Той, хто приймає зло без опору, стає його співучасником
Мартін Лютер Кінг, лідер руху в боротьбі проти расизму, нагороджений Нобелівською премією миру 1964 року

На Вінниччині у п’яти громадах відкрили пам’ятні знаки на місцях масових розстрілів євреїв

20 вересня, 2019 - 15:18

Упродовж трьох днів, з 17 по 19 вересня, у чотирьох селах (Самгородку, Чукові, Плискові та Вахнівці), а також у селищі Липовець пройшли церемонії відкриття місць пам’яті Голокосту та меморіалів на місцях масових поховань розстріляних євреїв. Встановлення знаків відбулося у рамках міжнародного проєкту «Захистимо пам’ять» від фонду «Меморіал убитим євреям Європи». У відкритті меморіалів взяв участь директор організації Уве Ноймеркер. Він відзначив, що проєкт реалізується у тісній співпраці з Українським центром вивчення історії Голокосту і має на меті перетворення масових поховань євреїв та ромів в Україні на гідні місця пам’яті та інформації.

«На сьогодні ми знаємо, що таких місць в Україні понад дві тисячі. Загалом на українській землі під час геноциду було знищено 1,5 млн євреїв. – відзначив Уве Ноймеркер. –  Ми вдячні, що спільно з нашими українськими партнерами змогли реалізувати цей проєкт і маємо змогу відкрити та освяти ці місця пам’яті. Але водночас вони мають стати місцями застереження, – сигналом, що наші народи мають спільно боротися за демократію в усьому світі та недоторканість кордонів наших держав».

Співробітниця проєкту «Захистимо пам’ять» Божена Козакевич розповіла, що під час роботи важливо було захистити місця масових поховань, адже за єврейським законом Галаха необхідно зберегти спокій померлих. Саме тому всі дослідження проводилися за допомогою сканеру, не інвазивно і без будь-яких розкопок. В результаті археологи змогли чітко окреслити межі поховання.

Загалом, у червні та вересні цього року відкрили 15 місць масового знищення євреїв, розташованих у 12 населених пунктах України, а також створили постійну виставку просто неба у Бердичеві.

Фінансується проєкт Міністерством закордонних справ Німеччини та здійснюється за активної участі міжнародних та українських партнерів, зокрема Комітету у справах збереження єврейських цвинтарів у Європі, Конгресу європейський рабинів, Центру археології Стаффордширського університету та Яхад-Ін Унум.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина, фото надано автором

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ