Гідність держави зрештою залежить від гідності особистостей, які її створюють.
Джон Стюарт Мілль, британський філософ, політичний економіст XIX століття

Вінницький нагрудник може потрапити до національного переліку об’єктів нематеріальної культурної спадщини

17 липня, 2019 - 13:36
фото – ГО «Етномайстерня «Коло»

Елемент традиційного жіночого строю – нагрудник, який характерний для південних районів Вінниччини, внесений до обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини і може претендувати на почесне місце в національному обліку. Матеріали про опис об’єкта підготувала та подала громадська організація «Етномайстерня Коло». Її представники зібрали, дослідили та проаналізували інформацію про цей елемент і навіть провели майстер-клас з відтворення нагрудника.

«Нагрудник – це обов’язковий елемент традиційного жіночого строю сіл Бондурівка, Каташин, Рогізка Чечельницького району та Бирлівка, Війтівка, П’ятківка Бершадського району Вінницької області. Його носили  у будні та святкові дні, а також одягали як весільне вбрання, – йдеться у повідомленні. – Користувалися дівчатка, дівчата, заміжні жінки, незалежно від віку, соціального та матеріального становища. Він не виконує функції фартуха, тобто не є елементом одягу «для роботи». Одягають як до спідниці, так і до обгортки. Кольорова гама: темно-зелений, темно-синій, темно-фіолетовий, коричневий, чорний, червоний. Часто − в дрібну квіточку, дрібну смужку чи горошок, клітинку. Назва «фартух» була зафіксована в селах Бирлівка, Війтівка та П’ятківка Бершадського району». 

На сьогодні використання цього елемента традиційного одягу передусім спостерігається на багаточисельних виступах місцевих колективів. Нагрудник популяризують учасниці народного аматорського фольклорного колективу «Чарівниця» з Каташина, народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу «Рогізяночка» з Рогізки, учасниці народного аматорського фольклорно-етнографічного колективу «П’ятківчанка» з П’ятківки, народного аматорського фольклорного колективу «Берегиня» з Бирлівки та представниці ГО «Етномайстреня Коло» із Вінниці.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина, фото – ГО «Етномайстерня «Коло»

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День
 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ