У мільйонів людей не може не пробудитися цікавість, розуміння, а потім і свідома праця на ниві піднесення рідної культури.
Олекса Тихий, український дисидент, правозахисник, педагог, мовознавець, член-засновник Української гельсінської групи

Булгаков мовами світу!

Цьогоріч 15 травня шанувальники творчості Михаїла Опанасовича відзначили три знакові події

Тепло, щиро, креативно у Літературно-меморіальному музеї Михаїла Булгакова відсвяткували 128-річчя з дня народження письменника, 130-річчя його Будинку і 30-річчя легендарного музею, який знайомить з «київським Булгаковим». До речі, цей музей (на другому поверсі особняка) по Андріївському узвозу, №13 присвячений також родині письменника, що жила тут з 1906 по 1919 роки, і літературним «відбитком» його героїв у романі «Дні Турбіних».

Цікаве саме вирішення експозиції: вона зроблена двокольоровою. Стикаються ніби два світи - справжній і книжковий. Справжні речі родини Булгакових чергуються з білими моделями, муляжами втрачених предметів побуту, міфічних, «літературних» рис інтер'єру. Історії двох родин - Булгакових і Турбіних, історії автора та його героя переплітаються в просторі декількох кімнат... Меморіальне і літературне середовище сплітаються тут в дивні вузли, розширюючись до «п'ятого виміру» - і тоді шафа стає дверима «недоброї» московської квартири, яка водночас - двері до квартири київської, в справжній кабінет господаря будинку. І ще раз зміщується простір під час подорожі по музею - і тоді ми бачимо зірки, які марилися герою «Білої Гвардії» Олексію Турбіну, бачимо язики полум'я, що намагаються спалити невгасимі рукописи, і спостерігаємо, як над усім цим валить великий сніг, впадаючи в кімнату нібито навпростець з космічного простору...

Нині біля пам‘ятнику письменнику звучали уривки творів Булгакова мовами світу: українською, російською, білоруською, англійською, німецькою, чеською, болгарською, словацькою, турецькою, китайською, італійською, польською, азербайджанською. Нагадаємо, традиційно, день народження М.О.Булгакова - 15 травня та день його Ангела Михаїла - 21 листопада – це завжди чудові свята. Кожна з дат відзначається за особливим сценарієм із залученням людей мистецтва та численних друзів музею.

Вже багато років музейними співробітниками відновлені сімейних традицій Булгакових. Так з 1995 року щорічно проводиться Дитяче новорічне свято, з 2000 року – святкування Пасхи з реконструкцією пасхального столу за збереженою фотографією. З 2004 р. раз на рік експонується посмертна маска Булгакова в день його смерті… Проект «Чаювання на булгаковській веранді» - один з улюблених для шанувальників творчості письменника. До речі, з 2006 року 13 числа кожного місяця проводяться музичні вечори, які дуже любила сім’я Булгакових. Це славнозвісні «журфікси», так звані «домашні вечори», що були дуже популярні серед інтелігенції і були приводом вишукано провести дозвілля. Вони супроводжувались музикою, вокальними творами, театральними аматорськими постановками. З 2012 року в музеї відбуваються «Булгаковські збіговиська» – зустрічі дітей з українськими дитячими письменниками. 2013-го року на Андріївському узвозі музей провів танцювальний флешмоб. У 2015 році був започаткований ще один проект – «Булгаковський книжковий клуб», в рамках якого проводяться літературні, музичні заходи, презентації, лекції та кінопокази. Не менш цікавим є також проект «Вхід з веранди», що являє собою зустрічі з поетами та письменниками…

Тетяна ПОЛІЩУК, «День». Фото Бориса КОРПУСЕНКА

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів