Яка сила істини: ви намагаєтеся її спростувати, але самі ваші нападки підносять її і надають їй більшу цінність.
Галілео Галілей, італійський мислитель епохи Відродження, засновник класичної механіки, фізик, астроном, математик, поет і літературний критик

У Затурцях на Волині вшанували Марію Ліпінську

19 січня, 2020 - 10:58
Фото надано авторкою

У меморіальному музеї В’ячеслава Липинського у Затурцях відкрили пам'ятну виставку до 100-річчя Марії Ліпінської. Вона мешкає у Польщі і є дружиною Яна Ліпінського, племінника   Липинського, відомого політика й державного діяча, якого називали і лицарем української державності, й теоретиком українського консерватизму. Варто зазначити, що всі польські родичі В’ячеслава Липинського писали своє прізвище саме у транскрипції Ліпінські. Сам Ян є сином Станіслава, рідного брата В’ячеслава, останнього господаря родинного маєтку у Затурцях.

У цьому волинському селі Ян жив до 18 років, до вересня 1939 року, коли його батько змушений був покинути Волинь і виїхати у Польщу, вирушав він за Буг разом із п’ятьма дітьми, нехитрими пожитками, які помістилися на двох возах, клуночком із насінням (Станіслав Ліпінський був відомим агрономом-селекціонером, і з волинського насіння пшениці опісля вивів новий сорт «Вигнанка»). Перша після вигнання поїздка в Затурці для Яна була вже на початку 90-х років минулого століття. Музей у Затурцях відкрили у 2011 році, сам Ян приїхав вже наступного року, з дружиною Марією, сином, невісткою, будинок , власне, й відновлювали за фотографіями, які Ян надсилав із Кракова. Тоді Ян мав вже 91 рік, помер він у 2018 році, а дружина Марія у ці дні відзначила своє сторіччя. Нині в музеї, як відзначає його завідувач Віталій Кушнір, багато меморіальних речей, переданих сюди саме Яном та Марією: «З прємністю згадуємо хвилини спілкування під час неодноразового приїзду подружжя пана Яна і пані Марії до Затурець, а також гостинну зустріч з нами у їхній домівці в Кракові. Висловлюємо щиру вдячність родині Липинських за великий внесок у наповнення музейних фондів рідкісними документами, фотографіями, особистими речами та за участь у проведенні різнопланових заходів, що сприяли відкриттю Затурцівського меморіального музею В'ячеслава Липинського».

На виставці, присвяченій Марії Ліпінській, виставлено її особисту нагороду від Міністра науки, вищої освіти і техніки Республіки Польща за вагомі досягнення на викладацькій роботі у вищих наукових закладах, яку передано до фондів музею. Крім того, виставлено з фондів окремі фотографії із зустрічей в Затурцях, починаючи від 1991 року.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк

 

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День
 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ