Ми є. Були. І будем ми. Й Вітчизна наша з нами.
Іван Багряний, український поет, прозаїк, публіцист, політичний діяч

Любашівка встановила новий національний гастрономічний рекорд

28 вересня, 2021 - 12:57
Фото автора

Любашівка офіційно підтвердила статус столиці української ковбаси, встановивши на однойменному фестивалі новий національний гастрономічний рекорд — з нарізки домашньої копченої ковбаси була викладена найбільша карта України розміром 2,9 на 1,87 метра та вагою 25 кілограмів.

Гастрономічно-мистецьке дійство з великим успіхом пройшло 25 вересня обабіч автотраси Київ-Одеса, яка у прадавні часі була одним з розгалужень торгівельного тракту Чумацький шлях. За легендами, ще понад 200 років тому в Любашівці (в давнину с. Довгеньке, с. Чорноморське)  та навколишніх хуторах Софіївка і Миколаївка відчайдушні  чумаки перед небезпечною подорожжю Диким полем завбачливо запасалися ковбасою зі свинини. Задля довготривалого збереження (подорож за сіллю та рибою тривала не один місяць) смачний харч складали у бочки і заливали смальцем. Повертаючись назад, чумаки розраховувалися з місцевими негоціантами сіллю та іншим крамом, що значно сприяло розвитку містечка. Відтоді домашня ковбаса — смачний бренд Любашівщини та символ сучасного місцевого фестивалю.

Й нинішній, вже четвертий, зібрав з багатьох куточків Одещини та України численних гурманів, охочих посмакувати смачною ковбаскою й насолодитися неповторним мистецько-театральним дійством. Традиційно на відкритті фестивалю-ярмарку «Любашівка — столиця української ковбаси» його організатор — голова Любашівської селищної ради Геннадій Павлов — відразу запросив нардепа Степана Чернявського, голів Подільської, Березівської, Болградської райдержадміністрації Михайла Лазаренка, Віталія Лабуша, Геннадія Бамбуру, очільницю Подільської райради Софію Ходюк та інших високоповажний гостей до коптильні. З пилу-жару майстер-віртуоз щедро пригостив їх смачнючою ковбаскою та баликом.

Далі гості попрямували на ярмарок «Любашівка вітає та пригощає». Незабутнє враження справило на присутніх розмаїттям павільйонів старостинських округів з вишуканими короваями, гастрономічними стравами, напоями і тортами, ковбасно-м’ясними композиціями, прикрашеними щедрими дарами осені та прадавніми виробами ужиткового мистецтва. Й у кожному павільйоні відвідувачів щедро частували та радо вітали милозвучними піснями і запальними танцями. Почастувавшись від душі, гості брали участь у майстер-класах з малювання орнаментів, виготовлення витинанок, масок з пап’є-маше, вишивки.

Звісно ж, чільне місце на фестивалі-ярмарку займала м’ясна продукція. Численні майстри та кулінари реалізовували свою копчену ковбасу, запашне сало, сосиски, кров’янку, салямі, а також шашлики, бограч тощо. Асортимент продукції був представлений на будь-який смак та гаманець.

На згадку про Любашівку відвідувачі могли придбати пам’ятні сувеніри, вишукані вироби декоративно-прикладного мистецтва.

Господарям свята з нагоди ковбасного фестивалю та 231-ї річниці з дня заснування селища адресувалися найщиріші вітання та побажання від обласної та місцевої влади, депутатів, представників Асоціації міст України, Морської партії та навіть посольства Південно-Африканської республіки.  Присутній на урочистостях голова Одеської обласної спілки журналістів Юрій Работін нагородив очільника Любашівської територіальної громади Геннадія Павлова знаком «Народна довіра».

Цього ж дня у Любашівці, як згадувалося вище, був офіційно зафіксований новий національний рекорд в номінації «Найбільша мапа України з ковбасної нарізки», яку прикрасили прапорцями з назвами міст та помістили на прапор.

В межах святкування Дня селища кращі з кращих жителів Любашівщини удостоїлися звання «Почесний громадянин Любашівської громади», грамот та цінних подарунків.

Вишуканою була і концертно-розважальна програма за участю заслужених артистів та діячів мистецтва України, Одещини, народних вокальних та хореографічних колективів, гуртів та солістів, шоу-дефіле духового оркестру, живих скульптур і театру на ходулях, а також артистів Одеського обласного центру української культури.

Під щирі аплодисменти пройшла театралізована вистава «Ода ковбасі», віртуозно представлена любашівським самодіяльними артистами.

Нинішній фестиваль, як і попередні, видався на славу й досяг основної мети, спрямованої на підтримку та популяризацію вітчизняних виробників, відродження давніх гастрономічних традицій та розвиток і збереження національних ремесел та промислів.

Юрій ФЕДОРЧУК, Подільський район, Одещина, "День"

Читайте "День" в Facebook, Тwitter, дивіться на Youtube та підписуйтесь на канал сайту в Telegram!

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ