Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Подорож містами майбутнього

Фонд ІЗОЛЯЦІЯ представив виставку про урбаністичні мрії людства

На великих стендах – міста-сади, фантастичні будівлі у кількасот поверхів, мости і майдани дивних форм, реальні архітектурні плани, приклади антиутопій і утопічні вигадки з комп’ютерних ігор. Виставка «Міста майбутнього сьогодні: сила урбаністичного бачення» репрезентує масштабне дослідження на замовлення уряду Великобританії. Експерти досліджували проекти міст майбутнього, створені з 1900 по 2014 рік. Команда переглянула більше тисячі проектів з візуалізацією: наукові креслення, образи з кінострічок, дитячих і дорослих книг, картин і багато іншого. У Києві показали близько 50 розробок, серед них – віртуальні і вже реальні міста Китаю, США, Британії тощо. Є й українські проекти: наприклад, павільйон «Транспорт», який у 1960-і роки міг з’явитися на ВДНГ, але так і залишився на папері. Куратори виставки – Нік Данн з Університету Ланкастера, доктор Пол Кретон з Університету Хартфордшира і Нік Френсіс з проекту SpaceSyntax.

Багато розробок, показаних на виставці, залишилися мрією. «Проекти, які ніколи не втілять у життя, важливі, бо показують, як суспільство мислило у певні часи. На малюнках від кінця 1950-х і до початку 1970-х років побачите чимало особистих ракет і літальних машин. Але трапилася потужна нафтова криза, і люди схотіли робити міста більш екологічними», – ділиться Нік Данн, який брав участь у британському дослідженні міст майбутнього. Велика проблема сучасних міст, на думку дослідника, це – нагромадження різних споруд. Міста майбутнього будуть «середньої щільності» і з численними можливостями для піших прогулянок і їзди на велосипедах, вважає Нік Данн. Також будуть розвиватися стратегії розумного використання енергії.

В ІЗОЛЯЦІЇ британське дослідження представили у рамках міжнародної програми резиденцій Architecture Ukraine, яку влаштував фонд. У програмі беруть участь 13 людей: художників, соціологів, урбаністів, антропологів з Латвії, Америки, Італії та інших куточків світу. Проект досліджує можливі зміни у містах сходу України на прикладі Маріуполя. Наприкінці серпня резиденти представлять свої ідеї щодо того, як може оновитися це місто. «Слово «архітектура» ми використовуємо у широкому сенсі. Ми маємо на увазі відносини людини і середовища, людей, відображення нашого сприйняття світу у міському ландшафті», – підкреслює директор з комунікацій ІЗОЛЯЦІЇ Аня Медвєдєва. Один з кураторів проекту Architecture Ukraine Крістс Ернстсонс каже, що деякі розробки з виставки «Міста майбутнього сьогодні» цікаві і для Маріуполя, але не у сенсі дизайну, а за характером мислення – тим, як люди бачать розбудову інфраструктури і публічного простору.

У Києві і Нік Данн, і Крістс Ернстсонс окреслили одну головну проблему: погана транспортна інфраструктура. «У Києві роками не покращується транспортна система, немає інвестицій у неї, – зауважує Крістс Ернстсонс. – Також забагато машин. Європейські міста зараз освоюють «зелений транспорт» – наприклад, велосипеди. Крім цього, багато публічного простору у Києві окуповано рекламою і малим бізнесом. Потрібно більше місць, куди можеш втекти від всього цього». Нік Данн як завзятий велосипедист відмітив, що Київ не дуже пристосований для цього виду транспорту. Експерт агітує містян більше ходити пішки і їздити на велосипедах – але для цього треба змінювати транспортну систему.

Нік Данн хоче, щоб виставка «Міста майбутнього сьогодні» поїздила Україною. Британське дослідження свого часу представили на виставці у Лондоні, і справа не обмежилася демонстрацією цікавих картинок. Зараз команда британських дослідників готує книгу за підсумками своєї роботи. Також уряд Великобританії використовує цей доробок для формування програм розвитку міст. «Головна мета нашої роботи – показати, що створюють майбутнє всі, а не тільки уряд, політики, офіційні особи, – пояснює Нік Данн. – Хочу зацікавити людей формуванням міст, а для цього треба показувати такі речі. Статистика – це нецікаво. Щоб захопити людей, треба представити щось візуальне, яскраве. Це дослідження – маленький перший крок до значно більших проектів включення всіх у будування майбутнього».

Виставка «Міста майбутнього сьогодні: сила урбаністичного бачення» триває на території фонду ІЗОЛЯЦІЯ у Києві до 30 серпня.

Марія ПРОКОПЕНКО, фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів