Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У річках Європи через посуху почали з'являтися "голодні камені"

19 серпня, 2022 - 22:48
Фото Dr. Bernd [email protected] Commons

Західна Європа переживає аномальну посуху, через яку рівень води в річках впав до такого рівня, що на поверхню вийшли так звані "голодні камені" (німецькою — Hungerstein). Це річкові камені, на яких жителі середньовічної Європи висікали послання своїм нащадкам, попереджаючи їх про небезпеку посухи та голоду через нестачу води.

Такі камені з'явилися в Нідерландах, Німеччині та Чехії, у річках Рейн та Ельба, повідомляє британська Daily Mail, передає Фокус.

Низький рівень води в цих річках оголив валуни, на яких видно висічені написи, датовані XV-XVII століттями. На одному з каменів в Ельбі, який вважається найстарішим гідрологічним орієнтиром у Центральній Європі, висічено напис німецькою мовою: "Коли побачиш мене, плач". Цей напис, що попереджає про майбутні біди, датується 1616 роком.

Про зловісну появу "голодного каміння" в європейських річках писали газети в XIX столітті. Наприклад, у 1876 році видання Teplitzer Zeitung опублікувало новину, в якій повідомлялося, що рівень води в Ельбі не перевищує одного метра, і біля берегів з'явилося каміння з невтішними пророцтвами.

Для тогочасних європейців ці послання несли апокаліптичні настрої, оскільки посуха в ті роки призводила до неврожаю і, як наслідок, масового голоду і смертей. У Новий час напис був помічений у 1918 році, коли камінь оголився під час маловоддя, що збігся з голодом Першої світової війни.

Нинішня посуха у Європі викликала помітне обмілення великих річок. В результаті камені, приховані від очей людей протягом століть, виступили з води — за деякими припущеннями Європа не бачила такого падіння рівня води в річках щонайменше 500 років. Причина аномальної посухи полягає в тому, що над територією Західної Європи давно вже встановився блокуючий антициклон, який не пускає повітряні маси з Атлантики проникати в глиб континенту. Таким чином, волога обходить західне узбережжя Європи, огинає її з півночі та опускається далеко на сході.

Проблеми з водою зараз переживають багато країн. Уряди європейських держав звернулися до громадян з проханням ощадливо витрачати воду. Експерт із водних ресурсів Іспанії Нуріа Ернандес-Мора розповіла, що нинішня посуха ставить серйозне питання щодо водопостачання на всьому континенті.

"Нам необхідно думати про проблему посухи на всьому континенті, і не тільки цього літа. Низька кількість опадів збіглася з високими температурами. Плюс надмірна експлуатація ресурсів — ми використовуємо більше води, ніж у нас є. При подальшій зміні клімату доступність ресурсів зменшуватиметься. Посухи неминучі, виростуть економічні втрати ”, — заявила вона.

 

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ