Свобода не може бути частковою.
Нельсон Мандела, південноафриканський державний і політичний діяч

Ловись, рибко!

У День довкілля київські активісти причепурили озеро Радунку, а ще провели зариблення водойми

Сьогодні, 21 квітня, Україна відзначає День довкілля. До цієї дати Київ готувався заздалегідь, передусім – екологічні громадські організації та невеликі ініціативні групи спальних районів міста. Саме в цей день заплановано низку акцій із прибирання зелених зон. Зі свого боку міська влада стала ініціатором акції «Роздільний суботник». Совські ставки, урочище Бичок, Голосіївський парк, Пейзажна алея, Труханів острів – це не всі локації, де відбулися акції з прибирання.

Причепурити територію озера Радунка вирішили мешканці спальних масивів Воскресенка та Райдужний. До події готувалися заздалегідь. Як розповідав раніше Владислав  Степаненко, активіст ГО «Воскресенська слобода», напередодні поширили оголошення та листівки про заплановані заходи по всьому району, і в начальних закладах теж. Уже традиційно, прибирати та загрібати зголосилися цілі родини.

Прибирання території довкола озера стало традицією для місцевих мешканців. На таку толоку збираються щовесни. Але унікальним для Радунки цього разу стало зариблення. До цього активісти готувалися майже місяць. Це спільний проект активістів Воскресенки та Райдужного із місцевими депутатами. Разом з представниками місцевого бізнесу громада зібрала необхідні кошти на придбання риби. До цього приєдналися депутати Київради. Товстолобики та коропи, а ще хижі щуки, судаки та соми – усього дві тони риби випустили у водойму активісти. До речі, привезли рибку аж із Умані.  На завершення учасників акції чекав смачний епізод – щойно зварений запашний козацький куліш.

«Сьогодні в нашому районі відбувся традиційний суботник, завдяки зусиллям активістів у Радунку випустили дві тони риби. Люди самі збирали гроші, уявляєте?, - ділилася враженнями від акції її учасниця Лейма. – А ще сьогодні зробили плоти та будиночки для качок і черепашок. Красота, правда ж?».

Крім краси, активісти зробили добру справу, зібрали усе-усе сміття довкола озера та потренувались у його сортуванні. «З приводу того, як сортувати сміття під час прибирання озера. Дуже просто!, - ділилася досвідом місцева мешканка Валентина Калмикова. – Усе мокре з води витягується на берег, із пляшок виливається вода, усе витягнуте залишається для просушки, а через певний час вторсировина збирається в окремі пакети, а все, що залишилося, в інші. Ми це робили раніше, і це не було проблемою!».

 До толоки долучилося навіть Міністерство охорони здоров’я – інформаційно! Відомство підготувало інструкцію, як збирати використані шприци, яких, на жаль, чимало трапляється під час подібних заходів. Передусім – працювати у гумових рукавичках, брати шприци за допомогою якихось підручних засобів та складати у міцні поліетиленові пакети. Загалом усе посортоване сміття активісти віддають комунальникам. Але часто, заздалегідь складене в окремі пакети, воно вантажиться на одну машину. Тож невідомо, чи довозять його комунальні служби до пунктів переробки, чи скидають все разом на полігон. Маючи такий сумний досвід, активісти різних організацій писали на своїх сторінках у «Фейсбуці», що цієї толоки неодмінно проконтролюють це питання.

У підсумку ж усі залишилися щасливі: і ті, хто долучився до масштабного прибирання на Радунці, і ті, хто гулятиме у чистій зоні відпочинку. Сама ж водойма стала своєрідним тестом на відповідальність місцевої громади, чи зможуть відстояти своє улюблене місце відпочинку? «День» розповідав раніше, що озеро має кілька проблем:  тривалий час водойма та берег не очищуються, через що погано розвинена рекреаційна інфраструктура. А над озером зависла загроза знищення через плани київської влади збудувати Подільський мостовий перехід, мостові опори хотіли врізати просто в Радунку.

Завдяки зусиллям громади та громадських активістів Воскресенки та Райдужного (ГАВР), котрі ходили на прийом до чиновників та взяла процес будівництва мосту під свій пильний контроль, вдалося виключити трасування естакад через озеро з детального плану території. А наприкінці минулого року міська рада надала цій місцині статус ландшафтного заказника місцевого значення. Це велика перемога для громади і стимул рухатися далі. Наразі активісти працюють над концепцією розвитку території, до цього процесу залучили архітекторів-урбаністів, і навіть провели громадське обговорення з мешканцями прилеглих масивів. Такої наполегливості часто бракує чиновникам, котрі й відповідальні за наш із вами комфорт.

Інна ЛИХОВИД, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День», Івана Любиш-Кирдея

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments