Єдина ознака, за якою пізнаємо народ, до того ж ознака незамінна й остаточна – єдність мови
Олександр Потебня, видатний український мовознавець, філософ, доктор філології, професор

У Дніпрі представили "Шевченківську енциклопедію"

12 лютого, 2018 - 12:48
Фото надано автором

У Національному технічному університеті «Дніпровська політехніка» у рамках традиційних «Шевченківських читань» пройшла презентація «Шевченківської енциклопедії». Нове видання у шести томах представив викладачам та студентам, а також культурній громадськості міста голова редакційної колегії, директор Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, академік Микола Жулинський. «Це унікальна подія на Придніпров’ї, – зазначила під час відкриття «Шевченківських читань» координатор Центру культури української мови імені Олеся Гончара, професор Світлана Ігнатєва. – Над виданням шевченкознавці України працювали понад двадцять років. До роботи над  «Шевченківською енциклопедією» було залучено широке коло авторів не тільки  Інституту літератури, а й працівників Національного музею Тараса Шевченка, Інституту мистецтвознавства, української мови, історії. Метою проекту став цілісний комплекс із біографічних відомостей про великого Кобзаря, а також глибоке осмислення його літературної, образотворчої, епістолярної спадщини. Енциклопедія репрезентує дослідження Тараса Шевченка в усій багатоманітності його вияв як особистісного,  так і творчого».

Ректор НТУ «Дніпровська політехніка» академік НАН України Геннадій Півняк як член Національного комітету з Державної премії в галузі науки і техніки повідомив, що Шевченківська енциклопедія вже незабаром буде удостоєна цієї премії за 2017 рік. «Всебічна культурологічна модель образу Тараса Шевченка», – так Геннадій Півняк  окреслив суть унікального видання. Він наголосив, що перед нами не енциклопедія у звичному розумінні цього слова, а своєрідна художньо-поетична модель, яка формує образ генія. Очільник університету, де приділяється багато уваги гуманітарній складовій, також анонсував відкриття у «Дніпровській політехніці» кафедри філології і мовної комунікації.

Директор Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка Національної академії наук України, академік НАН України Микола Жулинський назвав Національний технічний університет «Дніпровська політехніка» унікальним серед вишів України, бо в ньому надважливою є гуманітарна складова. Свою доповідь він присвятив темі вибору. Колись його захоплення дослідженням життя і творчості Тараса Шевченка привело до вибору наукового шляху. Академік М.Жулинський, відштовхнувшись від дефініції Ентоні Сміта про націю і культуру, наголосив на націєтворчому стрижні творів Шевченка, на особливому Шевченковому дарі чуття історичної істини, на вічно актуальному явищі, яким є і буде Шевченкове слово. З гіркотою доповідач констатував, що досі жодна влада  не забезпечила цілісності національного простору, що до сьогодні в Україні немає гуманітарних пріоритетів.

На відкритті «Шевченківських читань» гостей і його учасників привітали музичними виступами ансамбль бандуристок «Веселка» й народний чоловічий вокальний ансамбль «Обертон» НТУ «Дніпровська політехніка». Учні Українсько-американського ліцею зробили огляд «Шевченківської енциклопедії». Студенти НТУ«Дніпровська політехніка» проникливо й артистично декламували поезію Тараса Шевченка і отримали від Миколи Жулинського авторську книгу з автографом. У рамках «Шевченківських читань» відбулось також засідання круглого столу науковців, вчителів, студентів, громадськості, журналістів, творчої інтелігенції Дніпропетровщини «Феномен Тараса Шевченка в духовному просторі українства». Під час цього заходу академік Микола Жулинський відзначив, що формування національної ідентичності, про яку сьогодні багато говорять, розпочав Тарас Шевченко. Він намагався  вирватися з поневолення, об’єднавши велику етнічну масу у націю. Це об’єднання відбувається по нині, тому нам потрібен Тарас Шевченко і його Слово, творчість, підкреслив академік М.Жулинський.

На круглому столі був присутній нащадок роду Шевченка по материнській лінії, проректор з науково-педагогічної, навчально-виховної роботи та перспективного розвитку НТУ «Дніпровська політехніка» Микола Трегуб, який розповів про спорідненість його нащадків з сестрою Тараса Григоровича – Катериною Красицькою. Свої вірші зі збірника «Шевченкіана Придніпров’я» продекламувала письменниця, член НСПУ Леся Степовичка.

Під час засідання звучали пісні на вірші Тараса Шевченка, а також фортепіанні варіації на теми творчості поета. Круглий стіл відбувся на тлі виставки авторської витинанки Ольги Іващенко, присвяченої Великому Кобзарю. В експозиції представлені роботи з циклу «Світе тихий, краю милий, моя Україно!» – ілюстрації до поетичних творівТараса Шевченка.  Авторка використовує у своїй творчості небагато кольорів, в основному червоний та чорний, відтак її витвори своєю лаконічністю й чіткістю нагадують графічні роботи. На створення «шевченківського циклу» майстриню надихнули рядки з найвідоміших шевченкових поезій, таких як «Бандуристе, орле сизий», «Садок вишневий коло хати», «Село на нашій Україні», «У нашім раї на землі», які вона обрала назвами своїх творів. Художня виставка представлена унікальними виданнями «Кобзарів» та літературними новинками, що зберігаються у фондах бібліотеки НТУ «Дніпровська політехніка». Слід зазначити, що «Шевченківська енциклопедія» доступна в Інтернеті  на сайті  Інституту літератури – ilnan.gov.ua, а також на «Порталі Шевченка» - kobzar.ua/page/90.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День
 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ