Кожен народ пізнається за його богами та символами.
Лев Силенко, український мислитель, філософ, історик, письменник, номінант на Нобелівську премію

Нездорова «традиція»

Як «День» ходив на виставку альтернативної медицини

Пару тижнів тому на просторах «Фейсбуку» здійнявся скандал навколо Київського центру фунготерапії, біорегуляції та аюрведи, в якому безрозсудно переконують, що «гриби лікують рак» на будь-якій стадії, ще й заманюють до себе пацієнтів Національного інституту раку (більше про ситуацію можна дізнатися в матеріалі «Афіна» та її справедлива війна», № 20 за 5 лютого ц. р.). Тільки-но авторка цих рядків встигла обуритись із ситуації, як натрапила на анонс виставки «Альтернативна медицина-2019» у Київському міському будинку природи, особливо з огляду на те, що це комунальне підприємство. Допитливість розпирала, і ми з фотографом вирушили подивитись, що там відбувається.

ТРОХИ КОНТЕКСТУ

Ми потрапили на ХІІІ виставку. На сайті події можна побачити, що виставки проходять із січня 2016 року, раз на кілька місяців, у тому ж таки Будинку природи.

Організатори заохочували в описі заходу: «На виставці представлена нетрадиційна медицина як цінний досвід стародавніх методик зцілення, переосмислений з наукових, морально-етичних, соціально-біологічних позицій».

Між іншим, організатори не проти звичайних лікарів, які послуговуються здобутками доказової медицини, проте зазначають, що звертатися до «традиційних» лікарів потрібно хіба що задля задоволення їхнього самолюбства: «Втім, «традиційні» лікарі вважають, що без них все одно не обійтися, тому важливо провадити діагностику з використанням сучасних методів та засобів і поправляти своє здоров’я за допомогою новітніх методик».

Під час виставки були заплановані і консультації фахівців, і експрес-обстеження відвідувачів, і майстер-класи з використанням оздоровчих методик альтернативної медицини, і круглі столи та тренінги.

ФОТОГРАФУЄМО АУРУ

Мені так і не вдалося «заглянути собі в душу» і сфотографувати ауру — за допомогою аурокамери. Щоправда, все через власне жлобство — пошкодувала на це 100 гривень. Але загалом за допомогою технології AURA CAMERA таке можна було зробити. У рекламці написано, що зазначена технологія об’єднує в собі «знання про фізіологію та енергетику людини, досвід ясновидців та останні досягнення електроніки». На практиці це виглядає так: людина прикладає руку до пристрою з металевими контактами (напевно, вони контактують з енергетичними зонами на руці чи щось таке), на моніторі ноутбука знавець бачить зображення аури і коментує його.

У принципі, для мене не все ще втрачено, можна приїхати в офіс до вимірювачів біополів і зробити це там. Додатковий привід для візиту — можна записатися на особистий прийом до «доктора енергоінформаційних наук і заслуженого цілителя Росії» Едуарда Гуляєва, який, до того ж, проведе цього місяця кілька тренінгів, наприклад з активації ДНК. До чого тут Росія, подумалось мені. Річ у тім, що організація, яка фотографувала аури на виставці, є київським представництвом «Академии Здоровья и Гармонии», заснованої паном Гуляєвим у Росії. Сам цей заслужений цілитель є розробником «унікальних та авторських» методик полярної та багатошарової медицини.

ІНФРАЧЕРВОНА КАПСУЛА

Від інфрачервоної енергетичної капсули я відмовилася сама. Треба було сідати на стілець, накриватися чохлом, схожим на той, яким користуються перукарі, і паритися. У кріслі, завдяки 14-м нагрівальним елементам, ви пітнієте, і з вас має вийти уп’ятеро більше шкідливих речовин, аніж коли ви пітнієте задурно. При цьому температура тіла може піднятися на півтора градуси. Пан Леонід, який займається цією благородною справою вже 25 років, зацитував Авіценну: «Дайте мені нагріти людину на один градус, і я зцілю будь-яку хворобу». Сумніваюсь, що перський учений таке казав, але оскільки він помер майже тисячу років тому, йому можна приписувати що завгодно. Взагалі припускаю, що пан Леонід переплутав Авіценну з Архімедом, який обіцяв зрушити світ, якщо дати йому точку опори.

Головний офіс компанії, яка має представництва у близько десяти країнах, міститься у Москві. «Але ви не хвилюйтесь, там лише комп’ютер», — запевнили мене на стенді і запросили на день відкритих дверей цього тижня.

Вдома на мене чекали дві знахідки. По-перше, на сайті компанії дізналася, що стілець з чохлом і лампочками коштує трохи більше як 35 000 гривень. По-друге, на російському сайті виробника інфрачервоних саун знайшла розлогу статтю з детальним поясненням, чому це диво є розводом. Конкуренція — всюди жорстока річ.

СКОВОРІДКИ ТА КЛОУН

Діагностика за методом Фолля (так звана електропунктура, що не має наукового підґрунтя), багатий стенд бутику аюрведи, енергетичні піраміди, якийсь китайський скотч, що його назвали мікрокінезітерапією, або гомеопатією руками (приклеюєте такий скотч до спини і зцілюєтесь), і багато інших цікавинок було на цьому заході. Знайшлося місце навіть сковорідкам із Білорусі — як пояснили на стенді, це ж і виставка подарунків. Звісно, не обійшлося без Центру фунготерапії, згаданого на початку.

Не до всіх стендів легко було підійти: десятки відвідувачів — бабусі, люди середнього віку, самі і з дітьми, — юрмилися у вузьких коридорах Будинку природи.

На виході людина в шапці з бубонцями пропонує заповнити анкету, щоби взяти участь у розіграші квитків на міжнародний фестиваль саморозвитку і творчості «Казкове місто». Я й так побула в казці, навіщо?

*  *  *

Можна було б пореготати і забути, тим паче, з юридичної точки зору у таких організацій, як правило, все гаразд. Ті самі інфрачервоні капсули мають санітарно-епідеміологічний висновок від МОЗ, а скандальний фунгоцентр хизується на своєму сайті тим, що «метод фунготерапії легалізований і схвалений Мінохоронздоров’я України як ефективний самостійний метод лікування багатьох соматичних захворювань, а також як метод превентивної, комплексної, реабілітаційної терапії онкологічних хворих». Імовірно, що від чудо-біодобавок з умовної конюшини зі споживачем нічого не станеться: ну, знудить, то прочистить організм. Але — замість того, щоб піти до «традиційних» лікарів, які користуються методами нудної доказової медицини, — непоодинокі випадки, коли люди п’ють настоянки з грибів та виноградних кісточок, а до лікарень потрапляють з запущеними хворобами.

МОЗ — ПРОТИ «ЦІЛИТЕЛІВ»

Минулого року Міністерство охорони здоров’я оголосило про плани більше не видавати ліцензій гомеопатам, ворожкам, шаманам та іншим альтернативникам. Зокрема, 30 серпня 2018 року під час засідання уряду ухвалили відповідну постанову про законопроект МОЗ України «Про внесення змін до деяких законів України». Як пояснювали в міністерстві, цей законопроект виключає з Основ законодавства України про охорону здоров’я статтю 74.1, що регламентує право на зайняття народною медициною (цілительством) і зобов’язує МОЗ видавати відповідні дозвільні документи. Зміни мали набути чинності після ухвалення законопроекту Верховною Радою, і тоді народні засоби вже не могли б трактуватися як методи профілактики, діагностики чи лікування, а цілительство не визнавалось би медичною допомогою, завдяки якій хтось може вилікуватися. «Лікувати може лише лікар з відповідною освітою методами доказової медицини», — зазначили в МОЗ.

Вочевидь, у парламентарів є важливіші питання. У статті 74 «Право на зайняття народною медициною (цілительством)» Основ законодавства України про охорону здоров’я досі зазначено: «Кваліфікаційні вимоги до фізичних осіб-підприємців, які займаються народною медициною (цілительством), та умови зайняття народною медициною (цілительством) встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я. Порядок надання спеціального дозволу на зайняття народною медициною (цілительством), перелік документів, необхідних для його одержання, та порядок анулювання спеціального дозволу на зайняття народною медициною (цілительством) встановлюються Кабінетом Міністрів України. Строк дії спеціального дозволу на зайняття народною медициною (цілительством) становить п’ять років».

ЯК БОРОТИСЯ

У контексті «грибного» скандалу провідний науковий співробітник Інституту фізики НАН України Семен ЄСИЛЕВСЬКИЙ у блозі на ресурсі site.ua писав, що глобально з шарлатанськими конторами можна боротися хіба що комплексно, зокрема, реформуючи медицину. Також Семен Єсилевський радить скаржитись на рекламу таких компаній, якщо вона розміщена з порушеннями, до мерії чи поліції, за можливості, можете зірвати чи зафарбувати таку рекламу самостійно. Якщо бачите такі агітки в поліклініці, поскаржтесь на них керівництву медзакладу і взагалі — не соромтесь ставити негативні оцінки всіляким цілителям, біоенергетам тощо на їхніх сайтах, а якщо ваші близькі збираються лікувати онкологічне захворювання нетрадиційними засобами — переконуйте, як можете, відмовитися від цього.

Інше питання: чому виставки альтернативної медицини відбуваються у стінах комунального підприємства? «День» звернувся по коментар до Ірини ЮМІНОЇ, провідного фахівця із зв’язків з громадськістю та пресою Київського міського будинку природи. Пані Ірина попросила надіслати запит у письмовій формі, наразі чекаємо на відповідь. Представниця Київського міського будинку природи одразу попередила, що про проведення виставки в закладі домовляються безпосередньо з організатором і не мають справ з учасниками події.

«День», у свою чергу, продовжує стежити за темою, ставить «дизлайки» усіляким сумнівним конторам і просить вас утриматись від користування їхніми послугами.

Марія ПРОКОПЕНКО, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів
comments powered by HyperComments