Минуле не зникає. Героїчно пролита кров не зникає. Вона трансформується в нову форму духовної енергії, породжує людину, яка має його виспівати. Минуле воскресає і розцвітає в генієві.
Євген Сверстюк, український письменник, доктор філософії, президент Українського пен-клубу

Іракські об’єкти історичної спадщини страждають від грабунків на тлі пандемії

13 жовтня, 2020 - 20:15
Фото: Reuters

Археологічні розкопки в Іраку, в самому серці давньої Месопотамії які протягом століть були ласою мішенню для мародерів, потерпають від нової хвилі грабежів, спричинених пандемією коронавірусу.

Про це пише Middle East Eye.

За даними досліджень, проведених офісом Інспектора старожитностей, лише в південно-східному муніципалітеті Дзі-Кар країни налічується понад 1200 відомих археологічних розкопок. Сюди входить майже 6000-річне місто Ур, біблійне місце народження Авраама, лише п'ять відсотків якого було розкопано з часу його відкриття в 1855 році, пише видання.

Окрім цієї легендарної пам’ятки, яка повністю обгороджена, інші археологічні об’єкти недостатньо захищені, оскільки Іраку все ще бракує необхідної інфраструктури та робочої сили для захисту своєї багатої історії.

"Але в останні десятиліття, які розпочалися з санкцій проти режиму Бааса Саддама Хуссейна [1990-2003 рр.], спостерігається різке зростання мародерських дій. Незважаючи на існування суворих покарань, ця діяльність ніколи не припинялася", стверджує археолог Алі аль-Рубай.

На той час ослаблення державних інституцій та погіршення умов життя через безпрецедентні економічні санкції, введені Радою Безпеки ООН спонукали місцеих мешканців брати участь у грабунках. Жителі розглядали старожитності як простий спосіб заробляти на життя, поки економіка країни була безладною.

Хоча більшість археологічних місій були завершені до вторгнення США в Ірак у 2003 році, деякі з набраних на місцях екскаваторів опинилися без роботи і повернулися на місця грабунку.

Рубай сказав, що подібні випадки мали місце в "Діл-Карі" Тел Джоха, також відомому як Умм аль-Акаріб, де знаходилось шумерське королівство Умма.

"Після падіння режиму баасастів і подальшого вакууму в безпеці, деякі працівники [з вилученої археологічної місії] повернулися і незаконно розкопали пагорб", - сказав він.

Скажімо, Джоха є символом руйнівного ефекту вторгнення США, що призвело до масової мародерської діяльності.

Після того, як США розформували правоохоронні підрозділи Іраку, це древнє шумерське місто місяцями інтенсивно грабували, і незліченні артефакти були розграбовані, перш ніж будь-яка археологічна місія могла відновити свою діяльність.

"Після 2003 року я бачив, як цілі групи мародерів приходили на рейди до археологічних решток", - стверджує Абу Ахмед, 60-річний житель сусіднього села Аль-Маррашда.

"З минулого року спостерігається пожвавлення вандалізму, особливо після того, як губернаторство стало свідком бурхливих акцій протесту, що супроводжувалися спалахом пандемії коронавірусу", - говорить Тахер Куїнн, директор Інспекції старожитностей Дхі-Кара.

Після такої катастрофи потужна релігійна влада втрутилася, щоб спробувати приборкати грабунки, видавши фетву.

Указ вищого іракського лідера шиїтів, аятолли Алі аль Сістані, спонукав багатьох рейдерів повернути свої знахідки, але багато банди залишалися активними.

Тим не менше, цей археологічний комплекс, який містить більше семи окремих місць, має дуже мало охоронців, щоб запобігти проникненню мародерів.

За відсутності належного захисту місцеві жителі взяли на себе захист своєї місцевої спадщини, як могли.

З часe падіння режиму Саддама влада намагається заново створити спеціальний підрозділ захисту пам'яток старовини. Збройні сили провели навчання з охорони та затримання, і зусилля зі створення ефективного підрозділу продовжуються.

"Під час мого перебування на посаді [грудень 2018 - червень 2020] ми контролювали підготовку спеціальних сил з метою охорони археологічних пам'яток, маючи понад 250 кваліфікованих та добре обладнаних працівників", - сказав уродженець Дхі-Кара Абдул-Амір аль-Хамдані , археолог і колишній міністр культури і туризму.

Минулого місяця поліція спеціальних старожитностей провінції зупинила дві мережі контрабанди старожитностей і переслідувала дві озброєні групи в Тел Джоха. В ході операції правоохоронцям вдалося вилучити 438 артефактів.

Тим не менш, Тел Джоха залишається одним із найбільш вандалізованих археологічних розкопок в Іраку завдяки своїй великій і ізольованій площі.

За словами Квінна, "з минулого року відбулося пожвавлення вандалізму, особливо після того, як губернаторство стало свідком жорстоких акцій протесту, що супроводжувалися спалахом пандемії коронавірусу".

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: Еспресо

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ