Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Міліція розігнала акцію під Генпрокуратурою

18 березня, 2013 - 16:19

Сьогодні вранці під Генеральною прокуратурою України міліція розігнала акцію на підтримку вінницького правозахисника Дмитра Гройсмана, справа якого слухається у вінницькому суді вже третій рік поспіль. Активісти припускають, що проти них відкрили кримінальне провадження, але не знають, за якою статтею та проти кого конкретно.

У театралізованій акції під Генеральною прокуратурою взяло участь близько трьох десятків осіб, які висловили свою підтримку вінницькому правозахиснику Дмитру Гройсману. У «справі Гройсмана» вже відбулося 66 судових засідань. Своє обурення відносно обставин цієї справи висловлювали Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців,  «Міжнародна Амністія», «Комітет за громадянські права».

 

Якраз 18 березня у Вінниці відбувалося чергове судове засідання. У оприлюдненому напередодні відкритому листі громадські організації звернулися до генерального прокурора Віктора Пшонки. Вони вважають, що у «справі Гройсмана» Вінницька прокуратура нехтує Конституцією, Кримінальним процесуальним кодексом та ЗУ «Про прокуратуру».

 

За словами активістів, вони намагалися передати до Генеральної прокуратури звернення з проханням припинити переслідування Дмитра Гройсмана, оформлене згідно з усіма вимогами чинного законодавства, але в Генпрокуратурі приймати це звернення відмовилися

 

Учасники акції вимагали від прокурора відмовитися від підтримки державного обвинувачення. «Якщо на цьому судовому засіданні прокурор не відмовиться підтримувати державне обвинувачення в цій безглуздій і шитій білими нитками справі, ми спостерігатимемо остаточне перетворення кримінального процесу на цирк» - йшлося в заяві ініціаторів акції. На фото – київський активіст Ігор Луценко, якого пізніше було затримано міліцією

 

Коли учасники акції підійшли до генпрокуратури, судовий виконавець зачитав їм рішення Київського окружного адміністративного суду міста Києва. Згідно з цим рішенням, винесеним 28 лютого 2013 року суддею О.Огурцовим, заборонено проводити будь-які мирні зібрання під Генеральною прокуратурою та на прилеглих територіях до кінця квітня. Учасники акції відмовилися розходитися – тоді почалося затримання організаторів. На фото - заступник начальника Печерського райуправління ГУ МВС України полковник Володимир Соцький, Член правління Інституту «Республіка» Володимир Чемерис, адвокат Євгенія Закревська, правозахисники та активісти Всеукраїнської коаліції «За мирний протест» Михайло Лебедь та Михайло Каменєв (останні троє будуть затримані за кілька хвилин)

 

Формальною підставою для розгону мітингу та затримання чотирьох її організаторів та учасників слугувало згадане судове рішення Київського окружного адмінсуду. Правозахисники називають його неправосудним.

 

Активісти вийшли до Генпрокуратури протестувати проти переслідування правозахисника. Як виявилося, існує судова заборона – всім-всім-всім – і живим, і ненародженим – збиратися біля Генеральної прокуратури аж до кінця квітня. Жоден із організаторів або учасників акції не був присутній у суді, щодо сьогоднішньої акції не було ніяких судових заборон. Тому ми вважаємо, що можемо проводити цю акцію, - каже член правління Інституту "Республіка"Володимир ЧЕМЕРИС. - На жаль, міліція вважає інакше. Вона затримала організаторів. Очевидно, їм буде висунуте звинувачення за Ст. 185-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка називається «Порушення порядку організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій». Ті працівники міліції, які незаконно зашкодили проведенню мітингу, будуть відповідати за КримінальнимкодексомУкраїни, Статтею340 «Незаконне перешкоджання організації або проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій». Санкція – до 5 років. Будемо писати до прокуратури.

 

Хоча Ст.340 існує в Кримінальному кодексі України, але за нинішнього режиму вона майже не застосовується. І такі випадки нахабного розгону мирних акцій залишаються безкарними. Але це не значить, що ці дії залишаться безкарними в майбутньому. Тому що термін давності за цією статтею тривалий, - каже юрист Тарас ШАМАЙДА,  рух добровольців "Простір свободи". - До відповідальності мають бути притягнені як міліціонери, які вчинили затримання, так і суддя, яка винесла завідомо абсурдне рішення, на яке посилаються міліціонери. Організатори акції повідомили про це зібрання належним чином. Жоден суд це повідомлення не розглядав. У жодному суді це повідомлення не було оскаржене. Не можна забороняти всі акції всім особам, які не є учасниками судового процесу. Це неправосудне рішення. Так само можна заборонити всі акції по всій Україні, бо тут занадто тепло чи занадто холодно. В нормальній демократичній країні це рішення мало би бути скасоване, а суддя – притягнений до відповідальності за незаконне перешкоджання проведенню мирних зібрань.

 

На фото – правозахисник Михайло Каменєв під час затримання. Станом на третю годину дня всі затримані активісти були відпущені. Як розповів Михайло Каменєв, затриманим не надали адвоката, при цьому їх двічі допитували. Після цього керівники міліції довго вирішували, що із ними робити. Активісти припускають, що проти них відкрили досудове кримінальне провадження. "Нам не надали інформації, за якою статтею та проти кого конкретно воно відкрите", – говорить правозахисник, але за логікою речей їх притягнуть до відповідальності за невиконання рішення суду.

 

ДОВІДКА

«Справа Дмитра Гройсмана» (із Проміжного звіту «Переслідування громадянського суспільства в Україні в 2011році» Української Гельсінської спілки з прав людини)

15 жовтні 2010 року в рамках розслідування кримінальної справи по факту порнографії через блог «Живого журналу» міліція провели обшук на квартирі голови Вінницької правозахисної групи Дмитра Гройсмана, а також в офісі організації. У грудні 2010 року Дмитру Гройсману було пред’явлене офіційне звинувачення у двох кримінальних злочинах та чотирьох епізодах, а саме відповідно до ч.1 ст.301 КК України «Ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів та ч. 1 ст.338 КК України «Наруга над державними символами». Справу було порушено за анонімним зверненням. Перший епізод: розміщення фото на власному блозі, яке зображує статуетку з фалічним символом та примірник Конституції України. Фото було зроблене як ілюстрація до інтерв’ю одному з київських журналів під час обговорення закону щодо зберігання і розповсюдження порнографії. Другий епізод: розміщення колажу із сайту (на який є посилання) у день оголошення результатів першого туру останніх президентських виборів. На колажі екс-Президент України Віктор Ющенко простягає руки до статевого чоловічого члена. Третій епізод: розміщення посилання на відео, у якому демонструються російські політичні діячі, що здійснюють акти сексуального характеру. І четвертий: розміщення абстрактних графічних зображень, які були опубліковані та широко розповсюджувані відомим офіційним німецьким фондом боротьби зі СНІДом „Ейдшіфле“ з метою надання інструкцій щодо безпечної сексуальної поведінки для запобігання розповсюдженню ВІЛ-інфекції. Справа Дмитра Гройсмана розглядалася Ленінським районним судом міста Вінниці. Дмитро Гройсман перебуває на підписці про невиїзд.

Марія Томак, фото Миколи Тимченка

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ