Мир, прогрес, права людини – ці три цілі нерозривно пов’язані. Неможливо досягнути якоїсь із них, нехтуючи іншими.
Андрій Сахаров, фізик, правозахисник, дисидент, громадський та політичний діяч, лауреат Нобелівської премії миру

Колодій у Переяславі-Хмельницькому (фото)

Жителі і гості міста колоритно зустріли Масляну

Ці вихідні одне з найдавніших міст Русі - Переяслав-Хмельницький - провело яскраво і шумно. Городяни і приїжджі туристи відзначали традиційне український свято – Колодій, який у давні часи вважався богом шлюбу, примирення та взаєморозуміння. Приходить до людей на Стрітення. Свято Колодія – це прославлення Сонця.

У християнській традиції Колодій - це тиждень перед початком Великого посту. Він не має визначеної дати, бо залежить від Великодня. Після зимових м’ясниць перед Великим постом набирало сили обмеження скоромних страв. За звичаєм цього тижня вже відмовлялися від м’ясної їжі, проте наставало справжнє свято молочних продуктів, що й дало назву цим дням.

В Україні останній тиждень м’ясниць, крім Колодія, мав ще кілька назв залежно від регіону — Масниця, Сиропуст, Сиропусний тиждень, Сирна неділя, Пущення, Загальниця, «ніжкові заговини» тощо. У цей період відбувалися традиційні українські обряди та символічні дійства, і найбільш відомим був обряд «Колодки» чи «Колодія». Це був власне останній термін, коли ще можна було справляти весілля. Практично ж їх уже не організовували, оскільки на «сиропусну» обмежували скоромну їжу — вживали переважно молочні страви, передовсім вареники із сиром та маслом (а звідси й Масниця).

Тож на хлопців, котрі не встигли оженитися, чекала «жіноча кара» — Колодій. Кожен день мав свої «іменні наклички». У понеділок «колодка народилася», у вівторок «хрестилася», у середу — «похрестини», в четвер — «помирала», в п’ятницю її «хоронили», а в суботу — «оплакували». Вважалося, що в неділю, останній день Масниці, молодь «волочить колодку». Жінки йдуть по домівках і прив’язують дівчатам та хлопцям невелику паличку до ноги як кару за те, що не взяли шлюб в останній м’ясоїд.

Переяслав-Хмельницький має тисячорічну історію та чудово пам’ятає народні традиції. Навіть у сучасному світі жителі міста оберігають історію свого народу та організовують традиційні дійства.

Тож на час Колодія у цьому місті завжди проходять народні гуляння, де жителі та туристи куштують смачні млинці зі сметаною, беруть участь у традиційних народних дійствах, як то "Сповивання Колодія", "Волочіння колодки", "Закопування каші", насолоджуються етнічними мотивами під час виступів народних колективів, відвідують майстер-класи, танцюють навколо вогнища, торгуються на святковому ярмарку і з головою занурюються у традиційний український побут.

НАРОДНІ ПРИКМЕТИ

Вважається, що якщо на Колодія погода не радує своєю теплотою, а, навпаки, присутні морози і ллє дощ, то весна обов'язково порадує гарною погодою.

Якщо на масляний тиждень на вулиці багато бурульок, то рік буде врожайним.

Якщо цього тижня йдуть дощі, то навесні і влітку очікуйте багато грибів.

Буває, що на Колодія різко вдаряють морози. Це знак того, що літо буде ласкаве, привітне, без посухи.

Підготувала Олександра ЯРЛИКОВА, «День». Фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments