Не всяка людина здатна бути при владі, а лише така, що за природою своєю прагне до правди і справедливості.
Станіслав Оріховський-Роксолан, український письменник, оратор, публіцист, філософ, історик, полеміст, гуманіст доби Відродження

Політичний театр

Про останню новинку у репертуарі «Сузір‘я»

Нова вистава «Кафе «Республіка» Київської майстерні театрального мистецтва «Сузір’я» пропонує глядачам особливо не відволікатися від сьогодення і запрошує опинитися у вельми знайомих сучасних реаліях українського політичного життя. П’єсу, за якою здійснено постановку, написав молодий письменник і драматург Богдан Гнатюк. До того ж, він спробував власні сили у режисурі та сценографії. Тож, цю роботу можна вважати авторським проектом.

Вистава сприймається так, нібито глядач дивиться політичне шоу чи чергову телепередачу за участю впливових і молодих народних депутатів. Недарма, політичну дійсність з іронією називають театром або цирком. Інколи події там зашкалюють рівнем абсурдності того, що відбувається. Тому, саме театральна сцена – гарна можливість спародіювати ту абсурдну реальність. Сюжетна колізія вистави демонструє, як запросто «купуються» і «продаються» українські депутати, що в них за ідеали і якими руками робиться вітчизняна політика.

Головний герой, молодий політик Харитон Дальній – надія своєї партії з промовистою назвою «Оборона ідеалів». У нього кмітливий розум, він легко продукує ідеї, може переконати людський натовп і бути загрозою для опонентів. Конкуренти вирішують перекупити «молоде обдарування» і пропонують величезні гроші за зраду соратників і однопартійців. А гроші йому як раз дуже потрібні, бо саме закохався Харитон в інше «молоде обдарування» - дівчину Беллу, яка мріє стати поп-зіркою! Перспективний політик опиняється на межі вибору: зрада чи оборона ідеалів? І хоча глядача тримають в напрузі, та майже відразу стає зрозумілим, які там ідеали? Звісно, проти великих грошей мало хто вистоїть.

У виставі зібрано цікавий акторський колектив. Молоді виконавці: Назар Борушок, Ірина Сопіт і Лідія Семесюк, «підтримуються» потужним творчим десантом з Національного театру ім. І. Франка. Талановито демонструють справжню акторську школу франківці Анатолій Гнатюк, Сергій Калантай і Олексій Паламаренко. Образи колоритних досвідчених і цинічних політиків в їхньому виконанні стають окрасою вистави.

Перипетії сюжету розкручуються у стилі фарсу. Дія відбувається у загадковому Кафе «Республіка», яке стає прообразом місця основного вибору людини, де на неї чекають усілякі спокуси і де вона повинна вистояти чи зламатись. Картина, змальована у виставі, невтішна. Надій на тих, від кого залежить доля країни і людей, немає. Вони, як зазвичай усі представники влади, думають переважно про себе і власний добробут. Людям залишаються лише пусті й порожні обіцянки, а зрада і зміна політичних пріоритетів стає нормою. Уся ця сумна дійсність, що переконливо показана на сцені, народжує безліч думок. Тож, можливо, театральний вечір у Кафе «Республіка» стане для глядачів-потенційних виборців у певному сенсі емоційним тестом для своїх електоральних рішень на майбутніх українських виборах влади.

Алла ПІДЛУЖНА, театрознавець. Фото Руслана КАНЮКИ, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів