повторна вакцинація проти коронавірусу, що дає можливість розширити обсяги вакцинації за тих самих запасів вакцини.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ