…коли у теперішню глупу ніч українство не буде себе нічим заявляти ясним і голосним, то ніхто не піде за ним, коли настане ранок. А він таки настане неодмінно.
Михайло Драгоманов, український публіцист, історик, філософ, економіст, літературознавець, громадський діяч

Польща виділяє кошти для реставрації пам’яток в Україні

21 серпня, 2019 - 15:53
Фото: mkidn.gov.pl

Два із трьох злотих, які виділяють на відновлення пам’яток, пов’язаних з історією Польщі, потрапляють в Україну. 

Про це повідомляє Моnitor info.

Польські реставратори пам’яток демонтували шість скульптур апостолів з огорожі кафедрального костелу Успіння Пресвятої Діви Марії у Львові. Скульптури потрапили в реставраторську майстерню, яка міститься у старих складських приміщеннях. Їх там реставруватимуть спеціалісти із Фундації культурної спадщини за кошти, виділені Сенатом Польщі. Фігури очистять, а також відновлять відсутні елементи.

«Роботи триватимуть до 1 грудня», – розповіла Наталія Томся, яка займається реставрацією скульптур.

Відомство культури та Сенат фінансують зараз кількадесят подібних проєктів, пов’язаних із відновленням пам’яток поза кордонами Польщі. Інститут «POLONIKA», який займається розподілом коштів, має цьогоріч у своєму розпорядженні близько 6 млн злотих. Польські пам’ятки відновлюють, зокрема, у Білорусі, Литві, Франції, США. Проте найбільше коштів направляють на проєкти, які реалізують в Україні.

Згідно з інформацією, яку видання «Rzeczpospolita» отримало від директора інституту «POLONIKA» Дороти Янішевської-Якубяк, на відновлення пам’яток в Україні, які пов’язані з історією Польщі, цього року виділено 3,8 млн злотих.

Серед найцікавіших проєктів – реставрація фресок на склепінні центрального нефу єзуїтського костелу у Львові, тобто теперішньої греко-католицької гарнізонної церкви. Польсько-український колектив реставраторів займається відновленням фресок Франциска і Севастіана Екштейнів.

Польські спеціалісти працюють теж у львівському кафедральному вірменському соборі Успіння Пресвятої Діви Марії. Недавно закінчилася реставрація настінного живопису Яна Розена у пресвітерії, на цей рік запланована реставрація мозаїки із зображенням Пресвятої Трійці авторства Юзефа Мегоффера.

Роботи ведуться також у колишньому шпитальному комплексі Святого Лазаря, розташованому на південно-західному схилі Калічої гори. Шпиталь створили у 1618 р. з ініціативи Розарієвого братства, заснованого при домініканському костелі Божого Тіла. У мурі, що обгороджує територію шпиталя, від сторони вулиці Коперника збереглася залізна хвіртка, над якою є кам’яна таблиця, а по боках – барельєфи зі сценами земного і загробного життя Святого Лазаря.

«Створені в XVII столітті рельєфи представляють «Лазаря під домом багача» і «Лазаря на лоні Авраама», біля них збереглися дошки з написами», – описує Міхал Лящковський, голова Фундації культурної спадщини.

Плануються роботи і в костелі Святого Антонія. Проте польські реставратори працюють не лише у Львові, а й у Винниках, Кам’янці-Подільському, Бердичеві, Тиврові, Олиці, Жовкві.

Зараз ведуться реставраційні роботи кам’яного порталу на фасаді костелу святого Лаврентія у Жовкві, а в Кременці відновлюють василіанське кладовище, на якому спочивають, зокрема, професори Кременецького ліцею. У планах – реставрація надгробків Юзефа Сандерса, викладача мистецтвознавства, професора Вільнюського університету, та його дочки Юлії Сандерс.

Також упродовж останніх п’яти років були відновлені понад 100 пам’ятників найстарішого некрополя Львова – Личаківського цвинтаря. На це з бюджету Польщі було виділено близько 5 млн злотих.

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ