Для недержавного народу духова культура грає величезну ролю, бо власне нею він може перевищувати народ, що політично підбив його.
Іван Огієнко, український вчений, митрополит (від 1944), політичний, громадський і церковний діяч, мовознавець

Садиба Барбана — в оточенні

Кияни вимагають зупинити будівельні роботи на території пам’ятки археології

Майже щотижня мешканці мікрорайону біля Обсерваторної гірки виходять на акції захисту історичної садиби Барбана. Будівля зведена у 1900-1905 роках, до 1917 року власником садиби був титулярний радник Олександр Барбан, чиїм іменем і досі кияни називають історичну садибу. У радянські часи тут працювала редакція газети «Культура і життя», а зараз садиба схована за парканом, на якому висить оголошення про реконструкцію та укріплення підпірної стінки і фундаментів. Насправді ж будівельна техніка риє навколо садиби котлован. З опублікованих у відкритих джерелах проєктах видно, що замість садиби тут має з’явитися висотний житловий комплекс.

Аби цього не допустити, місцеві мешканці виходять на акції протесту, влаштовують чергування, аби завадити роботі будівельної техніки, і надсилають у різні інстанції листи з доказами, чому будівництво на вулиці Обсерваторній, 6 — незаконне. Відомо, що земельна ділянка за вказаною адресою рішенням Київради в лютому 2010 року була передана в оренду ТОВ «Агентство столичних повідомлень». Через два роки Київрада скасувала попереднє рішення, а землю передала в оренду іншій компанії. При цьому у квітні 2019 року Міністерство культури та інформаційної політики дало дозвіл на будівництво ЖК саме товариству «Агентство столичних повідомлень».

Важка будівельна техніка з’явилась на Обсерваторній, 6 цієї весни — без дозволів на підготовчі та будівельні роботи. Це згодом підтвердило і Мінкультури. Активісти надсилали до міністерства запити із проханнями пояснити, які і коли саме надавались погодження та дозволи для будівництва житлового будинку на місці історичної садиби.

У ФБ-групі «Врятуймо Обсерваторну 6» опубліковані відповіді від Мінкультури. Так, дозвіл на проведення земляних робіт закінчився ще 31 грудня 2019 року, нового дозволу в орендарів немає. «Дозвіл на проведення земляних робіт не було погоджено органом охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації — департаментом охорони культурної спадщини (про що свідчить відсутність підписів і печаток від департаменту на звороті дозволу, а також лист-відповідь від КМДА від 02.06.2021 року) — тобто, цей дозвіл окрім того, що був простроченим, був ще і фіктивним, — пояснюють активісти у ФБ. — 25.05.2021 року Мінкультури видало забудовнику (ТОВ «Інформаційна група «Агентство столичних повідомлень») припис про зупинку земляних та будь-яких інших будівельних робіт».

Крім того, це територія пам’ятки археології місцевого значення «Культурний шар Копиревого кінця» XI — XIII століть, і будь-які роботи повинні вестися тут лише під наглядом фахівців Інституту археології НАН України. Як зазначала місцева активістка Наталя Глущенко, під час останньої акції, що відбулася 28 липня, кияни підписували звернення до владних структур із вимогами зупинити незаконну забудову.

Інна ЛИХОВИД, «День», фото Руслана КАНЮКИ, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів