Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Європарламент ухвалив резолюцію щодо ситуації з безпеки вздовж кордонів України

16 грудня, 2021 - 20:25
Фото Reuters

Європарламент ухвалив резолюцію щодо ситуації з безпеки вздовж кордонів України та на тимчасово окупованих територіях, яка засуджує військове нарощування російських сил навколо України та закликає РФ відвести війська та дотримуватися власних міжнародних зобов’язань.

Повний текст документа оприлюднений на сайті Європейського парламенту, повідомляє Укрінформ.

За резолюцію проголосували 548 депутатів, 69 – проти, 54 – утрималися.

«Російська Федерація знову збільшує власну військову присутність на південних та західних кордонах з Україною та в окупованому Криму, сконцентрувавши близько 100 000 військовослужбовців. Нещодавно військове нарощування оцінюється як більш масштабне, ніж попереднє, що відбулося навесні поточного року», - йдеться у документі.

Як зазначили депутати, це відбувається на шостому році після ухвалення Мінських домовленостей та через сім років після незаконної анексії Криму Російською Федерацією та після початку війни в Україні. З 2014 року Російська Федерація використовує підконтрольні сили в так званих Донецькій та Луганській республіках для дестабілізації на сході України, внаслідок чого вже загинули більше як 14 000 людей, близько 2 мільйонів громадян України перетворилися на переміщених осіб.

У преамбулі документа згадуються протиправні рішення російської влади щодо окупованих територій, зокрема, указ Путіна про спрощення режиму закупівель на окупованих територіях України, що є свідченням прагнення подальшого відділення їх від України та прямо суперечить Мінським домовленостям.

Резолюція також містить посилання на вимогу російського президента щодо надання Росії письмових гарантій не розширення НАТО на схід та згадку про дистанційні переговори між президентами США і РФ, під час якого Президент Джо Байден попередив російську сторону про санкції та важкі наслідки для Росії у випадку її нової агресії проти України.

Виходячи з цього, у постановочній частині резолюція висловлює підтримку незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, та підтверджує рішучу та сталу позицію ЄС щодо невизнання незаконної анексії Криму та міста Севастополь.

Депутати засудили поточне військове нарощування російських військ на кордонах України, концентрацію близько 100 000 військовослужбовців та зброї, включаючи танки, та артилерію, з одночасним драматичним нарощуванням ворожої риторики з боку РФ.

Європарламент підкреслює, що російське військове нарощування також представляє загрозу для загального миру, стабільності та безпеки Європи. Росію закликали дотримуватися власних міжнародних зобов’язань.

Депутати висловили солідарність з народом України та закликали ЄС поглибити діалог з Україною у сфері безпеки, включаючи надання оборонної зброї для України від дружніх європейських країн, відповідно до статей 51 Хартії ООН, що дає право на індивідуальну та колективну самооборону. Вони привітали рішення ради ЄС від 2 грудня 2021 року, яким Україні надано пакет допомоги на суму у 31 мільйон євро в рамках Європейського Фонду Миру для розвитку оборонних спроможностей країни.

Як зазначається в резолюції, Росія використовує військове нарощування на кордонах з Україною як засіб тиску на Захід з метою досягти певних політичних поступок за рахунок України. Водночас документ наголошує, що вибір будь-якої країни з приєднання до альянсів не може бути предметом для ухвалення якоюсь третьою країною, та відкидає будь-які спроби Росії включити сусідні країни до «сфери впливу» та визначати їхнє майбутнє. Європейські політики наголосили, що будь-які поступки заходу у цих питаннях будуть сприйматися Росією як прояв слабкості, що лише призведе до ескалації агресії.

Як зазначили депутати Європарламенту, поточне російське військове нарощування є лише частиною ширшої стратегії, яка включає використання засобів гібридної війни, спрямованих проти ЄС та його партнерів, з метою посіяти хаос та смуток у сусідстві, на кордонах та всередині Європейського Союзу. З цією метою Росія використовує весь спектр загроз, включаючи військові, цифрові, енергетичні, а також засоби дезінформації.

У резолюції наголошується також, що Європейський Союз має бути готовим надіслати РФ дуже чітке попередження, що ворожі військові дії будуть не лише неприйнятними, але потягнуть за собою високу економічну та політичну ціну.

Окремо в резолюції наголошується на необхідності негайних кроків ЄС із зменшення залежності ЄС від російських енергоносіїв, з одночасним посиленням енергетичної солідарності з Україною в рамках Угоди про асоціацію.

Європарламент закликає інституції ЄС та всі країни-члени гарантувати, що трубопровід «Північний потік – 2» не буде допущений до операцій.

Документ пропонує ЄС заснувати глобальний механізм антикорупційних санкцій, що дозволить посилити контроль за російськими статками та інвестиціями сумнівного походження та послідовно посилити імплементацію законодавства ЄС з боротьби проти відмивання грошей.

Депутати закликали Євроінституції проаналізувати механізми застосування санкцій, що введені проти Росії, та усунути їх вразливості та слабкі місця, щоб зробити ці санкції більш ефективними, та змусити Росію платити реальну ціну за ворожі дії.

Депутати звернулися до лідерів країн ЄС, які проводять зустріч у Брюсселі сьогодні, 16 грудня, із закликом розглянути та зважити на можливі способи реагування на загрози проти європейської безпеки, що спричинені діями Російської Федерації, та продовжити дискусію щодо відпрацювання широкої стратегії ЄС стосовно РФ.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ