Україна приречена бути однією з найкрупніших і найбагатших держав
Борис Олійник, український поет, академік, громадський діяч

«Спільний ворог – спільна перемога»

На Майдані Незалежності провели акцію на підтримку грузинського народу

Сьогодні в центрі Києва активісти пригадали сьому річницю початку російсько-грузинської війни і вшанували всіх, хто загинув за свободу Грузії і України. Акцію під назвою «Спільний ворог – спільна перемога» організували Альянс Балто-Чорноморських Націй та Конгрес Українських Націоналістів. Мета заходу – привернути увагу української громадськості до річниці та морально підтримати грузинський народ.  Під час акції організатори нагадали перебіг та наслідки російсько-грузинської війни, акцентувавши, що в подібній ситуації нині опинилася Україна. Нагадаємо, як зазначив у статті для «Дня» (див. № 140-141 від 7 серпня 2015 року) посол Грузії в Україні Міхеїл Уклеба, «унаслідок п’ятиденної війни 20% територій Грузії було окуповано, спалено десятки грузинських сіл в Цхінвальському регіоні, в результаті масового етнічного чищення грузинського населення майже 140 тис. етнічних грузинів вигнані зі своїх осель і поповнили лави біженців і внутрішньо переміщених осіб».

Під час акції майоріли прапори України, Грузії, Ічкерії, кримськотатарського народу, а дехто з учасників тримав історичний стяг Білорусі.

Одна з засновників Конгресу українських націоналістів Тамар Шевладзе народилася в Сухумі, але вже багато років живе в Україні. «Вона допомогла нам привернути увагу громадськості. Тут є представники грузинської діаспори, хоч і не так багато», - говорить «Дню» Євгенія Назаренко, прес-секретар Альянсу Балто-Чорноморських Націй. – Ми намагаємося показати українцям, що війна в Грузії – це теж трагедія, і ми маємо підтримувати один одного. Грузини зараз дуже підтримують нас».

«Росія забрала 20% грузинської землі. Ми кожного року нагадуємо росіянам, що вони окупанти і вони мають піти з Грузії. У грузинів зараз відчуття дежавю, коли Росія так само підступно напала на Україну. Росія вже двічі агресор. Наша справа – добитися свободи для Грузії та України. Ми вільні нації і хочемо жити мирно в своїх країнах. Але Росія нам цього не дає. «Росія, геть з України! Росія, геть з Абхазії!», - коментує «Дню» співзасновниця Альянсу Балто-Чорноморських Націй, Тамар Шавладзе.

Представник грузинської діаспори в Україні Вахтанг Сухіашвілі у своєму виступі акцентував: «На жаль, події 2008 року не були оцінені правильно і повторилось те ж саме в Україні. Сталося відторгнення Криму, триває війна на Донбасі, гинуть тисячі наших героїв. Там гинуть і грузини, віддаючи свій борг за те, що українці допомагали нам у нашій боротьбі. Це боротьба не лише України і не лише Грузії. Це боротьба всього цивілізованого світу. Зараз уже стало ясно, що сталося 2008 року. Люди роблять уже правильні висновки. але дороги назад уже немає. Треба раз і назавжди зупинити Росію, повернути загарбані території. Зараз Росія протистоїть усьому світу. Усе це закінчиться нашою перемогою. Уже 360 років Росія загарбує українську землю. Час звільнитися. Тоді будемо дружити на рівних правах. В України свій шлях. Вона має повернутися туди, де була. Київська Русь – це частина Європи».

Також під час акції виступив прес-секретар «Правого сектору» Артем Скоропадський, голова донецького осередку ВО «Свобода» Артур Шевцов, представники ОУН, грузинської діаспори та інші. На заході лунали гімни України та Грузії у виконанні співачки Руслани Лоцман.

Захід відвідала невелика кількість людей і всі, хто прийшов, були одностайні в оцінці подій у Грузії 2008 року та сучасній Україні.

«Ми прийшли сюди висловити нашу підтримку і показати нашу єдність. Ми не забуваємо ті події, які відбулися 2008 року. У нас досі болить серце. Щоб крокувати вперед, треба насамперед знати, що в нас було позаду», - говорить Іраклі Каландія. Художник Георгій Джапарідзе підтримує: «Сьогодні річниця початку війни в Грузії. Україна проходить те ж саме, що пройшла Грузія. Люди повинні знати, що відбувалося тоді насправді. Адже багато хто і зараз перебуває під впливом російської інформації. Тут є і чеченці, які потерпають від Росії. У нас із вами один шкідливий сусід. Світове співтовариство боїться «мавпи з гранатою» - Путіна, їм не потрібна війна. Крім того, у мене багато «чому?» до української влади – чому ідуть російські серіали, працюють російські банки… Це ненормальна ситуація».

«Я прийшла сюди, тому що я проти агресії Росії, яка триває вже давно. Не тільки щодо українського народу, а й грузинського. Зараз невідомо що відбувається в Чечні. Ми всі різних національностей, але всі хочемо миру і добробуту, - каже киянка, викладач Тетяна Остапенко. – У Грузії добрі і привітні люди.  На Майдані також стояла грузинська палатка. Це наші друзі, яких ми підтримуємо». Про подібність української і грузинської ситуації говорить і боєць запасного 13-го батальйону Ігор (псевдо «Сонік»). «Я пішов підтримати побратимів, які зараз допомагають нам на фронті, - ділиться він.

Криворожанка Валентина Рутковська потрапила на акцію спонтанно. «Ще сім років тому, коли Росія напала на Грузію, було зрозуміло, що щось із Росією відбувається не те. Але ми не думали, що наступною буде Україна. Сім років тому я, як учасниця ансамблю «Злагода» була в Сорочинцях, де ми виступали від Дніпропетровської області. Того року грузини не приїхали на наше свято, і це було дуже відчутно. Було дуже боляче, адже вони завжди заряджали енергією «Сорочинську ярмарку», - пригадує пані Валентина. 

Росіянин Олег Жданов спочатку приїхав в Україну як політемігрант, потім, пройшовши підготовку, у складі «Карпатської Січі» брав участь у військових діях у Пісках. «Росія завжди проводила імперіалістичну політику. Завжди вводила в оману власне населення. Перед тим як почати називати українців фашистами, влада почала називати так російських націоналістів. Зараз Росія у стані зовнішньої імперіалістичної агресії і внутрішньої агресії щодо власного населення. Я приїхав в Україну, тому що там мене або посадили б, або змусили б співпрацювати. Але на жаль, я знаю випадки, коли людей звідси ледь не примусово спонукали виїжджати назад. Я цілком підтримую цю акцію. Вважаю, що імперіалістична політика Росії має бути засуджена, як комуністична свого часу. Поки Росію не буде переформатовано, вона весь час вестиме війни з різними народами. Пройде варіант з Україною, почнеться війна десь у Прибалтиці. Цей процес не зупиниться, якщо хтось його не зупинить. На жаль, російське населення, з одного боку, обмануте, а з іншого – схильне до самообману», - ділиться чоловік у камуфляжі.

Наприкінці акції учасники вшанували загиблих у Грузії та Україні хвилиною мовчання та запалили свічки на знак пам’яті всіх полеглих в боротьбі за свободу, суверенність та цілісність Грузії і України.

Ольга ХАРЧЕНКО, Ігор САМОКИШ, «День»; Фото Артема СЛІПАЧУКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів