Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Диво репродуктології

У київській клініці народилася перша у світі дитина «від трьох батьків»

«Цього не мало бути, але сталося...», — кажуть лікарі клініки репродуктивної медицина «Надія» про народження в Києві 5 січня 2017 року першої у світі дитини, у чиїх генах є інформація від трьох людей — своїх батьків і донора.

Мамою дівчинки стали 34-річна жінка, яка 15 років страждала від безпліддя, якій в українських та ізраїльських клініках пропонували різні методи, але нічого не виходило. Причина — запліднена яйцеклітина на третій-п’ятий день переставала розвиватися. Наука досі не знає чому так відбувається, єдине, що кажуть — яйцеклітині не вистачає енергії на розвиток.

Торік у Києві лікарі вирішили піти на ризик: цій жінці зробили перенос її та її чоловіка ядер у донорську яйцеклітину, яка була позбавлена ядра (тобто, у донора взяли оболонку — цитоплазму). У результаті такої технології лікарі отримали так звану реконструйовану яйцеклітину. Вона мала генетичний набір ядерної ДНК від матері й батька (приблизно 25 тисяч  генів) і цитоплазматичне ДНК від донора (37 генів), тобто «трьох батьків».  За даними лікарів, наявність ДНК від трьох осіб було підтверджено при обстеженні дитини під час вагітності у лабораторіях України та Німеччини.  

«Дівчинка народилася на початку січня — абсолютно здорова. Унікальність нашого випадку в тому, що дитина — перша у світі, яка народилася після пронуклеарного переносу (тобто переносу запліднених власних яйцеклітин. — Авт.). До цього в подібних випадках можна було допомогти пацієнтам лише з використанням донорських яйцеклітин. Показанням для проведення нашого переносу було блокування розвитку ембріонів», — сказав директор клініки репродуктивної медицини «Надія» Валерій ЗУКІН.

ТЕ, ЩО НЕ ВИЙШЛО У БРИТАНІЇ ТА МЕКСИЦІ

На слух технологія виглядає «простою»: з донорської яйцеклітини «вирізається» ядро з інформацією про носія (невелика частина залишається в оболонці — цитоплазмі), і туди «вставляється» два ядра батьків. Таким чином зигота — майбутній ембріон — готова. Але тільки надсучасна діагностика та технології у змозі все це зробити практично.

«Ми все робимо за показаннями. У даному випадку ембріони погано розвивалися, і ми припустили, що, швидше за все, це зв’язано з тим, що мітохондрії в цитоплазмі яйцеклітин — не гарної якості. Вони не дають достатньо енергії, щоб розвивався ембріон. І — спрацювало. Бо якщо причиною поганого розвитку є хромосомні порушення у самому ядрі, то така сама методика ситуацію не виправить. Тоді ембріони будуть погані, з хромосомними порушеннями — пов’язаними із передачею генетики хромосомного матеріалу ядра, — пояснює науковий директор клініки, доктор медичних наук Ірина СУДОМА. — Основна інформація міститься в ядрі, а в мітохондрії — дуже невелика кількість ДНК. Ми одночасно запліднили дві яйцеклітини — матері та донорську. Після запліднення в яйцеклітині утворюються два ядра. У момент, коли ядра яйцеклітини та сперматозоїда готові були з’єднатися, ми вилучили їх із двох яйцеклітин: батьківський матеріал — ядра, в яких міститься весь набір генів — пересадили у донорську яйцеклітину. Донорська цитоплазма та мітохондрії всю свою силу направили на утворення ембріона, і згодом отриманий ембріон ми перенесли матері».

Генетики та ембріологи цей метод називають експериментальним, а подію — неординарною. Секрет, кажуть, у тому, що, по-перше, мав минути час, по-друге, допомогло нове обладнання, по-третє — технології, які дозволяють краще обстежити ембріон. У світі (зокрема, у Великобританії, Мексиці), теж намагалися зробити подібні речі, але ембріони отримували з хромосомними порушеннями. Саме через це в США цей метод заборонений — через непередбачуваність результату. В української пацієнтки ембріон був без порушень, а дитина — цілком здорова.

«Однозначно, у репродуктології відбувся якісний прорив. Адже досі ми не могли поліпшити якість ембріона. Наша основна задача полягала у тому, щоб не допустити погіршення: ось ми маємо запліднену яйцеклітину і чекаємо, як розвиватиметься ембріон. А якщо він зупинився? Ми нічого не могли зробити. А тепер, завдяки використанню цієї методики, можемо покращити якість ембріону — енергетичну  складову, так звану життєву силу ембріона, цитоплазму. Таким чином ми здолали бар’єр, на якому раніше зупинявся розвиток ембріона. Маючи в руках такий механізм, не варто зупинятися. Я думаю, що це — початок шляху», —  говорить доктор медичних наук Віктор ВЕСЕЛОВСЬКИЙ.

МЕТА — ПОКРАЩЕННЯ РОЗВИТКУ ЕМБРІОНІВ У ЖІНОК ВІКОМ ВІД 40

За словами генетиків, показаннями до нуклеарного переносу є рідкісні генетичні хвороби чоловіка або жінки, блокування розвитку ембріонів (один випадок на 150—200 жінок), отримання «нормальних» ембріонів у жінок віком від 42 років.

«У жінок, старших 40—42 років дуже часто немає нормальних ембріонів. Це стало відомим не так давно — коли почали робити генетичне обстеження ембріонів: наприклад, вони є лише у 20% 43-річних жінок, — пояснює Валерій Зукін. — Ми сміливо можемо казати, що це — новий розвиток. Бо раніше могли тільки досліджувати ембріон і казати, нормальний він чи ні. Тепер можемо його поліпшувати».

При цьому лікарі наголошують, що не роблять «супер-людей». Лише дають можливість пацієнтам реалізувати власний генетичний матеріал.

«З приводу показань, то пацієнтам ми даємо вибір: спочатку пропонуємо відмовитися від народження — якщо самі не можуть народити, потім пропонуємо усиновлення — не гірший варіант, лише за цим — використання донорської яйцеклітини», — додає лікар-ембріолог клініки «Надія» Павло МАЗУР.

За словами фахівців, зараз вони займаються тим, щоб напрацювати технології покращення розвитку ембріонів у жінок старше 42 років — напрям активно розвиватимуть. Щодо визнання української технології та унікального випадку народження в Україні дитини «від трьох батьків» у світовій медицині, то, за словами Валерія Зукіна, медики зараз працюють над публікацією у спеціалізованому виданні — саме після цього метод офіційно визнають. Щодо нормативного врегулювання, то в Україні ситуація така, що дозволено все, що не заборонене. Законодавства, яке б регулювало впровадження цих і подібних технологій, немає.

Оксана МИКОЛЮК, фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів