Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

У Гаазі розпочинаються слухання щодо захоплення українських суден біля Керченської протоки

11 жовтня, 2021 - 13:49
Фото: Permanent Court of Arbitration/Facebook

Українська сторона впевнена, що Міжнародний трибунал із морського права визнає юрисдикцію у справі про захоплення українських суден і моряків у районі Керченської протоки, слухання за якою проведе Постійна палата третейського суду (ППТС, Permanent Court of Arbitration) 11-16 жовтня в Гаазі (Нідерланди), і що РФ відповідатиме за порушення морського права.

Як повідомляє пресслужба Міністерства закордонних справ України в понеділок, про це йдеться в заяві українського зовнішньополітичного відомства про початок слухань у справі щодо незаконного затримання Росією трьох українських військово-морських кораблів і 24 членів екіпажу.

"З 11 жовтня Україна братиме участь в усних слуханнях у справі проти РФ про порушення нею імунітету українських військово-морських кораблів і їхніх екіпажів. Слухання, які відбуватимуться в арбітражі, утвореному згідно з додатком VII до Конвенції ООН з морського права, стосуватимуться заперечень Росією юрисдикції арбітражу... Наразі Росія скористалася правом на оскарження юрисдикції арбітражу. Україна відповість на заперечення Росії щодо юрисдикції на усних слуханнях. Україна впевнена, що Трибунал визнає юрисдикцію в цій справі, і Росія понесе відповідальність за грубі порушення морського права", - йдеться в заяві.

У МЗС нагадали, що РФ представить свою позицію 11 жовтня, а Україна - 12 жовтня. Слухання розпочнуться о 14:00 за київським часом.

Як повідомлялося, Постійна палата третейського суду 11-16 жовтня проведе слухання української та російської сторін у справі про захоплення українських суден і моряків у районі Керченської протоки. Після вступної заяви, яка транслюватиметься в режимі реального часу, і до кінця слухань публічний доступ до матеріалів слухань буде недоступний. У ППТС зазначають, що час від часу випускатимуть прес-релізи стосовно статусу розгляду.

У 2016 році Україна подала до Міжнародного суду ООН позов проти РФ про порушення нею Конвенції ООН із морського права (UNCLOS), у рамках якого було створено арбітраж для розгляду цієї справи. 22 травня 2019 року Росія подала до Міжнародного трибуналу свої заперечення про наявність у Арбітражного трибуналу юрисдикції розглядати позов України проти РФ. Позиції України та РФ було оприлюднено в червні 2019 року на сайті Постійної палати третейського суду.

У листопаді 2019 року Міжнародний суд ООН визнав свою юрисдикцію у справі Україна проти РФ щодо порушення Росією двох конвенцій - про боротьбу з фінансуванням тероризму та про ліквідацію усіх форм расової дискримінації. Отже, суд ухвалив рішення на користь України і тепер може перейти до розгляду справи по суті.

Крім того, в травні 2019 року Міжнародний трибунал ООН з морського права, розташований у Гамбургу, ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ звільнити три українських кораблі - буксир "Яни Капу" і два катери "Бердянськ" і "Нікополь" - та 24 українських моряків, захоплених нею у районі Керченської протоки в листопаді 2018 року.

ППТС - міжнародний арбітражний суд, заснований у 1899 році для вирішення міжнародних спорів. Розташований у Гаазі (Нідерланди). Членами суду є 122 держави.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ