...коли дві нації борються, то білі рукавички треба скинути.
Юрій Горліс-Горський, український військовий і громадський діяч, письменник, старшина Армії УНР

«Ми його любимо»

У Львові відкриють ретроспективу Маріона Ілку

Товариство культури львівських угорців ось уже понад три десятиліття вдається до просвітницької, культурологічної і правозахисної діяльності, також щороку проводить культурно-мистецькі акції, зокрема – Дні угорської культури у Львові, які давно вже стали доброю традицією.

Цьогоріч в рамках щойно згаданого проєкту у Львівській національній галереї мистецтв (Палац Лозинського) представлять ретроспективну виставку «Маріон Ілку. Акварелі», присвячену творчості видатного діяча культури, львівського художника угорського походження, викладача Львівської національної академії мистецтв, першого голови ТКЛУ Маріона Ілку.

Маріон Золтанович народився 1933 року в Ужгороді. 1952-го закінчив Ужгородське художнє училище. Вчителі – Йосип Бокшай, Федір Манайло, Андрій Коцка, Ернест Контратович, Адальберт Ерделі.

З 1952 року життя пов’язав зі Львовом. 1958 року закінчив відділ монументального живопису Інституту прикладного і декоративного мистецтва. Навчався у Романа Сельского та Данила Довбошинського.

Брав участь у багатьох виставках в Україні та за її межами. Вперше виставився у Львові – 1956-го.

Член Спілки художників України з 1961 року. Займався живописом і станковою графікою. Багато років віддав педагогічній діяльності – викладав на кафедрі рисунка ЛНАМ.

З 1989-го – незмінний голова Товариства культури львівських угорців.

Помер 2003 року. Похований у Львові – на Личакові. 

Залишив по собі велику мистецьку спадщину.

«Художник і педагог, активний у повсякденній праці і громадській діяльності, добра і щира людина, а насамперед – інтелігент у тому вимірі, який, на жаль, сьогодні зустрічаємо дуже рідко. Він житиме у нашій пам’яті довго, бо ми його любимо», – згадували про Маріона Ілку на відкритті виставки у Львівській галереї мистецтв до десятих роковин відходу Майстра.

Є стаття про Маріона Ілку в Енциклопедії сучасної України, де, зокрема, зазначено, що улюблений жанр  художника – пейзаж. Також згадано, що він оформив кілька вистав для Польського народного театру у Львові і, «як неперевершений майстер шаржу, створив галерею гротескних рисунків на діячів українського мистецтва і культури, політичних діячів, відомих львів’ян та акторів Польського народного театру».

Теперішня експозиція виставки «Маріон Ілку. Акварелі», а відкриють її завтра, 30 листопада, зібрана з приватних колекцій. Планували її ще навесні минулого року – до 30-річчя ТКЛУ, але через карантинні обмеження мусили відкласти. 

Організатори показу – Товариство культури львівських угорців та Львівська галерея мистецтв імені Возницького. Підтримують  проєкт Департамент з питань культури, національностей та релігій ЛОДА, Фонд ім. Бетлена Габора (Угорщина) та пані Почесний консул Угорщини у Львові Лариса Малех.

Охочих ознайомитися з рукотворами Маріона Ілку просять поквапитися, бо  виставка триватиме недовго – до 15 грудня.

Також у ЛНГМ нагадують, що карантинних обмежень у Львові наразі не скасовано, отож потрібно дотримуватися маскового режиму та соціальної дистанції. А ще – мати сертифікат про щеплення від ковіду.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів. Фото Андрія КУБ'ЯКА

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів