...Всі були готові на жертви, знали, що не сьогодні-завтра їх знищать, але їх турбувало передовсім: чи знатиме світ про це, чи світ щось скаже?.. І друга проблема — ще більш духовна: чи буде кому помолитися за всіх, хто загинув?
Олександр Биковець, священник

За екзитполами у Польщі на виборах перемагає правляча партія "Право і справедливість"

14 жовтня, 2019 - 19:49
Фото: nv.ua

Польська правляча партія "Право і справедливість" (ПіС) перемагає на виборах, які пройшли 13 жовтня, і зберігає владу

Про це повідомляє ВВС Україна.

За даними екзитполів, у неділю за консервативну ПіС проголосували 43,6% виборців - цього достатньо, щоб партія сформувала більшість у нижній палаті парламенту.

Її головні суперники з центристської "Громадянської платформи" отримали 27,4%.

Через суперечливу політику ПіС щодо правової реформи, державних медіа та прав геїв Варшава перебуває у натягнутих стосунках з ЄС.

"Ми перемогли", - тріумфально заявив лідер ПіС Ярослав Качинський під час зустрічі з прихильниками у штабі партії. - У нас попереду ще чотири роки важкої праці. Польща має ще змінюватися, і змінюватися на краще".

Явка на виборах перевищила 60% - це найвищий показник за останні роки. Офіційні результати виборів мають оголосити пізніше в понеділок.

Якщо цифри екзитполів справдяться, то ПіС матиме 239 депутатів з 460 можливих у нижній палаті парламенту.

За цими ж розрахунками, "Громадянська платформа" матиме 130 мандатів, а соціалісти з "Лівиці", які посіли третє місце, отримають 43 місця.

"Лівиця" - коаліція лівих партій. Вони також задоволені результатом, адже чотири роки ліві сили не змогли потрапити до парламенту через внутрішню конкуренцію.

Роберт Бідрон, один з трьох лідерів лівого блоку та перший відкритий гей-політик у Польщі, заявив: "Ми повертаємося до парламенту. Ми повертаємося туди, де завжди мають бути польські ліві".

Права ЛГБТ-спільноти стали однією з головних тем виборів. ПіС та Католицька церква у Польщі наполягають, що розширення прав геїв є загрозою для традиційних польських цінностей.

У Євросоюзі також розкритикували правову реформу у Польщі, яка, на думку Брюсселя, призвела до того, що ПіС отримала політичний контроль над Верховним судом.

Єврокомісія заявила, що ці зміни поставили під сумнів верховенство права у країні.

У "Праві і справедливості", навпаки, наполягають, що так суд став більш ефективним та відійшов від спадку комуністичної ери.

"ПіС" також виступає за обмеження імміграції та жорсткою позицією щодо історичних питань.

Про Україну в програмі "ПіС" згадується в контексті підтримки її євроінтеграційних прагнень: "Ми виступаємо за розширення Євросоюзу на Західних Балканах та окреслення реальних перспектив для східноєвропейських країн (Грузія, Україна, Молдова)",

Водночас наголошується на "постулаті правди" щодо політики пам'яті країн-сусідів - Росії, Німеччини та України, від яких уряд "ПіС" фактично вимагає визнати притаманне йому бачення трагічних історичних подій минулого. У відносинах з Україною це вже призводило до похолодання, через провал історичного діалогу.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ