Два крила, якими підноситься людський дух в безкраї простори, — це віра і наука.
Йосип Сліпий, український церковний діяч, предстоятель Української греко-католицької церкви, кардинал римо-католицької церкви

«Художній, емоційний та історичний момент»

У Дніпрі відкрилася ХХ Фотовиставка газети «День»

Уже третій рік поспіль фотовиставка «Дня» проходить у залах дніпровського Музею українського живопису. Як можна побачити з реакції перших відвідувачів, незмінно людей бентежить війна. Ворог не потрапив сюди, але біль від пролитої крові гостро відчувається в Дніпрі п’ятий рік. Сюди, в лікарню імені Мечникова, доставляють поранених. Дніпро має багато своїх Героїв, які боронили і боронять нашу землю. Зокрема, 32-річний Олександр, мешканець Дніпра, ветеран АТО, котрий чи не першим прийшов у Музей українського живопису ще до відкриття виставки, ділиться: «Перші враження від виставки — біль. Лише біль. Біль від відчуття втрат та відчуття зради. Ворог на нас напав, а зраджувала нас влада... Ще не було остаточно анексовано Крим, як я пішов у розвідку... Ми рвались на передову, а хлопців стримували. Зрештою це не врятувало від втрат. Є й ті, хто повернувся без жодної подряпини, але в душі у них пекло. Так і вийшло, що ми — патріоти              — опинились посередині між ворогом зовнішнім і ворогом внутрішнім. І цей біль у душі не полишає п’ять років. А газеті «День» дякую, що говорите і показуєте правду, хай би якою болючою була вона».

Сльози і пам’ять, радість і надія, трагедія та подвиг — все це на світлинах «Дня», кажуть перші гості виставки.

У відкритті заходу взяли участь головний редактор газети «День» Лариса Івшина та міський голова Борис Філатов.

ДЕНЬ «ДНЯ» В ДНІПРІ — ЗАВЖДИ ПРИВІД ДЛЯ ЖИВОГО ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО СПІЛКУВАННЯ ОДНОДУМЦІВ

«Для мене завжди є хвилюючим початок загальнонаціонального показу нашої фотовиставки, — зазначила Лариса Олексіївна. — Ця фотовиставка є одним з улюблених «дітищ» газети, наших читачів та глядачів. Перша фотовиставка газети «День» відбувалась перед виборами 1999 року. На неї прибіг весь Київ. Ми знімками прикрасили стіни Українського дому, і я відчула, яку магічну силу вони мають на публіку. А вже наступного року ми створили цілеспрямований фотоконкурс. Ідея полягала в тому, щоб започаткувати рух якісної фотографії — як ще одного способу дуже довірливого спілкування з нашими читачами. Текст та його взаємодія з людиною — це одна історія. Фотографія по-особливому підказує тільки те, що людина може з неї взяти. Цьогорічна фотовиставка надзвичайно важлива ще й тому, що це двадцятий фотоконкурс і фотовиставка. У Києві і країні немає музею фотографії. Можливо, ця ідея буде впроваджена саме в Дніпрі як культурній столиці. Власне, ці фото — історія нашої країни. На жаль, навіть наші фотоальбоми не вмістили навіть десятої частини всього того, що ми з вами пережили. Тому сьогоднішня фотовиставка проходить під назвою «Фото першої шпальти».

«Вперше я відвідав фотовиставку «Дня» наприкінці 1990-х років в Українському домі в Києві. Тоді я не думав, що буду мером і під моїм патронатом буде відбуватись ця виставка в нашому місті, — говорить Борис ФІЛАТОВ. — Для мене переглядання цих світлин — річ дуже інтимна. Я дуже щасливий вітати фотовиставку «Дня» сьогодні в Дніпрі. Дуже добре, що це стало традицією. Для мене дуже важливо те, що «День» весь час починає рік з Дніпра. Це знаково і важливо. Крім вдячності головному редактору «Дня» Ларисі Івшиній, до порад якої я завжди прислухаюсь, хочу подякувати всім, хто приходить на цей захід. Ларисо Олексіївно, Дніпро в ці дні у вашому розпорядженні».

Нагадаємо, саме завдяки підтримці міської влади дніпряни можуть не лише ознайомитися з двома сотнями найкращих світлин ХХ Міжнародного фотоконкурсу «Дня», а й придбати спеціальний випуск глянцю «Маршрут №1», присвячений Дніпру. Понад те, 200 бібліотек міста отримали останній бестселер Бібліотеки «Дня» «AVE. До 100-ліття Гетьманату Павла Скоропадського» так само за сприяння мерії.

«Я знаю, що фотовиставка газети «День» відбувається уже 20 років. Її знімки регулярно приїздять і до нашого Дніпра. Представлені фото відбивають зріз часу в усіх його проявах — як трагічних, так і тих, що надихають. Художній, емоційний та історичний момент — це ті складові, які присутні на цій унікальній експозиції, — ділиться директор Музею українського живопису Сергій БУРБЕЛО. — Крізь призму висновків і вражень кожна світлина грає особливу роль для відвідувачів. Особливо мені приємно, що в Дніпрі ця фотовиставка відбувається на нашому майданчику вже втретє. Сам захід відкриття фотовиставки й виставлені фотознімки завжди викликають у нас неабиякий інтерес. Більше того, мешканці Дніпра заздалегідь запитують нас про анонс фотовиставки «Дня». А це теж показник особливої уваги до тих тем, які порушують роботи. Адже там, де інколи навіть слово не може бути аргументом, доносить істину фото».

Після відкриття експозиції відбувся живий діалог Лариси Івшиної з дніпрянами, більше про який — у наступних публікаціях «Дня».

ВРАЖЕННЯ

«ЗНІМКИ «Дня» — ЦЕ ДОКАЗОВА БАЗА ДЛЯ ВСІЄЇ СВІТОВОЇ СПІЛЬНОТИ»

Юрій ФОМЕНКО:

— Свого часу я несподівано для себе став героєм одного з фотознімків на виставці «Дня». Це незвичне відчуття, коли фотограф і редактор відчули особливий момент, який у тебе самого залишався десь на рівні підсвідомості. Я вже тривалий час перебуваю в мирному житті, але все одно мене не полишає болюче відчуття війни. Особливо про це нагадують знімки, де присутні смерть і каліцтво. Питання навіть не у втрачених територіях, які ми обов’язково відвоюємо і повернемо будь-яким шляхом. Питання у зламаних долях. Цього ворогу, яким є Росія, пробачити не можна ніколи. А знімки «Дня» мають слугувати фактажем, доказовою базою для всієї світової спільноти, яка часто забуває, що поряд триває кривава бійня. Так ми відвоюємо головне — правду і гарантії миру.

«ФОТОВИСТАВКА ВРАЖАЄ НЕ ЛИШЕ ОБРАЗНІСТЮ, АЛЕ Й ГАРМОНІЙНІСТЮ»

Світлана КОЛІМБЕТ, студентка академії музики:

— Фотовиставка вражає не лише образністю, але й гармонійністю. Ми зараз знаходимось в складних політичних реаліях. І виходить так, що навіть знімки з гумором сприймаються як натяк.

На п’ятому році війни ми все одно робимо досить сумні паралелі. Не знаю добре це чи погано, але такі наші реалії. А ще мені подобається те, як збігаються знімки з їхніми назвами. Дуже оригінальні й лаконічні формулювання.

«Я ОБОВ’ЯЗКОВО ЩЕ РАЗ ПОВЕРНУСЬ СЮДИ...»

Наталія БОДЕНКО, cтудентка IV курсу архітектурного відділу Дніпровського державного коледжу будівельно-монтажних технологій та архітектури:

— Свіжі відчуття дуже змішані. Інколи навіть відчуваєш страх. Страшно усвідомлювати те, що відбувається в країні. Я обов’язково ще раз повернусь сюди, щоб спокійно вдивитись в кожне фото.

«ЖИТТЯ ТРИВАЄ — ЦЕЙ АСПЕКТ ДУЖЕ ВДАЛО ЧИТАЄТЬСЯ у СВІТЛИНАХ ФОТОВИСТАВКИ»

Євген ГЕНДІН, позаштатний радник дніпровського міського голови з культури:

— Я хотів би відійти від пафосу, який пов’язаний з тою думкою, що Дніпро не пустив загарбників 2014-го. Ми живемо в реаліях 2019 року. І хотілося б, щоб при збереженні, в доброму розумінні, слова «міф» про 2014 рік, у нас би залишались можливості для подальшого розвитку міста. Адже живемо ми не лише війною. Життя триває. І ось цей аспект, мені здається, дуже вдало читається в світлинах фотовиставки газети «День».

«НАМ НЕОБХІДНЕ ПРАВИЛЬНЕ БАЧЕННЯ ДІЙСНОСТІ...»

Ірина КОТЛЯР, пенсіонерка:

— Кожен рік приходжу на фотовиставку «Дня». І не лише подивитись світлини, але й послухати Ларису Івшину. Кожного разу переконуюсь в тому, як нам необхідно постійно отримувати нові знання та правильне бачення дійсності, в якій ми живемо. З інтересом побувала на презентації книги «AVE»!

«ТАКІ ЕМОЦІЙНІ ПЕРЕЖИВАННЯ ПРИМУШУЮТЬ ІНАКШЕ ДУМАТИ»

Геннадій ПЕРВИЙ, завідувач кафедри історії та політичної теорії «Дніпровської політехніки»:

— Фотовиставка газети «День», яка подорожує Україною, — це дуже велика справа. Не читач іде до газети, а газета іде до читача. Вчить його, інколи навіть розплющує очі в тому інформаційному шумі, в якому ми перебуваємо. Іде не лише зі статтями, а з фотографіями, які змушують хвилюватися. Я сам бачив, як відвідувачі плакали. Такі емоційні переживання примушують по-іншому думати.

Головний редактор «Дня» Лариса Івшина — сподвижник української справи, нашого державництва. Вона, як редактор, неформально ставиться до своєї роботи. Для нашого російськомовного міста де вкрай важливо.

«СВІТЛИНИ ПРИМУШУЮТЬ ЗАМИСЛИТИСЬ»

Ганна ДУДІНА, викладач Дніпровського державного коледжу будівельно-монтажних технологій і архітектури:

– Взагалі-то ми зі студентами йшли на інший захід – виставку студентських проектів. Але потрапили і на неймовірну фотовиставку «Дня». Цікаво те, що така кількість студентів буквально прикута до знімків і не розходиться. Бачимо, що світлини їх схвилювали. Особисто я відчуваю мороз по шкірі. Ситуація, настрій, власні душевні переживання, творчий пошук – це і є мистецтво. Найголовніше, що світлини примушують замислитись.

«ГАЗЕТА Є ОДНИМ ІЗ ЧЕСНИХ ДЗЕРКАЛ ІСТОРІЇ, ЯКА ТВОРИТЬСЯ СЬОГОДНІ»

Микола ГРИЦЕНКО, президент Благодійного фонду сприяння ініціативам газети «День», заслужений діяч мистецтв України:

— Дніпро… Знакове для України місто! Не випадково уже втретє саме тут відбувається фотовиставка газети «День». Цьогоріч — ювілейна, двадцята, після Києва вона завітала на Січеславщину. Як відомо, новітня історія твориться сьогодні. І газета «День», без перебільшення, є одним із чесних дзеркал цієї історії. Адже упродовж 20 років із власної ініціативи вперто здійснює на волонтерських засадах масштабний фотопроект, який віддзеркалює наше життя. Міжнародний фотоконкурс «День»-2018 зібрав понад 300 кращих світлин. Двісті з них представлені в Дніпрі на фотовиставці в Музеї українського живопису. Щоразу, коли формується нова фотовиставка, дивуєшся силі духу нашого народу. Адже саме людина в різних її проявах присутня на світлинах як відомих фотомайстрів, так і аматорів. Тут — і наші воїни, і жителі різних регіонів у своєму повсякденному житті — у миті радості і миті смутку… Тут — наша багатюща і красива природа. А ще — миттєвості, які сьогодні здаються звичними, а завтра — стануть свідченнями історичного періоду, як, скажімо, світлина, на якій Вселенський патріарх Варфоломій отримує з рук Президента України роботу, яка демонструвалася на фотовиставці «Дня» в Українському домі наприкінці 2018 року. Приємно, що незмінною номінацією фотовиставки упродовж багатьох років є «Світ — очима дітей».

Вітаю колектив «Дня» з вірністю фотографічній традиції, з підтримкою українського фотомистецтва. Адже так важливо не втратити на нинішніх українських горизонтах зрячих і неглухих, які не втратили віру в Україну і в самих себе.

*  *  *

Фотовиставка «Дня» триватиме з 22 лютого до 14 березня у дніпровському Музеї українського живопису за адресою: площа Троїцька, 5А, з 10.00 до 18.00. Вхід вільний.

Валентин ТОРБА, фото Руслана КАНЮКИ, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів