Для держави корисно, щоб знатні люди були гідними своїх предків.
Цицерон, давньоримський політичний діяч, видатний оратор, філософ і літератор

Дві тисячі свідчень війни

У Дніпрі відкрито внутрішню експозицію першого в Україні музею АТО

Її розташовано у приміщенні діорами Дніпровського національного історичного музею ім. Д. Яворницького. Експозиція має назву «Громадянський подвиг жителів Дніпропетровщини». Вона займає площу майже 600 квадратних метрів і налічує дві тисячі експонатів, які розповідають про події останніх років у зоні АТО.

ПОДВИГ 480 ЗАГИБЛИХ ЖИТЕЛІВ ОБЛАСТІ

Музейна експозиція готувалася півроку, і результат, за відгуками відвідувачів, вийшов приголомшливим. Виставка не залишає байдужим жодного. Багато гостей після огляду залів не приховували своїх сліз. Виставка розповідає про подвиг загиблих воїнів — 480 жителів області, які віддали своє життя за свободу України.

Внутрішня експозиція складається з трьох залів. Перший зал присвячений подвигу дніпровців, які допомагали захищати незалежність України всім, чим могли. Тут представлені дитячі малюнки, одяг капеланів, інструменти медиків, шеврони добровольців. Другий — «Зал пам’яті». У ньому — фотографії загиблих бійців та їхні речі: шахи, книжки, футбольні шарфи, листи з фронту до батьків. Родзинка експозиції — в третьому залі. Як у найсучасніших музеях Європи, тут задіяні мультимедійні технології. Зображення в ньому транслюється відразу на чотирьох стінах, створюючи «ефект присутності» й переносячи глядача в епіцентр подій. У цьому залі будуть демонструвати документальні кінооповідання про війну на сході України. «Майже рік тому в кабінеті директора історичного музею Надії Капустіної зібралася робоча група зі створення музею АТО. Були різні люди і різні ідеї. Керівником робочої групи вибрали Юрія Фанигіна. Почали з вуличної експозиції, яку відкрили у травні», — згадує волонтер Наталія Хазан. Орієнтовно два місяці на телебаченні відбирали архівне відео для 10 проекторів. Необхідно було написати сюжет, побудувати драматургію так, щоб «занурити» глядача в події. Фільм озвучили піснями, які народилися на війні. Внутрішня експозиція музею розташована на металевих конструкціях, які символізують зруйнований внаслідок боїв Донецький аеропорт. Стіни залів затягнуті маскувальною сіткою. Автор художнього оформлення — київський художник Віктор Гукайло.

«ЗМУСИТИ ГЛЯДАЧІВ ДУМАТИ, ВІДЧУВАТИ, СПІВПЕРЕЖИВАТИ»

Ініціатори створення музею АТО кажуть, що мають намір і надалі розширювати виставку і збагачувати її експонатами — аж до цілковитої перемоги у війні. Екскурсію для перших відвідувачів провів координатор створення Музею АТО Юрій Фанигін. З особливим хвилюванням стенди музеїв оглядали ті люди, долі яких обпалила своїм подихом війна. «У цей музей вкладена душа людей, які його створювали і стали його героями, — сказав на відкритті народний депутат України Дмитро Ярош. — Музей — показник загального громадянського подвигу всіх жителів Дніпропетровщини, яка з перших днів війни була і залишається форпостом усієї країни».

Боєць Української добровольчої армії Роман Чуб спеціально приїхав на відкриття з групою товаришів по службі просто з передової. «Для нас ці стенди — жива пам’ять про пережите, — кажуть бійці. — Це те, чим ми живемо кожен день. Хочеться, щоб у цей музей приходило якомога більше пересічних городян і щоб вони зрозуміли, якою страшною ціною нам дається перемога».

Війну на Донбасі пройшов і радник голови Дніпропетровської ОДА Іван Начовний. «Створенням цієї частини музею ми хотіли представити подвиг усіх жителів області, — говорить він. — У кожного експоната — унікальна історія. Нам хотілося відійти від стереотипу стандартного музею і передусім змусити глядачів думати, відчувати, співпереживати. І це, здається, вдалося».

«Мій чоловік загинув під Іловайськом, — розповідає вдова бійця АТО Світлана Губа. — Для нас із 9-річним сином він назавжди залишиться молодим, рідним, щасливим. Ми передали в музей частину його особистих речей, щоб кожен житель міста міг, прийшовши сюди, доторкнутися до цієї війни і доль загиблих героїв. Відчувати це — дуже важко. Дай Боже, щоб інші сім’ї цього просто не відчули, а прийшли, подивилися, зрозуміли, за що наші хлопці воювали». У відкритті експозиції взяли участь представники міської та обласної влади, ветерани, жителі й гості Дніпра. Як було відзначено на відкритті експозиції, вона, як і весь Музей АТО, створена за підтримки команди голови Дніпропетровської ОДА Валентина Резніченка. «Жителі Дніпропетровщини одними з перших об’єдналися й почали захищати незалежність Батьківщини. Хтось пішов добровольцем на фронт, хтось став волонтером, хтось поїхав лікувати бійців на фронт. Подвигу кожного жителя області присвячена внутрішня експозиція Музею АТО. Виставка зберігає історію перемог і біль втрат. Вона — про кожного з нас», — зазначив голова Дніпропетровської ОДА.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро. Фото Юрія СТЕФАНЯКА

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів