Нація - це невсипуща внутрішня «боротьба» сил формотворчих і ідеєтворчих з інертною масою («більшістю») етносу.
Євген Маланюк, український письменник, поет, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик

У Києві під загрозою знищення Будинок Центральної Ради, - НСПУ

14 січня, 2019 - 14:21
Фото Руслана КАНЮКИ, "День"

У Києві існує реальна загроза знищення історичної споруди - Будинку Центральної Ради, нинішнього Будинку вчителя, що нині на реконструкції.

Про це йдеться в заяві Секретаріату Національної спілки письменників України, оприлюдненій на офіційному сайті Національної спілки письменників України.

"Ціла українська громадськість, а найперше науковці, музейники, освітяни, громадсько-політичні діячі, уже впродовж кількох років стривожені загрозливою ситуацією, яка склалася довкола Будинку Центральної Ради – Будинку вчителя. Історична споруда у самому серці київського середмістя, у якій працював перший у XX ст. український парламент, де ухвалювалися ІV Універсал, що проголосив державну Незалежність Української республіки та перша наша Конституція, цілеспрямованими зусиллями рейдерів перетворюється на пустку. Проблеми почалися у 2016 р., коли у Будинок учителя, який від початків проголошення української Незалежності був одним із епіцентрів національного відродження,.. відбулася зміна керівництва. Новий "менеджмент" відразу ж заявив про себе як рейдерська команда з виразною антиукраїнською орієнтацію. У короткому часі з Будинку вчителя зникло практично все українське життя, було припинено роботу гуртків, творчих об’єднань, бібліотеки (під постійною загрозою виселення функціонують лише Музей Української революції 1917 – 1921 років та Педагогічний музей). Головним своїм завданням рейдери зробили доведення споруди до т. зв. «реконструкції». У 2017 р. стали відомі шокуючі подробиці такої «реконструкції»: у Будинку Центральної Ради повністю знищувався меморіальний простір, натомість планувалося, серед іншого, будівництво ресторану. На місці збереженого донині кабінету голови Української Центральної Ради Михайла Грушевського планувалося зробити... вбиральню", - ідеться в заяві.

Як зауважили її автори, такі плани існували, незважаючи на те, що згідно з Указом Президента України No 17/ 2016 «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років» передбачався комплекс дій для «дальшого розвитку Музею Української революції 1917 – 1921 років Національного музею історії України» та музеєфікації кабінетів Михайло Грушевського та Володимира Винниченка.

Зазначається, зусилля громадськості на деякий час сповільнили реалізацію цього плану, проте наприкінці 2018 року знову постала реальна загроза знищення Будинку Центральної Ради. Наприкінці листопада споруду оточили парканом, і тепер кожному, хто хоче ближче підійти до встановлених перед входом меморіальних дощок Симону Петлюрі та Андрею Шептицькому, шлях перепиняють металеві грати.

Автори заяви додали, що "в утаємничений спосіб схвалено ще один "проект реконструкції", деталі якого громадськості абсолютно не відомі: у процесі обговорення цього "проекту" на науково-методичній раді Міністерства культури України стало зрозуміло, що і на цей раз внутрішній меморіальний простір будинку, який був серцем українського державотворення на поч. XX ст., тотально руйнується. Громадськість