Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

У Чернівцях відбулася прем`єра фільму «Хто ми? Психоаналіз українців»

14 грудня, 2021 - 10:28

10 грудня у Чернівцях у культурно-мистецькому центрі імені Івана Миколайчука відбулася прем`єра документального фільму «Хто ми? Психоаналіз українців». У фільмі досліджують колективні психотравми ХХ століття і те, як вони впливають на сучасних українців.

Перша і Друга світові війни, Голодомор, розстріляне  відродження, репресії і тотальний контроль понад 70 років під час окупації комуністичним  режимом – це не просто трагічне минуле, це колективна психологічна травма, яка передалась  сучасним поколінням українців. Ці травми проявляються фактично у всіх сферах життя  сучасного українця: від ставлення до їжі, виховання дітей, створення бізнесу, заощадження  грошей – до того, як і яку обираємо владу та як до неї ставимося.

Відповіді на ці питання шукав режисер Олександр Ткачук, який протягом року проїхав  тисячі кілометрів, відвідав різні регіони України, аби записати героїв фільму. Озвучені у  фільмі точки зору істориків, економістів, дослідників тоталітарного режиму, Голодомору та  психотерапевтів знайшли своє підтвердження в історіях реальних людей.

Спікери фільму: Ярослав Грицак, Антон Дробович, Леонід Кравчук, Мирослав  Маринович, Микола Рябчук, Павло Шеремета, Олександр Фільц, Йосиф Зісельс, Олеся  Ісаюк, Віталій Климчук, Павло Горностай, Геннадій Єфіменко, Вадим Денисенко.

Герої фільму – українці, які пережили Голодомор, були учасниками радянської  репресивної машини, учасники російсько-української війни, які не зрадили Україні, які  ностальгують за Сталіним. Герої фільму демонструють зріз сучасного українського  суспільства.

Документальний фільм «Хто ми? Психоаналіз українців» – це колективний сеанс  психотерапії у формі кіно, за час перегляду якого українці мають можливість згадати, що  сталося, зрозуміти, як це повпливало на кожного з нас та проговорити старі травми, аби в  майбутньому стати здоровою і успішною нацією.

На думку режисера, це лише перший крок, який дасть поштовх до відвертого  обговорення цієї важливої і водночас болючої теми на національному рівні. Але перш за все  «Хто ми?» кожен українець має запитати сам у себе і знайти власну відповідь: «Я би хотів, аби фільм започаткував загальнонаціональну дискусію – як нам рухатися  далі? Щоб кожен українець відчув, що він є сильним, може і має брати відповідальність на  себе за власне життя та життя країни. Суспільство – це і є влада, і якщо почне  змінюватися кожен українець, зміниться і вся країна».

Рефлексіями після перегляду документальної стрічки вже встигли поділитися десятки  глядачів, зокрема Олеся Покорна, психотерапевтка та доцентка кафедри психології та  філософії Буковинського державного медичного університету. Пані Олеся зізнається: «Дуже  глибокий фільм з паралельними візіями проблеми ідентичності нашого суспільства як у  історичній, політичній, так і психологічній площині. Кожен українець, переглядаючи його,  несвідомо торкається глибини своїх внутрішніх травм і болю своїх предків. І якщо  рефлексувати і дозволити собі перепрожити цей біль і пропустити його крізь себе, то  можна непомітно для себе випадково зцілитись і, можливо, дати полегшення цілій родовій системі».

Прем`єри фільму заплановані також у Києві, Львові, Харкові та інших містах України,  адже документальний фільм «Хто ми? Психоаналіз українців» має побачити кожен  українець. Фільм створено за підтримки Буковинського культурного фонду та БФ «Кращим  бути».

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ