Музика - мало не єдине, що ще не стало для людей яблуком розбрату.
Рей Чарльз, американський співак, музикант, один з найвідоміших у світі виконавців джазу

Діалог: новий рівень

У Києві відбулася зустріч Президента України Петра Порошенка та Президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана

У понеділок у столиці України відбулось шосте засідання Стратегічної ради високого рівня між Україною та Туреччиною за спільного головуванням Президента України Петра Порошенка та Президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, який прибув з одноденним офіційним візитом до нашої країни. Розпочалась зустріч глав держав у супроводі численної делегації і більше ніж двох десятків журналістів, на дві години пізніше ніж планувалось. До її початку турецький президент поклав квіти на алеї Героїв Небесної сотні. Попри двогодинне затримання початку засідання Стратегічної ради, можна сказати, що цей візит глави турецької держави виправдав сподівання української сторони.

По-перше, як планувалось відбулося засідання Стратегічної ради, під час якої президенти обговорили шляхи поглиблення двосторонньої взаємодії на усіх стратегічних напрямах, а також питання міжнародного миру та регіональної безпеки.

По-друге, як очікувалось, за підсумками обговорень було підписано низку двосторонніх документів, які сприятимуть поглибленню партнерських відносин між двома країнами.

По-третє, як анонсувалось на сайті Президента Туреччини, сторони обговорили кримське питання і ситуацію довкола кримських татар.

До речі, у відносинах між обома країнами символічне значення має число 9. Наприклад, третє засідання Стратегічної ради також відбувалось 9-го жовтня, але 2013 року в Анкарі, і за дивним збігом обставин на 9-те число, але вже березня 2016 року припало п’яте засідання Стратегічної ради, яке відбулось також в Анкарі під час візиту Президента Порошенка в цю країну.

На момент підготовки номера переговори ще тривали.

Напередодні візиту турецького лідера до Києва посол України в Туреччині Андрій Сибіга в інтерв’ю інформаційному агентству Анадолу зауважив, що 2016 року політичний діалог між Анкарою та Києвом вийшов на новий рівень. За його словами, відбулися візити на рівні глав урядів, парламентів і так далі. Крім того, Туреччина офіційно дозволила громадянам України, власникам ID-карт, в’їжджати на свою територію за внутрішніми документами і без віз.

Посол також наголосив, що в економічних зв’язках двох країн в останні роки також намітилися позитивні зміни. З початку поточного року обсяг товарообігу між країнами зріс на 16% до більш ніж 2 млрд доларів. Нагадаємо, раніше турецький президент заявляв про намір довести до 2023 року товарообіг з Україною до рівня 20 млрд доларів.

ДРУЖИНА ПРЕЗИДЕНТА ТУРЕЧЧИНИ ЕМІНЕ ЭРДОГАН ТА ДРУЖИНА ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ МАРИНА ПОРОШЕНКО. КИЇВ. 9 ЖОВТНЯ 2017 Р. / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

 

Слід нагадати, що Туреччина входить до десятки провідних країн-інвесторів у українську економіку (обсяг інвестицій 303 млн доларів). Водночас у Туреччині діють до 600 компаній з українським капіталом.

Посол України висловив переконання, що в економічних відносинах з Туреччиною є незадіяний потенціал, для розкриття якого маємо укласти угоду про вільну торгівлю.

«ЦЕЙ ЗАХІД ПОСИЛИТЬ ВІДНОСИНИ МІЖ АНКАРОЮ ТА КИЄВОМ»

Йонет ТЕЗЕЛ, Посол Туреччини в Україні:

— Щорічний захід, який ми проводимо між нашими країнами, а саме Стратегічна рада високого рівня на чолі з двома президентами за участі деяких ключових міністрів ще більше посилить відносини між Анкарою та Києвом. Кілька угод, які будуть підписані, матимуть політичний та економічний характер.

Що стосується Угоди про вільну торгівлю, то це вимагає додаткових переговорів. Цей документ може бути підписано за кілька місяців. Разом з тим підписані в понеділок угоди також сприятимуть інвестиціям та торгівлі.

Для турецьких інвесторів найважливіше значення має чесна конкуренція. Якщо розв’яжемо низку проблем, що стоять перед деякими великими турецькими компаніями в Україні, то й інші турецькі компанії побачать, що в Україні конкретно змінюються тенденції, і тим самим вони матимуть заохочення з вивчення нових можливостей для себе. Турецькі компанії не хочуть пільгового режиму, вони просто хочуть мати рівні умови гри. Для забезпечення цього необхідні правові та адміністративні заходи.

«ВАЖЛИВО, ЩО ВІДБУЛОСЯ ЗАСІДАННЯ СТРАТЕГІЧНОЇ РАДИ...»

Марина ВОРОТНЮК, експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма», Університету Коменського в Братиславі:

— Візит турецького президента відбувається в межах щорічного засідання так званої стратегічної ради високого рівня. Важливо, що воно нарешті відбулось, оскільки його постійно відтерміновували через політичні причини в Туреччині. Регулярність зустрічей на найвищому рівні дозволяє робити постійні кроки в напрямі поглиблення співпраці — оскільки до кожної зустрічі готується порядок денний, та зустріч має втілитись в якийсь конкретний, хоча б і символічний, результат. Тому цей формат є важливим.

Щодо російського фактору, тісна співпраця Росії та Туреччини продовжуватиметься, та візит Путіна в Анкару показав, що вони координують чимало політико-безпекових питань, навіть якщо Росія не поспішає зняти останні торговельні обмеження з Туреччиною, введені ще після кризи у їхніх двосторонніх відносинах. Щодо України є формула, яку я охарактеризувала як «вони agreed to disagree» — погоджуються, що вони не погоджуються. Туреччина не сприймає нарікання на те, що вона не продемонструвала достатню солідарність з Україною та Заходом, продовжуючи тісну співпрацю з Росією після анексії Криму. Така риторика характеризується Анкарою як заштовхування Туреччини в глухий кут ізоляції, в той час як в її інтересах бути містком співпраці між Росією та Заходом.

Микола СІРУК. ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments