Мої дорогі! Поставте собі питання: що про вас одного дня скаже історія?
Йосип Сліпий, український дисидент, єпископ Української греко-католицької церкви, кардинал Римо-католицької церкви

«Обливатися, щоб очиститись»

Українці святкують «поливаний» понеділок

Перший тиждень після Великодня християни східного обряду називають Світлим. А перший день Світлого тижня, понеділок, за народними традиціями, – «обливаний» або «поливаний». У різних регіонах країни хлопці та дівчата обливають одне одного холодною водою, що символізує духовне очищення. А ще — якщо дівчину або хлопця сьогодні облити водою, вони будуть здоровими і щасливими. На Прикарпатті і в Карпатах вважають своєрідним жестом залицяння, коли неодружений юнак обливає дівчину, як свою обранку. Побутує вірування, що давній звичай обливання водою був конче необхідний для молодих людей, які прагнуть створити міцну сім’ю. Традиційно «поливаний» понеділок активно відзначають на заході України, проте останніми роками нагоду пообливатись також не оминають і у Києві…

«День» зустрів цей сонячний особливий понеділок у Національному музеї народної архітектури та побуту України, відомому в народі як «Пирогів».

«Це велике свято для всього людства і особливо для українського народу, яке у складний час символізує відродження. Це чудо воскресіння сина Божого додає нам всім сил та віри в те, що Україна переможе, адже правда на нашому боці. Євреї святкували Пасху як День свободи. А свобода нам зараз дуже потрібна. Крім того, що ми святкуємо свято Христового воскресіння, як очищення від усіх гріхів і зародження нового життя, ми також святкуємо свободу – те, що можемо і хочемо здобути для українського народу. І з Божою поміччю йти в день завтрашній і боротися до кінця. Христос Воскрес!», – говорить учасник дійства Іван Пукіш.

«Поливаний понеділок відзначати в Пирогові – це вже як традиція. Сама атмосфера зобов’язує. Тут проводять гаївки багато інших організацій, і, звичайно ж, пластуни. Великдень всі святкують з родинами. А перший день після неділі Великодня – ми збираємося тут, щоб підтримати національні традиції», – впевнена пластунка Катерина Скороход.

«Сьогоднішній день – класний привіт вилізти з-за святкового столу, згуртуватися і зустрітися з друзями. Ми багато рухаємося, співаємо, танцюємо… Як того вимагають традиції. Загалом, у Києві «поливаний понеділок» не святкують масово. Цих традицій більше дотримуються у Львові та Івано-Франківську… але Пирогів – це сукупний образ України. Попри війну і складну ситуацію, треба підтримувати і відзначати національні та релігійні свята. Крім того, ми збираємо паски та харчі для АТО. Незважаючи на все треба жити», – переконана Олександра Петраускайте.

Фото Артема ЖУКОВА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів