Нація без державности є покалічений людський колективний організм.
Володимир Винниченко, український прозаїк, драматург, політичний і державний діяч. Перший голова Директорії УНР

Гранд-мелодія…

У Національній Опері відбувся Міжнародний мистецький проєкт Gala Europa

Вже стало доброю традицією, починаючи з 2014 року, коли у Києві відбуваються великі концерти, які присвячуються до Дня Європи в Україні  і вже стали  невід’ємною частиною свята спільних цінностей, культури та історії європейського континенту.

Нині на урочистому вечорі були присутні представники Офісу Президента України, члени Уряду України, Посол Європейського Союзу, Посли Італії, Португалії та інших європейських країн, видатні громадські діячі, діячі культури, митці та ін.

Цьогоріч гала-концерт організували: Міністерство культури та інформаціної політики, Національна Опера  у співробітництві з Посольством Італії, Італійським інститутом культури, Посольством Португалії в Україні та Інститутом Камоенса. Автор ідеї та керівник проєкту  -  професор Нікола Франко Баллоні, відомий організатор масштабних міжнародних культурних ініціатив в Україні.

-Для святкування Дня Європи в Україні ми традиційно обрали музику - універсальну мову, непідвладну часу та кордонам, яка об’єднує народи, сприяє діалогу, будує мости та, водночас, дає змогу самовиразитися. Я пишаюся тим, що сьогодні Національна опера Україні є одним з ключових інструментів культурної дипломатії України, її надзвичайною візитною карткою, - відзначив  Нікола Франко Баллоні.

У гранд-концертах традиційно приймають  участь італійські та українські зірки музичного мистецтва, а також митці країни, яка головує в Раді Європейського Союзу. Цьогоріч – це Португалія.

Цей концерт  подарував  меломанам зустрічі з  зірками оперної сцени: солістами Національної опери України, зокрема, однією з найкращих сопрано світу Людмилою Монастирською та «українським Паваротті»,  тенором Валентином Дитюком,  свою віртуозну гру продемонстрував знаменитий італійський альтист Даніель Пальміціо. У заході приймали участь хор (хормейстер – Богдан Пліш) і симфонічний оркестр Національної Опери під керівництвом португальського диригента Педро Амарала (головного диригента та художнього керівника Лісабонського оркестру «Metropolitana»). У програмі пролунали  перлини європейської класичної музики.

Відкрила проєкт бетховенська «Ода до радості», яка є гімном Євросоюзу  у виконанні Симфонічного оркестру під орудою маестро  Амарала. Овації лунали після виконання кожного номеру !  Окрасою програми стало концерте виконання  фіналу 1 дії опери «Італійка в Алжирі»  Россіні ( Ельвіра - Ольга Фомічова, сопрано,Зульма - Ірина Петрова, мецо-сопрано, Ізабелла - Тетяна Пімінова, мецо-сопрано,Ліндоро - Дмитро Кузьмін, тенор, Алі - Дмитро Агєєв, бас,Мустафа-бей - Олександр Бойко, баритон та Таддео - Ігор Мокренко, баритон).

«Браво» чути було у залі  після виконання  знаменитої каватіни Норми «Casta Diva» з однойменної опери В. Белліні та арії Тоски «Vissi d’arte» Дж. Пуччіні  Людмилою Монастиською. Не хотіла публіка відпускати зі сцени й Валентина Дитюка, який потрясаюче заспівав арію Васко да Гами «Pays merveilleux!  ... Ô paradis» з опери «Африканка» Дж. Меєрбера  та арію  Неморіно «Una furtiva lagrima» з опери «Любовний напій» Г. Доніцетті.

Згадали у цьому проєкті  про лікарів, які нині знаходяться на передовій у боротьбі з пандемією COVID-19 по всьому світу. На великому екрані демонстрували відео та світлини, а хор  та оркестр виконували  Coro a bocca chiusa з опери «Мадам  Баттерфлай» Дж. Пуччіні…

Відбулося  прем’єрне  виконання Концерту для віолончелі з оркестром (тв.129) Р. Шумана у транскрипції для альта Даніеля Пальміціо. А  на біс віртуоз зіграв  щемливу «Мелодію » Мирослава Скорика , і у багатьох присутніх  в очах забриніли сльози… А коли у фіналі хор заспівав легендарну Молитва за Україну «Боже великий, єдиний» Миколи Лисенка, то цей твір всі підспівували та  слухали стоячи – і артисти, на сцені і публіка у залі…

Тетяна ПОЛІЩУК, «День», фото надані Національною Оперою України

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів