Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Вінницький архів представив виставку особливо цінних документів

24 грудня, 2020 - 12:20
Фото надані авторкою

Он-лайн експозицію особливо цінних архівний документів презентував Державний архів Вінницької області до Дня До Дня працівника архівних установ. На виставці підібрані рідкісні матеріали, які відображають ту чи іншу епохи. Серед них представлена судова справа про морського офіцера Олександра Можайського, повідомлення про вбивство княгині Щербатової, метричний запис про вінчання Михайла Коцюбинського. Крім того – ряд документів часів Української революції. У цьому розділі можна ознайомитися з особовою справою члена Центральної Ради, державного та громадського діяча Дмитра Марковича, архівно-слідчою справою Степана Смеречинського. Подивитися на особисті підписи голови Директорії УНР Володимира Винниченка, гетьмана України Павла Скоропадського та голови управи Всеукраїнської Спілки Земств Симона Петлюри. У такий оригінальний спосіб у день свого професійного свята архівісти вирішили нагадати про важливість зберігання і дослідження документів.

«Ми намагалися представити документи – зрізи епохи, тобто відібрати з кожного періоду цікаві акценти. Це по суті унікальні матеріали, які ми оцифрували і представили широкій громадськості, – розповідає головний спеціаліст відділу інформації закладу к.і.н. Костянтин Завальнюк. – На них можна побачити автографи видатних діячів української державності, вищих посадових осіб, це і Володимира Вінничченка, і Симона Петлюри, і гетьмана Скоропадського. Серед давніших – варто відзначити як судову справу на Устима Кармелюка. Нині це неоднозначна постать, але як би так не було свій слід в історії він залишив. Цікаві документи віднайшли дослідники про розстріли княгині Щербатової більшовицькими військами, які зайшли у Немирів. Є представлені фонди Грохольських і Можайських. Лірична нотка – це автентичний церковний запис про вінчання дворянина Михайла Коцюбинського від Вірою Дейшею за 1896 рік.

Ще один цікавий документ архівно-слідча справа на Степана Смеречинського, який був одним із фундаторів архівної справи на Поділлі. Він працював у губернській системі архівної справи, а потім очолював Вінницьке окружне архівне управління. Окрім цього, він ще й був літератором, перекладачем. Очолював кабінет виучування Поділля, продовжував традиції нашого видатного земляка-краєзнавця Валентина Отаманського. Цікава особистість, яку варто вивчати і дослідувати».

Костянтин Завальнюк додає, що агалом архівна справа на Вінниччині вже має понад п’ятсотлітню історію. Вона зародилася ще в другій половині ХVІ століття, коли було створено Брацлавське воєводство й розпочали діяльність шляхетські суди: ґродський, земський та підкоморський. Перша конкретна вказівка на існування місця концентрації архівних документів сягає 1580 року, коли через необережність сталася пожежа Вінницького замку, у якій згоріла переважна більшість королівських актів на маєтки місцевої шляхти.

За козаччини ґродські та земські книги зберігалися при судах. А після відкриття у 1909 році у Вінниці окружного суду, дія якого поширювалася на 7 повітів Подільської губернії, при канцелярії старшого нотаріуса окружного суду було створено Вінницький нотаріальний архів, який дав старт повноцінній архівній діяльності. У вересні 1920 р. утворено Подільське губернське архівне управління при губнаросвіті, а Подільський обласний архів ліквідовано. А вже навесні 1922 році розпочалося створення Подільського губернського історичного архіву для зберігання дореволюційних архівних документів. Він був укомплектований з матеріалів Подільського та Кам’янець-Подільського архівних управлінь.

Усі документи експозиції представлені у вільному доступі. Переглянути їх можна, не виходячи із дому, достатньо прости зайти на сайт архіву у розділ «Документальні виставки».

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ