Для недержавного народу духова культура грає величезну ролю, бо власне нею він може перевищувати народ, що політично підбив його.
Іван Огієнко, український вчений, митрополит (від 1944), політичний, громадський і церковний діяч, мовознавець

Раритети з різних країн

У Музеї української діаспори відкрита нова експозиція

Проєкт представляє історію та мистецьку спадщину українців світу. У чотирьох музейних залах розгорнутий  понад сторічний життєпис світових українців – від історії перших переселенців «на вільні землі», які перетнули океан наприкінці ХlХ століття, до представників третьої хвилі еміграції, що опинилися за межами батьківщини під час Другої світової війни, та їхніх нащадків.  В музейному просторі постають особисті долі пересічних емігрантів та  життєвий шлях видатних українців світу, розкривається діяльність українських закордонних громад та ключові епізоди історії неповерненців і політичних біженців, експонуються видатні мистецькі твори та унікальні історичні артефакти.

Серед відомих персоналій, представлених у музеї, – державні та політичні діячі Павло та Данило Скоропадські, останній Президент УНР в екзилі Микола Плав’юк, герой російсько-української неоголошеної війни Маркіян Паславський. Вони належали до різних поколінь, жили в різних куточках світу, але присвятили своє життя єдиній меті – боротьбі за незалежність  України. 

Змістовним акцентом експозиції є розповідь про закордонні спільноти, діяльність яких була спрямована на відновлення української державності та збереження національної ідентичності, мови, культури. Унікальні експонати та світлини розкривають  роботу Українського Національного об’єднання в Канаді, Світового конгресу українців, Пласту та ін.

Неабияку цінність має мистецька колекція, представлена в експозиції. Глядач має змогу познайомитися з творчістю видатних художників українського походження: Давида Бурлюка, Людмили Морозової, Петра Капшученка, Олекси Булавицького, Анатоля Коломийця, Петра Кравченка, Тимофія Мессака, Степана Хвилі. Різнобічно висвітлена в музейному просторі   родинна історія  і   творча спадщина видатної мистецької династії Кричевських, представників трьох поколінь художників, які  в різні часи опинилися у Франції, США, Венесуелі.

Відвідувачі знайомляться також із діяльністю Української республіканської капели та її творця – диригента Олександра Кошиця, завдяки якому світ дізнався про музичну Україну. Розповідає музей також і про знаменитого хореографа українського походження – Сержа Лифаря.

-Експозиція створена на основі музейних фондів, а також матеріалів, отриманих від численних музейних та архівних інституцій і приватних колекціонерів, зокрема, з Канади, США та Австралії. Серед особливо значущих експонатів – цінні папери перших українських кредитних спілок у США, особисті речі родини Скоропадських, документи та пам’ятки з Ді-Пі таборів, - підкреслює Оксана ПІДСУХА, керівниця та кураторка експозиції , директорка Музею української діаспори, мистецтвознавиця. - Значна частина артефактів – це нові надходження до музейної колекції, які були подаровані закладу нещодавно.  Символічними експонатами є грудка української землі, яка в 1940-і помандрувала світом і врешті повернулася додому, а також парадний мундир американської військової академії Вест-Пойнт. Воєнна форма належала випускникові Академії Маркіяну Паславському, який народився в США, але повернувся на історичну батьківщину й героїчно загинув 2014 року під Іловайськом.

Розширять уявлення про український світ та світову культурну спадщину мистецькі краєвиди Праги, Парижа, Нью-Йорка, австралійських каньйонів та канадійських українських поселень, а також численні  твори на українську тематику.

-Ми прагнемо, аби музейні відвідувачі бодай доторкнулися до дивовижної історії українців світу – історії втрат і здобутків, видатних досягнень та звитяжної боротьби за незалежність своєї батьківщини, історії виживання, втеч, здійснення мрій та повернення додому через покоління, історії окремих особистостей та багатомільйонної української спільноти, розкиданої по всьому світу, - говорить  Оксана Підсуха.

Підготувала Тетяна ПОЛІЩУК, «День». Фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів