...Незгода у власних лавах є смертельнішою за ворожі мечі, а внутрішні розбіжності відчиняють двері іноземним загарбникам.
Карл Густав Еміль Маннергейм, державний та військовий діяч Фінляндії, президент Фінляндії

«Придбай ікону – врятуй життя»

В Музеї Тараса Шевченка медики-волонтери та українські аграрії збирали кошти на підтримку діяльності добровольчого шпиталю

За два роки - 20 ротацій, 220 медиків-добровольців, 10 тисяч пацієнтів в зоні АТО, - такі результати партнерства Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова та засновника Фундації «Аграрна наддержава». Аукціон «Придбай ікону – врятуй життя», організований патріотами цих організацій у музеї Тараса Шевченка, мав на меті зібрати кошти на подальшу підтримку діяльності шпиталю.

Завдяки українським аграріям ідея шпиталю перетворилася на реальний проект. Як наголосив керівник і співзасновник ПДМШ Геннадій ДРУЗЕНКО, зараз шпиталь без перебільшення став одним із символів нової України, за яку боролися на Майдані , за яку воюють наші хлопці на Донбасі.

- Нас знають і поважають скрізь: від військових частин та районних лікарень на Сході України до Міноборони, Генштабу, МОЗу, Антитерористичного центру СБУ та Національної поліції. Два роки тому ідея створити мобільний шпиталь без копійки грантових чи бюджетних кошті більше скидалася на зухвалу авантюру, - розповів Геннадій Друзенко. - Якби не мій друг, Андрій Гордійчук, шпиталю так і не було б. Вислухавши мої аргументи , очолювана Андрієм п’ятитисячна корпорація скасувала новорічний корпоратив і передала заощаджені кошти на створення шпиталю. Так ми змогли спорядити нашу першу місію й вирушити на Схід у грудні 2014 року. Захищаючи Батьківщину, ми думаємо ще й про майбутнє: за два роки ми реалізували не один успішний проект. Зокрема, рік тому спільними зусиллями здійснили найбільший в історії незалежної України кардіоскринінг мешканці Хмельниччини. Він охопив 22433 людини в 565 населених пунктах. Звичайно, хочеться, щоб це швидше закінчилося, але реалії - інші. Тому треба йти, це – марафонська дистанція, і ми там будемо стільки, скільки вистачатиме сил і скільки буде потрібно.

Акція з продажу – перша, організатори мають на меті провести ще не один подібний захід, адже постійно є потреба у допомозі шпиталю.

- Я захоплений лікарями ПДМШ, які роблять свою справу і на волонтерських засадах допомагають нашим захисникам на передовій , а також людям, які живуть в зоні АТО. Задумуючи благодійний вечір, ми прагнули привернути ще більшу увагу до шпиталю , потреб героїчних медиків, адже впевнені, що ця справа має жити, - зазначив засновник Фундації «Аграрна наддержава» Андрій ГОРДІЙЧУК.

Гості благодійного вчора мали змогу придбати унікальні ікони, написані на фрагментах ящиків з-під набоїв та інших боєприпасів, привезених із зони проведення АТО. Ці роботи авторства київських митців Олександра Клименка та Софії Атлантової вже прикрашають кабінети українських та європейських парламентарів, бізнесменів- колекціонерів, музеї, галереї та приміщення посольств. Виставка ікон стартувала в березні 2014 року у Софії Київській, потім експонувалася у Європейському парламенті, Литовському сеймі, Верховній Раді України, Литовському Посольстві в Україні, Українському Посольстві в Нідерландах, а також багатьох європейських та українських містах. Завдяки продажу цих ікон вдалося зібрати понад мільйон гривень на підтримку діяльності  добровольчого шпиталю.

Олександр Клименко та Софія Атлантова працюють в галузі станкового та монументального живопису. Пан Олександр - автор ідеї та один із кураторів проекту «Ікони на ящиках з-під набоїв». На аукціоні було виставлено понад 50 ікон ціною від 250 до 1700 євро. Організатори сподіваються, що зберуть до 10 тисяч євро, і це покращить медичний фонд шпиталю.

- Ідея малювати на дошках ящиків з-під набоїв виникла в контексті нашого нинішнього життя - доводиться от так реагувати… Концепція така: перемога життя над смертю. Тому що ікони є символом життя, а дошки з-під боєприпасів – символом смерті. Тобто це спроба показати, що життя завжди перемагає смерть. Спочатку я зробив концептуальний проект мистецький, а потім ідея знайшла логічне продовження в реальному житті, у волонтерському проекті. За весь час його існування ми зробили велику справу і допомогли шпиталю, я дуже щасливий з того, - сказав автор ідеї, художник Олександр КЛИМЕКО.

Він сказав, що є ікони, які пише за добу, а є такі, котрі може писати рік: все залежить від того, як художник відчуває ідею.

Перший добровольчий мобільний шпиталь ім.. Миколи Пирогова – це  наймасштабніший недержавний проект із залучення медиків до надання допомоги у зоні АТО, який охоплює окремі регіони Донецької та Луганської областей. Зараз медики 20-ї ротації шпиталю працюють на базі прифронтових лікарень у Волновасі Донецької області, а також у Попасній, Новоайдарі, Щасті та Станиці Луганської області . 22 добровольці ПДМШ відзначені державними нагородами, а 77 – медалями Міноборони.

Оксана МИКОЛЮК, фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів