Коли людина не встане з колін, то вона не далеко зможе пройти.
Іван Драч, український поет, перекладач, кіносценарист, драматург, державний і громадський діяч

Достойно пам’ятати вчинками

У «Київській фортеці» триває виставка світлин «кіборга» Руслана Боровика «Спогади солдата»

Рівно чотири роки тому в лютневий час завершувалися запеклі бої за Дебальцеве. Це був один із багатьох пекельних епізодів, який уже в минулому. Але війна триває... Є події, які сколихують зненацька, є героїчні вчинки, забуття яких є злочином. Це війна... і воїни — те, що наскрізно стосується кожного — без винятків.

На знак пам’ятного пошанування подій 2014—2015 років у Національному історико-архітектурному музеї «Київська фортеця» відбулися відкриття фотовиставки та літературно-музична імпреза. Захід організовано спільними зусиллями представників Київського міського будинку учителя, громадської організації «Асоціація ветеранів АТО України», Національної ради спортивної реабілітації захисників України.

Ідейний натхненник події Юрій Ломов — голова «Асоціації ветеранів АТО України», військовий. Із вересня 2014-го до серпня 2015-го у складі 80-ї ОАМБ, а потім 122-го окремого батальйону виконував бойові завдання в Донецькій та Луганській областях, брав участь у боях поблизу Донецького аеропорту. Після повернення зі сходу йому вдалося заснувати громадську організацію, яка допомагає воїнам та їхнім сім’ям, координує зусилля ветеранів, сприяє їхній реабілітації. Безплатний спортзал для військових, окремі приміщення, створення Центру допомоги учасникам АТО, організація заходів — левова частка роботи Асоціації під егідою пана Юрія. Він акцентує, що робить усе це тому, що живий завдяки тим, хто не повернувся. Тому, попри фактичну неможливість створити достойні умови для демобілізованих військових, повинен шукати всі можливі способи сприяння. Адже він як ніхто інший знає, що таке — опинитися в мирному оточенні після життя у війні.

Концертна частина заходу наснажувала патріотичними композиціями: звучав «Марш нової армії», молитва «Боже великий, єдиний...», «Балада про мальви», гімн Січових Стрільців, народні пісні в сучасних обробках. Також відбувся показ відеороликів на основі знятих матеріалів військового: спільна робота режисера Станіслава Литвинова та «кіборга» Руслана Боровика. Один із них — вагомий доказ із подій Майдану. Руслан Боровик розповів, що світлини з Революції Гідності певний час лежали в домашньому архіві, і лише ідея режисера Станіслава Литвинова створити відеоматеріал дала змогу детально пригадати незабутні історичні дні, та й зрештою — оприлюднити для громадськості. Усі епізоди у відеороликах, які тематично стосуються подій Революції Гідності та війни на сході, супроводжуються музичним виконанням відомої української співачки та композиторки Ілларії — «Я жива!» та «Небо».

Окремий пласт дійства — масштабна фотовиставка Руслана Боровика «Спогади солдата».

Руслан Боровик (позивний «Багдад») — «кіборг», гранатометник. Спочатку — дві війни в Іраку, потім Майдан, війна на сході України. Він — боєць 81-ї бригади (колишнього окремого 90-го батальйону 95-ї бригади), який безпосередньо брав участь у захисті Донецького аеропорту. Під час перебування на сході Русланові вдалося зафіксувати унікальні кадри боїв за ДАП, увіковічнити на світлинах оборонців, багатьох із яких сьогодні уже немає серед живих.

Опісля повернення Руслан Боровик узяв активну участь у громадській роботі. Сьогодні він — керівник культурних проектів «Асоціації ветеранів АТО України».

Його світлини — це спосіб документально точного пригадування всіх деталей, а для когось, може, й узагалі — перше «знайомство» з обличчям війни. Кожне фото — певна історія. Наприклад, «Розстріляна святиня» — церква поблизу нового термінала ДАП, яку було захоплено підрозділами ворога. Епізод, пов’язаний зі святинею, — трагічний спогад про те, як через ворога довелося обстрілювати церкву — вперше у житті...

Інші історії — по-різному болісно зворушливі та психологічно важкі: бойові машини з іменами коханих, іграшковий ведмедик біля колекції гранат, ранкова панорама прифронтового містечка, контраст важкої зброї та мальовничого пейзажу, покинуті картини у зруйнованій кімнаті, повалені сном юнаки-солдати, кінематографічний вигляд волонтерів у формі НАТО, смак цигарки, сиві вуса, касетний програвач, протертий папір листа, гра у шахи набоями, героїчне щеня та боєць-вівчарка «Тайсон». Усі ці події та картини гідні того, щоб про них оповідалося в окремій книжці, а також кількох художніх альбомів і передусім уважних читачів і глядачів. Бо колекція фоторобіт «кіборга» — це сучасний «Літопис Самовидця», задокументований спадок дітям. Аби не помилялися в майбутньому...

Понад сто фоторобіт Руслана Боровика було надруковано з ініціативи голови Асоціації Юрія Ломова. Також Руслан відзняв унікальну хроніку боїв у ДАПі. Вони стануть основою майбутнього фільму режисера Станіслава Литвинова «ДАП — Літопис Самовидця».

Виставка у Національному історико-архітектурному музеї «Київська фортеця» триватиме до 28 лютого.

Андріана БІЛА. Фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів