Обирати собі уряд має право лише той народ, який постійно знаходиться в курсі того, що відбувається
Томас Джефферсон, видатний політичний діяч, дипломат і філософ епохи Просвітництва, один з авторів Декларації незалежності США, 3-й президент США в 1801-1809 роках

Чому Київ втрачає парки

Та робить неможливим відновлення статусу зеленої столиці Європи

На акцію захисту парку «Нивки» місцеві мешканці прийшли з перекисом водню та бинтами. Це дався взнаки досвід попередніх подібних заходів, коли мітинги переростали в жорсткі протистояння громади з представниками забудовника. На щастя, все обійшлося відносно мирно, але загрози над парком не зникли. Його захисники вважають — якщо дозволити зараз інвесторам зайти бодай на одну ділянку «Нивок», від парку відшматовуватимуть по частині й надалі.

НЕВИДИМІ ЗЕЛЕНІ НИВКИ

Зараз у східній частині зеленої зони, за кілька метрів від інформаційного стенду про її охоронний статус, стоїть високий металевий паркан. Колись ця ділянка була у віданні «Київзеленбуду». Тут стояла оранжерея, де комунальники вирощували квіти для вулиць міста. Зараз сюди звозять бетонні плити, на території є охорона, під час акції активісти нарахували кілька десятків «сторожів». Допомагати їм із захистом землі за парканом приїхали представники поліції.

Загорожа з’явилася напередодні Дня Незалежності. «Якщо будуватимуть, то ось ці дуби зріжуть, бо потрібен же десь проїзд для будівельної техніки. А це ж вікові дерева, — розповідає нам Олена (імена захисників умисно замінюємо через тиск представників забудовника на них у суді). — А в парку ж є ще яри, гори, озера, джерела... До речі, його навмисно не відновлюють, не ремонтують, не проводять ніякого благоустрою, щоб потім сказати, що парк занепадає. От поряд стоїть житловий комплекс «Зелений острів», але мешканці ще не розуміють, що тут відбувається. Але ми не можемо дозволити забирати наші парки».

Позиція Київської міської ради часто наводить на думку, що парки місту якраз не потрібні. В грудні 2019 року депутати Київради підтримали рішення про «Про передачу ТОВ «Українська марка» в оренду земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлово-офісного комплексу з вбудованими та прибудованими приміщеннями торгово-офісного призначення та підземним паркінгом на вул.Табірній,28 у Шевченківському районі міста Києва». Це якраз частина «Нивок», де зараз стоїть будівельний паркан. Також це територія природно-заповідного об’єкта.


СХІДНУ ЧАСТИНУ ПАРКУ «НИВКИ» ЗАГОРОДИЛИ ПАРКАНОМ — НЕЗГОДНІ ІЗ ПОЯВОЮ ЧЕРГОВОГО ЖИТЛОВОГО ХМАРОЧОСУ АКТИВІСТИ МИНУЛОГО ТИЖНЯ НАМАГАЛИСЯ ЙОГО ЗНЕСТИ

«Даним рішенням Київради передбачено зменшити площу парку «Нивки» (східна частина) 44, 94 га на 44, 3395 га! Крім того, проєктом рішення передбачено внести зміни в «Програму розвитку зеленої зони м.Києва...», виключивши земельну ділянку площею 0,6005 із переліку озеленених територій загального користування! До речі, ділянку на сьогодні так і не виключили з переліку озеленених територій. Але не це головне. Суть у тому, що сам проєкт рішення, так би мовити, сам себе заперечує, в ньому ясно і чітко сказано про наміри зменшити територію ПЗФ загальнодержавного значення парк «Нивки» (східна частина)», — пояснює деталі рішення міськради голова ГО «Екозагін» Михайло ПОГРЕБИСЬКИЙ.

ЗАПОВІДНІ ЗЕМЛІ — В ОРЕНДІ

Зараз це рішення оскаржує в суді Київська міська прокуратура, вимагаючи визнати та скасувати рішення про передачу в оренду земельної ділянки ПЗФ вартістю 17 млн грн, яка входить до території парку-пам’ятки «Нивки». Прокуратура зазначає, що зазначена ділянка є заповідним об’єктом, охороняється як національне надбання, входить до складу природно-заповідного фонду України, а також є складовою частиною світової системи природних територій та об’єктів, що перебувають під особливою охороною. Крім того: «Київська міська рада в порушення вимог чинного законодавства надала вказану земельну ділянку в оренду, а також без погодження з Кабінетом Міністрів України змінила цільове призначення вказаної ділянки, виключивши її з категорії земель природно-заповідного фонду», — йдеться на сайті Київської міської прокуратури.

Також Михайло Погребиський акцентує увагу на ще одному порушенні. Міська рада чомусь не помітила, що віддає в оренду частину території природно-заповідного фонду. «Протягуючи свого часу незаконний Детальний план території (ДПТ) у межах проспекту Перемоги, вулиць Лагерної, Авіаконструктора Сікорського, залізничних колій, вулиць Тимофія Шамрила, Дорогожицької, Олени Теліги, Олександра Довженка вдались до службового підроблення, а саме: в поданому «викопіюванні» з чинного Генерального плану Києва 2020 були відсутні межі парку «Нивки» як об’єкта ПЗФ, що давало змогу «не помічати», що ділянка 8000000000:88:008:0016 розташовується саме в межах природно-заповідного фонду, то вже при прийнятті Київрадою нині оскаржуваного Київською міською прокуратурою рішення інформація про те, що ділянка є в межах парку «Нивки», навіть не заперечується, — додає Погребиський. — І це після того, як у низці судових справ Верховний Суд чітко постановив — жодні органи місцевого самоврядування не вправі змінювати площу та межі об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, бо це порушення Закону».

До речі, в Київраді, як відомо з рішення суду першої інстанції від 1 квітня цього року, заперечуючи проти вимог прокурора, зазначали, що скандальна ділянка не входить до меж парку «Нивки».

КИЇВСЬКІ ТЕНДЕНЦІЇ

Під час акції захисту «Нивок» активісти звернули увагу на ще одну деталь. Оскільки на ділянці з’явився паркан та починаються підготовчі роботи до будівництва, то має бути паспорт об’єкта. Наразі він відсутній «Коли є будівельний майданчик, має бути паспорт об’єкта, в якому слід вказати замовника, підстави та дозволи для будівництва, — пояснює учасник акції Олег СИМОРОЗ. — Також має бути картка про порушення благоустрою».


40 СТОЛИЧНИХ ГРОМАДСЬКИХ ІНІЦІАТИВ ОБ’ЄДНАЛИСЯ, АБИ ПРОВЕСТИ МАРШ ЗА ВІЛЬНИЙ ВІД ЗАБУДОВИ КИЇВ

Хоча вона якраз не є дозвільним документом, та поки що це єдине, що є в забудовника. На питання громади, чому відсутній паспорт об’єкта, юрист ТОВ «Українська марка» відповідав, що активісти просто не володіють усією інформацією. Аргумент, що це територія ПЗФ, де закон про природно-заповідний фонд забороняє будь-яку забудову в парковій зоні, лишився непочутим.

Тому громадськість налаштована за будь-яку ціну зберегти «Нивки» цілими та зеленими. Можливо, на конфлікт могла б звернути увагу Рада національної безпеки та оборони, як це було у випадку зі знесенням садиби Барбана. РНБО ухвалила рішення відновити зруйновану пам’ятку — садибу Барбана, а також провести аудит усіх архітектурних пам’яток по всій території країни.

Бо на реакцію та втручання міської влади дедалі менше надії. Остання сесія Київради завершилась тим, що депутати підтримали низку шкідливих для міста питань. народні обранці дозволили забудову біля озера Вирлиця, відхиливши проєкт створення тут заповідника. Також погодили детальний план території на Оболоні, що передбачає будівництво ще 300 тисяч метрів квадратних житла.

Київ уже стає некомфортним містом, а що буде далі? Одна знайома приїхала до столиці через понад три роки проживання в Женеві. Її враження — місто стало сірим, насиченим автівками та парковками, прогулянки колись затишними та тихими вуличками не приносять задоволення, бо їх фактично нема. Суцільні затори на дорогах, стрьомні маршрутки — загалом це місто з бар’єрами та важким повітрям, із якого хочеться тікати. Якщо ж не втікати, то треба боротися за ті шматки Києва, які ще лишаються його гордістю. Це не просто, та, сподіваємося, можливо.

P.S. Громадськість використовує будь-яку нагоду, аби привернути увагу міської влади до проблем Києва. Так, 8 вересня 40 міських ініціатив провели презентацію першого об’єднаного Маршу за Київ. До нього долучилися екологічні, урбаністичні, транспортні, антизабудовні та інші міські ініціативи. Активісти презентували «ініціативу проти руйнування міста, забудови зелених зон, жовтих скотовозок на дорогах, нескінченних заторів, неможливості пересуватися по місту маломобільним групам містян». Але будь-яка діяльність повинна мати зворотній зв’язок із владою, інакше це голос волаючого в пустелі.

Інна ЛИХОВИД, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів