В Європі на генетичному рівні виникає спонтанна любов до народу, що повстав на захист своєї свободи.
Оксана Пахльовська, українська письменниця, культуролог, професор Римського університету «Ла Сап'єнца», доктор філологічних наук, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка

Вінницький краєзнавчий музей почав встановлювати ефектні вітражі для доповнення експозицій

14 серпня, 2020 - 13:12
Вітраж «Стара Вінниця»

«Лицарі Поділля» – саме так називається новий вітраж, який став розкішним оздобленням інтер’єру козацької зали Вінницького обласного краєзнавчого музею. Спроектований і виконаний він відомим вінницьким художником Леонтієм Назаровичем Гринюком. Усі елементи вітража трансформовані в єдиний стилістичний комплекс і створюють цілісну структуру декоративного твору. Його домінантою став офіційний герб Вінниці 1993 року. Композиція також містить зображення двох історичних гербів України: тризуба – знака княжої держави Володимира Великого (сучасного малого Державного герба України) та герба Війська Запорозького Низового – Козака з мушкетом. Як уточнила заступник директора закладу з наукової роботи Світлана Шароварська, вітраж став дарунком всім вінничанам до Дня Міста, який вінничани відзначатимуть у вересні.

«Ідея створити і розмістити вітраж «Лицарі Поділля» у козацькій залі належить співробітникам музею наукового відділу давньої історії. Розкішне оздоблення виконане у класичній техніці з дотриманням всіх її вимог: скло і розпис пропущено через відпал з температурою 800 градусів, – розповідає Світлана Шароварська. – Вітраж розміщений на вікні, але є частиною експозиції, оскільки, крім колористичного акценту, містить історичний зміст, ідею та концепцію».

Вона додає, що вітраж «Лицарі Поділля» не перший вітраж у експозиційних залах музею. Не так давно Леонтій Гринюк створив художню композицію зі скла за мотивами акварелі польського художника Наполеона Орди 1870-х років. Її розмістили у експозиції історії міста на зламі ХІХ–ХХ століть. «Стара Вінниця» стала справжньою окрасою виставки і вже перетворилася на фотозону для відвідувачів.

«Перший вітраж «Стара Вінниця» просто вразив своєю красою і нас, і відвідувачів. Коли ми тільки планували цю роботу, переглядали ескізи, які, до речі, погоджуються експертною радою, що створена при музеї, то навіть не підозрювали це буде настільки ефектно, – продовжує Світлана. – Художні композиції зі скла ідеально вписують в експозиції. Оскільки музей великий і має сходові марші до залів та службових приміщень, цілком ймовірно, що ми й надалі будемо прикрашати наші вікна таким красивим та змістовним оздобленням».

Довідка «Дня». Вітраж – це декоративна художня композиція на вікнах чи дверях з кольорового скла або з іншого прозорого матеріалу. Найдавніші знахідки плоского кольорового скла датуються археологами ІІ тис. до н. е. Вітраж як мистецтво має доволі довгу історію, що досягло розквіту в добу пізнього середньовіччя. На територію сучасної України європейське мистецтво вітражу прийшло разом з культурою католицької Європи. В історії західноукраїнського мистецтва добре відомо про існування вітражного скла ще за княжих часів – віконні отвори давніх храмів були наповнені кольоровими скляними композиціями. Повернення моди на вітраж розпочалось у ХІХ ст. – разом із переоцінкою середньовічного мистецтва й захопленням неоготикою – та триває досі. І якщо спочатку вітраж використовувався переважно в культових спорудах і палацах вельмож, то в наші дні за допомогою такої своєрідної мозаїки зі скла стали оздоблювати й сучасне житло.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото з Facebook-сторінки музею

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ