Всяка денаціоналізація зводиться до поганого виховання, до моральної недуги...
Олександр Потебня, видатний український мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф

Саакашвілі: У Києві почалася перша геополітична революція XXI століття

28 січня, 2014 - 11:23
Фото: Reuters

Екс-президент Грузії Михайло Саакашвілі на шпальтах The Wall Street Journal закликає не плутати те, що відбувається в Україні, з демонстраціями в інших країнах, де люди борються за соціальні права або протестують проти корумпованого правителя.

На його думку, в Києві почалася "перша геополітична революція XXI століття". Мається на увазі, що це подія наддержавного масштабу, не просто протистояння між "сотнями тисяч протестувальників" і режимом Віктора Януковича, а боротьба "двох ідеологій, двох уявлень про світ і двох життєвих укладів: незалежної західної демократії та путінської Росії".

"В останні роки президенту Путіну надає сміливості думка, що Сполучені Штати і Європа перевантажені іншими кризами в інших регіонах. Йому додають сил і політичні успіхи у Вірменії та Грузії, як, власне, і в Україні - 2010 року він організував зміщення уряду, сформованого після зневажуваної ним Помаранчевої революції 2004 року, - продовжує Саакашвілі. - Путін, здавалося, був переконаний, що нарешті у нього виходить видавлювати Захід з пострадянського простору, який він вважає своєю природною вотчиною. Але тут вступив в дію непередбачений фактор: прагнення українців жити в демократичному, відкритому і європейському суспільстві, на чолі якого стояв би незаплямований уряд".

"Я досить добре знаю Володимира Путіна, щоб зрозуміти, що це він стоїть за силовими акціями в Києві, так само, як він доклав руку до масових вбивств сирійців Башаром Асадом та іранської ядерної програми, - стверджує політик. - З погляду Кремля у Росії немає кордонів, у неї є тільки периферія, яка на віки вічні приречена бути корумпованою, обійнятою хаосом, неспроможною і не здатною до створення власних працездатних демократичних держав".

У грудні, розповідає Саакашвілі, він зустрічався з "головним лідером опозиції" Віталієм Кличком. Той виявив бажання "вчитися на прикладі Грузії", щоб "побудувати Україну своєї мрії". "Як людина, яка знайома з ним багато років, я можу запевнити, що Віталій Кличко, колишній чемпіон світу з боксу у важкій вазі, - це політик, схильний до рефлексії, все схоплює на льоту. Що ще важливіше, він має незаплямовану репутацію, а це в українській політиці рідкісна якість", - пише колишній президент Грузії.

Розвиваючи метафору патріарха Української православної церкви Філарета, що порівняв Україну з козаком Михайлом Гаврилюком, якого бійці "Беркута" побили і під знущальні жарти виставили голим на мороз, Саакашвілі звертається до країн Заходу: "Демократичний світ не повинен залишати цього козака на морозі. Настав час діяти. Що можна зробити? Уряди країн Заходу вже засудили жорстоку силову акцію режиму Януковича, але самих слів мало. США і ЄС повинні накласти санкції на тих представників українського керівництва та їхніх прихильників з кола олігархів (хоч ким би вони були), котрі відповідальні за репресії. Санкції мають передбачати заборону на видачу віз і заморожування особистих рахунків за кордоном. Лідерів протесту, включаючи Кличка, слід запросити до Вашингтона або іншої західної столиці для зустрічей на високому рівні. А Москву потрібно недвозначно застерегти, щоб вона перестала втручатися в справи України".

"Настав час закликати до відповіді хрещеного батька, а не тільки членів його клану. Мозковий центр прикрощів, які чинять перепони Заходу, міститься в Кремлі", - підсумовує Саакашвілі.

За матеріалами: InoPressa

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ