Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

Радість життя

Святкування 130-річчя письменника об’єднало навколо Літературно-меморіального музею М. Булгакова музею велику кількість творчої молоді

Нова виставка «Поїздка на дачу» і театральний проект «Агафокла» - такою була програма ювілейного проекту «Свято на дачі» (авторка концепції і куратор – Ірина Воробйова, режисерка, авторка лібрето – Таня Василькевич, художник – Бадрі Губіанурі). А починали з традиційних читань іноземними мовами біля пам’ятника, звучали німецька, польська, французька, чеська, словацька, білоруська, італійська, грузинська, українська. І коли юнак та дівчина у ролях прочитали мовою оригіналу діалог з п’єси «Іван Васильович», стало ясно, що цьогорічна назва читань - «Гумор у творах Булгакова» перегукується з висловленням Марка Твена: «Людство має єдину воістину могутню зброю, і це – сміх».

МАГІЯ КИЇВСЬКОГО ЛІТА

Щороку Булгакови всією родиною виїжджали на дачу до Бучі та жили там з травня по вересень. Літо на дачі було чудесним світом, сповненим пригод та вражень: ставили та грали вистави, займалися музикою та спортом, співали та читали вголос. Виставка «Поїздка на дачу», створена спільно з Музеєм історії Києва та приватним музеєм моди Victoria Museum, дозволяє відчути «щастя літнього життя», як писала у щоденнику сестра Надія. 

Ірина Воробйова розповіла про головні теми нової експозиції:

- На дачі було неймовірно цікаве коло спілкування, булгаковська молодіжна компанія, коли усі йшли на довгу прогулянку, іноді складалася з тридцяти осіб – молодих, життєрадісних, талановитих людей, сповнених неймовірною творчою енергією. Їх багато, вони закохані одне в одного, і ми розповідаємо історію кохання. Це любовний трикутник, який умовно називали «Коломбіна, П’єро і Арлекін» - сестра Надя Булгакова, Анатолій Сємєнцов, який був закоханий у Надю, і Євгеній Поппер, у якого була закохана Надя. В експозиції можна прочитати, як розвивалася ця драма, і навіть побачити справжні листи кохання. А ще вони весь час грають! Грають в театрі, у квіткову пошту, в теніс, в крокет, у якому мама була одним з найкращих гравців. Захоплювалися футболом, і Надя була напівзахисником.

Мали традицію -  на іменини грати аматорські вистави. Спочатку грали на дачах, потім Жорж Сємєнцов, друг Булгакових, почав ставити вистави у бучанському Літньому театрі, де виступали Булгаков і його сестра Вєра під псевдонімами Агарін і Нєвєрова. У музеї зберігається театральна афіша 1910 року, на якій значиться, що у виставі «Коломбіна» грає пан Агарін. Тому нова виставка має епіграф з п’єси Булгакова «Багровий острів»: «Ви грали коли-небудь? – Я на дачі грав».

У постійній експозиції, на другому поверсі, ми розповідаємо про Булгакових, які мешкають у Києві, мріють про дачу, згадують її, і про Булгакових, які живуть у Бучі. Показуємо найбільшу колекцію фотографій дитинства і юності Булгакова. Вперше представлені оригінали і розтекстовані сторінки ще не опублікованого щоденника Наді Булгакової, де вона пише саме про життя на дачі у 1909-1910 рр. У книжковій можна побачити список книг, що читала Надя на дачі, а також обкладинку «Кобзаря» - подарунок Михайла Книповича, з яким вони часто ходили до українського театру.

На першому поверсі експозиція присвячена любительському театру, що існував у Бучі. І є один експонат з професійного життя письменника Булгакова – його машинопис роману «Жизнь господина де Мольера». Там же представлено частину рукопису «Метелик Агафокла», що збереглася.

Маючи «уламки» Булгаковського світу - коли усі були молоді, щасливі, ще не сталося війни, революції, усе життя було попереду - ми склали їх так, що вийшла цілісна картина. Багато що змінилося за 100 років, але дещо залишається незмінним, а саме - магічне київське літо, краса нашого міста. Це повинно бути співзвучно людям. Це не тільки про Булгакова - про нас також.

СПІЙМАТИ АГАФОКЛУ

Усе почалося зі старої світлини з колекції музею, на ній – герої аматорського спектаклю, що відбувся на дачі в Бучі у 1910 році, а акторами були молоді Булгакови та їхні друзі. Друг Булгакових Євгеній Поппер написав п’єсу для дачної вистави «Ловля бабочки, или человек и гармония в природе», ще одна назва - «Бабочка Агафокла». «Взявши за основу фрагмент п’єси, що зберігся, а також короткий опис сюжету, надихнувшись кількома світлинами, ми створили невелику виставу, яка покликана подарувати легкий святковий настрій. Найуважніший глядач зверне увагу і на актуальну тему крихкості буття, адже в нашому світі метушні та сподівань все може змінитися в один момент, тож важливо триматися головних цінностей. Любов перемагає!», - розповіла режисерка Таня Василькевич, керівниця театрального проекту The Möbius Art Projects, комунікаційниця музею М. Булгакова.

Молоді актори грали, співали, танцювали у супроводі музики Сергія Рахманінова, Ромуальдо Маренко, Василія Беккера – і подарували глядачам яскравий, легкий, веселий витвір театрального мистецтва. Це були Богдан Соломка, Дар’я Горченко, Анастасія Старченко, Анастасія Проскурко, Карина Нижня, Євген Шумілов, Даниїл Заводчиков, Ганна Лєбєдєва, Есфір Ачеампонг. А костюми закоханих та мрійливих комах і квітів наповнили простір лісової казки різнокольоровими крилами й пелюстками. Ескізи створили студенти кафедри художнього моделювання костюма Київського національного університету технологій та дизайну (КНУТД), причому у проекті на конкурсній основі брали участь понад 60 студентів КНУТД та Birmingham Institute of Art and Design. Молоді дизайнери змогли відчути себе у професії – знайомились з інформацією, працювали над ескізами, брали участь у конкурсі і, нарешті, побачили втілення своєї роботи на сцені. А всього у проекті «Агафокла» взяло участь близько 100 осіб, і за проханням прихильників музею спектакль буде повторено у червні.

Проект «Свято на дачі» втілив ідею прослідкувати творчий шлях драматурга Булгакова – як захоплений київськими театрами юнак, що робить перші проби у написанні п’єс та скетчів, грає у любительському театрі, став автором 14 всесвітньо відомих п’єс.

P.S.

До святкування 130-річчя Булгакова долучився Андріївський узвіз: Театр на Подолі показав вистави «Щоденник молодого лікаря» та «Зойчина квартира», у приміщенні театру «Колесо» ProEnglish Theatre представив моновиставу «AMORphine» та відбулися читання творів Булгакова. А у Музеї Однієї Вулиці відкрилася виставка «Епоха Булгакова у посмертних масках».

Ольга САВИЦЬКА. Фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів