Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Жовківському замку, що на Львівщині, відкрили нові виставкові площі

14 вересня, 2021 - 19:48

Щойно створена експозиція охоплює 11 залів загальною площею 700 м² та представляє 180 експонатів із фондосховищ Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького. Музей уже відкритий для відвідувачів – відсьогодні, 14 вересня.

Довідково: Замок у Жовкві – пам'ятка архітектури епохи ренесансу. Побудований на замовлення польського військового і державного діяча Станіслава Жолкевського 1594 – 1606 рр. як оборонна споруда. Наприкінці XVII століття був улюбленою резиденцією польського короля Яна ІІІ Собеського.

«Замок у Жовкві оживає на очах – відтоді, як його включили у 2021 році до програми «Велика Реставрація» в межах президентської програми «Велике будівництво», що передбачає відновлення його як об’єкта культурно-історичної спадщини упродовж кількох наступних років. Все літо тут кипіла інтенсивна й напружена робота», – говорить генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького, до складу якої входить Жовківський замок, Тарас Возняк. І додає, що на подію приїхав міністр культури та інформаційної політики України  Олександр Ткаченко, аби урочисто відкрити у замку першу чергу нової експозиції з особливим акцентом на колекцію творів генія бароко польського художника Шимона Чеховича, портретну галерею історичних особистостей (Станіслав Жолкевський, Ян III Собеський, Богдан Хмельницький, Михайло Казимир Радзивілл, чиї імена були тісно пов'язані з Жовквою) та на предмети шляхетських інтер'єрів XVIII ст.

«Наполегливо запрошую відвідати», – відгукнувся у соціальних  мережах на подію міністр культури. І наголосив, що в цьому і полягає сенс проєкту «Велика реставрація» – відновлювати пам’ятки та підсилювати їх новим змістом: «Повірте, унікальних експонатів у фондосховищах дуже багато. Просто відсутні потрібні приміщення, де виставляти. Але ми це змінюємо». А ще Олександр Ткаченко зазначив, що тривають підготовчі роботи щодо реставраційних робіт: «У 2021-му завершимо протиаварійні та невідкладні консерваційні роботи кухонного корпусу Жовківського замку. Наступний рік – реставрація. Команда замку готуватиме на них проєктно-кошторисну документацію. Жовква – місто із потужним туристичним потенціалом. Як його розкривати – з мером Oleg Volskyi та місцевими депутатами обговорили можливість ревіталізації міста, яка комплексно розкриє Жовкву, як місто-музей. Далі точно (!) буде».

Принагідно. Згідно з інформацією, що її надає «Урядовий портал», «Велика Реставрація» – це програма з відновлення пам’яток культурної спадщини в усіх регіонах України. Передбачає роботи з реставрації, консервації, ремонту на об’єктах культурного значення та пам’ятках культурної спадщини, у тому числі замках, інших фортифікаційних, оборонних, палацово-паркових комплексах.

Програма розрахована на 2021-2023 роки та допоможе перетворити об'єкти матеріальної культурної спадщини на один з основних ресурсів розвитку України, а також перетворити об’єкти на туристичні магніти та покращити умови для виховання майбутньої мистецької еліти.

Реалізацію та координацію програми «Велика Реставрація» здійснює Міністерство культури та інформаційної політики України.

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів.
Фото з ФБ-сторінки Олександра Ткаченка.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ