Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Відомий луцький краєзнавець очолив відділ охорони культурної спадщини

22 листопада, 2019 - 16:09

Олександра  Котиса  лучанам,  та  й  волинянам, не треба  зайвий  раз  представляти.  Він  відомий  дослідник  історії  Луцька  і  Волині, проводить  надзвичайно  цікаві екскурсії,  знімає  про  Луцьк  ролики, редагує  журнал  «Хроніки  Любарта» і втілює  у життя  багато  цікавих  культурних  проєктів.

Найголовніший, на  його  думку, «Луцький модернізм»: розказує,  навіщо нам потрібна і чим цікава забудова Луцька 1930-1980, що таке модерністська архітектура і чим вона цінна, де таке є в Луцьку. Саме  Котис відкрив лучанам  історію  відомої  родини  Кронштейнів,  котрим  у  Луцьку  свого  часу  належало  багато  будинків,  а  в  одному  із  них  нині  розташований  медичний  коледж.

Його  дослідження  такі  цікаві  і глибокі, що  вони «дійшли» до  нащадків  Кронштейнів,  які  зараз  мешкають  у різних  країніх  світу,  і вони  навіть  запросили Олександра  до  себе  у  гості  в  Німеччину.

Не  так  давно  Котис  став  радником  Луцького  міського  голови,  але  нещодавно його  призначили  начальником відділу охорони культурної спадщини департаменту культури Луцької міської ради.  Призначили як людину,  котра добре знається  на  історії  та  культурній  спадщині  міста.  Котис  змінює  на  цій  посаді  Петра  Троневича,  до  якого у лучан, які  вболівають  за збереження  історичних  об єктів  у  Луцьку,  припинення  їх  нищення,  зміни  історичного  обличчя  міста  було  надзвичайно  багато претензій  і  звичувачень.

Прикметно,  що  призначення  Олександра  у чиновники  надзвичайно  позитивно  сприйняли і  журналісти, і  краєзнавці. Зараз він  має  достатній  авторитет у  місті як  фахівець з вивчення культурної спадщини.  А  ось  яким  буде  чиновником?..  Чи  вірить  у  те,  що  зуміє  щось  змінити  у  місті,  змінити  те  зневажливе  ставлення  до  історичної спадщини,  яке  часто,  на  жаль,  спостерігаємо  у  чиновників?

"Якби я не вірив, що можна буде щось змінити, то не ішов би працювати. Настроєний оптимістично. Розглядаю це, як другий бік справи, якою займаюся багато років. До популяризації історії Луцька тепер додається можливість адміністративного впливу на історико-архітектурне середовища. Тут не буде просто і легко. Ситуацію в місті можна охарактеризувати як критичну, але на це є різні причини: є законодавчі, фінансові, адміністративні, чисто особисті якісь моменти і, я б навіть сказав, цивілізаційні. Швидко це не змінюється. Отримав багато побажань успіхів, але все ж варто не зачаровуватися,  каже  Олександр  КОТИС. - Я потрапив у складну систему взаємовідносин, регульовану законодавчою сферою і всілякими звичаєвими правилами. І це є специфіка порівняно з тим становищем, коли можеш бути вільною птахою і писати тексти. Я не припиняю займатися дослідженнями і популяризацією. Статті, зустрічі, екскурсії, проекти будуть і надалі. Щодо роботи відділу охорони культурної спадщини, нагальним завданням є збільшення повноважень відділу. Найголовніше завдання - робота з охорони і збереження спадщини. Треба буде зареєструвати як пам'ятки всі об'єкти, які цього потребують, покращити роботу з підписанням охоронних договорів, моніторинг і оперативна реакція на фізичні зміни середовища. Тут є різні нюанси, які я зараз вивчаю. Також планую налагодити активну комунікацію з громадськістю і ЗМІ: пояснювати особливості роботи, відповідати на питання тощо. Багатьох цікавитиме доля Петра Троневича. Він поки залишається працювати у відділі моїм заступником".

«Мій  Луцьк»  -  фото  Олександра  КОТИСА.

-  З  порятунку  якого  об'єкта  починаєш  свою  роботу?

- З  дверей! Є програма реставрації дверей. А загалом робота відбувається не від об'єкта до об'єкта, тут більше паперової роботи. Щодо пам'яток зверну увагу, перш за все, на забудову кінця ХІХ - початку ХХ століть. Треба підписати охоронний договір на будинок колишньої Центральної каси спілок (Кривий Вал, 28).

Зауважу,  що  Олександр за  фахом  навіть  не  історик,  він  вивчав  фізику  та  астрономію  у Київському  університеті імені  Шевченка.  Але історія  Луцька, як  бачимо,  захоплення  нею,  вивчення  її  докорінно  змінило  всю  його  біографію.

Наталія  МАЛІМОН, «День», Луцьк. 

 

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ