Завдання державного діяча — зачути ходу Бога, який крокує історією, і спробувати вхопитися за по́ли його одягу, коли він проходитиме повз.
Отто фон Бісмарк, державний діяч і дипломат Пруссії та Німеччини, перший канцлер Німецької Імперії

У львівському музеї демонструють уламки єврейської сакральної культури

24 вересня, 2020 - 09:58
Фото: Павло Паламарчук, "День"

Вчора, 23 вересня, у Львівському музеї історії релігії відбулося відкриття виставки «Уламки». Експозиція присвячена єврейській сакральній культурі, яка була на Галичині.

«Юдейський світ нашого краю був знищений впродовж 1941–1945 років. Нацистський режим не щадив ні місцевих євреїв, ні збудованих ними споруд. Синагога на вулиці Вугільній збереглась лише завдяки тому, що німецька окупаційна адміністрація влаштувала там склад», - розповіла наукова співробітниця музею Олена Малюга.

На виставці представлено 22 сакральні предмети, що використовували у синагогах або в єврейських родинах. Зокрема серед експонатів – галицькі ханукії (світильники, які запалюють на єврейське зимове свято протягом восьми днів, щодня додаючи по одній), корона на сувій Тори, цдаки (скриньки для збору пожертви), парохет (завіса на шафу із сувоями Тори). Одні речі зберігалися протягом 1945–1962 років у синагозі «Якуб Гланзер Шуль», що на вулиці Вугільній. Їх згодом конфіскувала радянська влада і передала до Львівського історичного музею, а звідти – до Львівського музею історії релігії та атеїзму (сьогодні – Львівський музей історії релігії). Інші речі знайшли під час земляних робіт. Ці предмети були заховані самими ж власниками у роки Другої світової війни.

«Мета нашої виставки – показати врятовану колекцію синагогальних і ритуальних предметів, які розповіли б про багатовікову духовну спадщину галицьких євреїв. Яскравим прикладом стане презентована корона на сувій Тори XIX століття, буквально зліплена докупи з двох фрагментів різного походження. Вона найкраще відображає назву виставки «Уламки». Привертає увагу післявоєнний оксамитовий парохет з вигаптуваним дарчим написом, який присвячений загиблим у Голокості. Цікавими різної складності виготовлення є ханукальні світильники. Окрім ажурних візерунків, на них можна розгледіти зображення тварин, птахів, рослин і, навіть, Єрусалимський храм», - розповів куратор виставки завідувач відділу «Юдаїзм» Максим Мартин.

Доповнюють виставку світлини з колекції Володимира Рум’янцева і Ярослава Янчака, які надав зі свого медіаархіву Центр міської історії Центрально-Східної Європи.

Експонуватимуть «Уламки» в музеї до кінця цього року.

Павло Паламарчук, "День", Львів

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

Джерело: День

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ