Мої дорогі! Поставте собі питання: що про вас одного дня скаже історія?
Йосип Сліпий, український дисидент, єпископ Української греко-католицької церкви, кардинал Римо-католицької церкви

«Дух Європи зараз в Україні»

У Києві за участі глав держав та урядів європейських країн пройшов Марш Гідності

У неділю 22 лютого у Києві відбувся Марш Гідності. Вшанувати українців, які загинули минулого року під час подій Євромайдану, до столиці приїхали глави європейських держав та урядів. Зокрема, президент Литви Даля Грібаускайте, Польщі - Броніслав Коморовський, Німеччини - Йоахім Гаук, Молдови - Ніколае Тімофті, Грузії - Георгій Маргвелашвілі, Словацької Республіки - Андрей Кіска, Президент Європейської Ради Дональд Туск...

На київській ході були також представники Болгарії, Естонії, Іспанії, Ірландії, Латвії, Румунії, Угорщини, Франції, Чехії. Кількість учасників – понад 5 тис. На відміну, від Харкова, Марш пройшов спокійно і без інцидентів. Серед гасел – вже традиційні: «Україна – це Європа!», «Усі ми – Європа!», «Слава Україні!». Утім, цього разу організатори придумали нововведення – переклали їх на іноземні мови.

Хода, яку очолив Президент України Петро Порошенко, розпочалася з вулиці Інститутської і пройшла через урядовий квартал, вулицею Грушевського, після чого всі попрямували у бік Майдану.

«Я прийшов сюди, щоб вшанувати пам'ять тих, хто виборов моє майбутнє, – розповідає «Дню» Максим Нестеренко з Харкова. Він у балаклаві з жовто-блакитним і червоно-чорним прапорами на плечах. Максим брав участь в харківському Євромайдані, а троє із загиблих героїв Небесної сотні були харків'янами, тому Максим і приїхав сюди. «Війну з Росією, так само які війну з Януковичем, виграє тільки український народ. Влада в Україні як була, так і лишається слабкою, зацикленою на собі. Цей марш – не стільки тиск на владу, скільки демонстрація сили українського народу, його здатності керувати країною методами прямої демократії», - говорить юнак. 

Серед учасників Маршу «День» також відшукав і голову Київської міської державної адміністрації Віталія Кличка: «Ми, українці, повинні довести, що ми прагнемо європейських цінностей і розраховуємо на наших європейських друзів – тих, хто також бачить Україну сильною, незалежною, європейською та демократичною країною. Сьогодні ми об’єдналися для того, щоб це показати». За словами Кличка тільки «об’єднання українців навколо спільних проблем» та єднання їхніх друзів, «може принести успіх». «Якщо буде поразка, то це буде і поразка Європи. Перемога України – це перемога всієї Європи. Ми впевнені в тому, що боремося за правильні цінності і, я переконаний, ми переможемо, а нас ніхто не зупинить», – резюмував Кличко під вигуки «Слава Україні!». 

Посол США Джеффрі Пайєтт вчерговий раз запевнив у тому, що Вашингтон підтримує Україну: «Звісно, сьогоднішній меседж на Майдані – заклик до єднання. У цей момент США стоять поруч з Україною та її народом і, звісно, ми й надалі будемо вас підтримувати». Як тільки кореспондент «Дня» договорив з паном Послом, до нього звернувся літній чоловік: «Оце так дійсно, що Америка – вільна країна! Я не бачив, щоб у нас так хтось без охорони ходив серед люду!».

Так само без охорони «День» помітив і Посла Швеції Андреаса фон БЕКЕРАТА. «Український народ зараз більше, ніж будь-коли почувається об’єднаним. Російська агресія міцно об’єднала українців. Але слід пам’ятати, що найкращий шлях увіковічнити пам'ять тих, хто загинув рік тому – успіх України в реформах, подоланні корупції та наближенні до ЄС. Зі свого боку, ЄС та Швеція можуть допомогти Україні з реформами, стати успішною країною та зберегти свою територію у протистоянні з російською агресією», – переконаний пан фон БЕКЕРАТ. Водночас, за його словами, українська влада вже «багато чого зробила», але попереду також «ще багато роботи». «Звісно, що українці  розчаровані тим, що відсутні конкретні результати. Але я оптимістично налаштований – вони будуть скоро», – додав Посол.

Народний депутат, голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна ГОПКО вважає, що «українці стали єдиною політичною нацією». Це відбулося завдяки «трагічним подіям на Майдані» та війні на Донбасі, яку «Росія організувала проти України». «У ХХІ столітті вдертися на чужу територію і окупувати її частину – неприпустимо. Тому ми посилаємо чіткий сигнал для Європи: її єдність здатна захистити справжні цінності. Дух Європи зараз в Україні. На карту поставлено не просто Україну, але й цінності, проти українських інтересів». На уточнююче запитання «Дня»: Чи готова Європа у своєму нинішньому стані об’єднатися на захист України? Пані Ганна відповіла: «Те, що Європа зараз без яскравих лідерів – якраз і говорить про кризу політичної еліти. Мені приємно, що тут була Даля Грібаускайте. Вона якраз і є яскравим представником правди, яка не боїться говорити на весь світ і першою визнала Путіна агресором. Вона не підбирає дипломатичних слів, щоб за ними заховати правду. Вона – один з тих президентів, яка зараз рятує Європу своєю правдою».

Після Маршу гості столиці разом з Президентом України Петром Порошенком оглянули експозицію виставки «Присутність. Докази агресії російських військ на території України», відкриту на Михайлівській площі міста Києва.

Ігор САМОКИШ, «День». Фото Миколи ТИМЧЕНКА, "День", Артема СЛІПАЧУКА, "День"

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів