Нації, де переважають «нейтральні»... неминуче засуджені на смерть і рабство.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

Свято вдумливого фото і розумного спілкування

Відкриттям експозиції світлин та діалогом з Ларисою Івшиною в Луцьку розпочалися Дні «Дня»

«Сьогодні ж свято — відкриття виставки!» — так на запитання колеги, чому всі такі гарні і радісні, відповідали у четвер уранці співробітниці бібліотеки Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, які стали першими відвідувачами ювілейної фотовиставки «Дня» на Волині. І справді, це було свято. Фотографії і розумного спілкування.

Луцьк — невипадкове для «Дня» місто, і на те є чимало причин. Серед них — тривале і послідовне партнерство із Східноєвропейським національним університетом імені Лесі Українки, на запрошення якого і приїхала цього року вже двадцята фотовиставка «Дня».

«Наймасштабніший соціальний проект країни. 20 років фотоісторії, які пройшла редакція «Дня» разом із тисячами фотопрофесіоналів та аматорів. Саме вони визначають больові точки нашого суспільства і його точки росту, показують деградацію політичного класу і еволюцію характерів громадян, підказують, які «вітаміни» потрібні для гармонійного розвитку всієї української громади. Світлини, зібрані у цьому залі, це жива історія, минуле і майбутнє нашої країни. Усі проекти газети «День» передбачають культурний та інтелектуальний діалог авторів і аудиторії, тому запрошуємо всіх голосувати за найкращі світлини», — звернулася до гостей відкриття виставки проректор з науково-педагогічної роботи, євроінтеграції та роботи зі студентами СНУ ім. Лесі Українки, кандидат філологічних наук, доцент, активний читач і блогер «Дня», авторка однієї зі статей в книзі «AVE...» Анна Данильчук.

ВИСТАВКУ ВІДКРИТО: ІГОР КОЦАН І ЛАРИСА ІВШИНА

«Кожен після перегляду цих фоторобіт може зробити для себе такий висновок, який рухатиме його протягом усього подальшого життя. Ця фотовиставка має велике історичне значення. Вона почалася у ХХ столітті і триває у ХХІ, і триватиме й надалі. Не так багатьох є проектів, які  так довго працюють і допомагають нам об’єднати Україну»,  — переконаний ректор вишу, професор Ігор Коцан.

150 найкращих робіт учасників Міжнародного фотоконкурсу нашої газети представила волинянам головний редактор Лариса Івшина, яка є не тільки членом наглядової ради вишу, а й його почесним професором. Прикметно, що навіть у своєму вітальному слові Лариса Олексіївна дала аудиторії «задачу» для роздумів, які потім «відлунювали» у виступах і враженнях багатьох гостей заходу. Подякувавши за гостинність землякам, Лариса Олексіївна водночас і висловила побажання бути з «Днем» ближче і частіше. А також наголосила: «В’ячеслав Липинський має бути Меккою інтелектуального життя країни. Закликаю всіх читати Липинського, день народження якого був учора, відвідувати Затурці, допомагати їм, популяризувати його спадщину. Ми, не зрозумівши себе, не можемо бути цікавим іншим країнам»,  переконана головний редактор «Дня».

«...Позавчора Ліна Василівна Костенко, яка трошки відтермінувала святкування свого дня народження, висловлювала тривогу, як ми справимося з черговим уроком. І ми проговорили одну важливу річ. Що свобода  явище не стільки демократичне, скільки аристократичне. До свободи треба готуватися, свободою слід правильно користуватися. А користуватися не можна без розумних попередників і розумних книг»,  розповіла Лариса Олексіївна. І продовжила: «А на допомогу тим, хто не одразу може дійти до розумного читання, приходить  вдумливе фото. Фото першої шпальти газети «День». Талановитий знімок промовляє до людей без посередників. А наш «плебісцит» — ми тренуємо людей чесно голосувати і довіряти собі. Це гарний тренінг для того, щоб бути відповідальними громадянами... Кожна зустріч примножує наші спільні сили».

Побажав аудиторії витримати випробування свободою і заступник голови Волинської ОДА Сергій Кошарук, який під час свого виступу подякував за «чудовий «День» і його послідовну невпинну роботу із суспільством.

Григорій ПУСТОВІТ, в.о. Луцького міського голови, був емоційний, і небезпідставно: «Сьогодні в нас дійсно унікальна подія. Сьогодні в Луцьку знову присутня Лариса Олексіївна зі своїм проектом. Фотовиставкою газети «День», яка, на наш погляд, має волинську душу. Газета в певному плані переросла свій формат. Адже це більше, ніж газета. Газета не просто іде до читачів, вона іде з фотовиставками, в навчальні заклади, вона ініціює багато речей, які дають молоді можливість зрозуміти, куди і навіщо ми йдемо і хто ми такі. «День» дарує нам відкриття. Ви пишете про речі, які потребує людина мисляча. Ми маємо інтелектуальну газету  це «День». Ми вдячні вам за це. І за те, що ви підтримуєте всі важливі волинські починання. Сьогодні «День» поки що єдина загальноукраїнська газета, і за це ми вам особливо вдячні, які підтримала нашу ініціативу, почати підготовку до відзначення 600-річчя з’їзду монархів. «День» уже сьогодні повідомляє українцям, що в нас є події, якими треба пишатися...»

Луцьк — друге місто після Дніпра, яке цього року відвідує наша фотовиставка, і недарма — ми їдемо туди, де нас чекають і готові «розширювати розумний простір». Традиційну акцію «Подаруй Бібліотеку «Дня» рідній школі» підтримала компанія SKF-Україна та її генеральний директор Володимир Цибульський, завдяки чому всі 27 шкіл Луцька отримують чудові подарунки — три бестселери з Бібліотеки газети: «Повернення в Царгород», «Корона, або Спадщина Королівства Руського» та «AVE. До 100-ліття Гетьманату Павла Скоропадського» та передплату на свій «День». Володимир КРИВОВИЧ, виконавчий директор Благодійного фонду «Волинь-2014», наголосив: «Мені дуже приємно в черговий раз бути присутнім з цими прекрасними людьми на цьому прекрасному заході. Володимир Цибульський, який цього разу профінансував від імені фонду, компанії SKF-Україна, цю акцію, просив мене донести таку тезу. Ви зробили надзвичайно важливу роботу — видали книгу «Корона, або Спадщина Королівства Руського». Рекомендую всім студентам долучитися до її читання. В Україні в черговий раз стоїть та ж проблема, що вже існувала протягом кількох століть, можливо, тисячоліть,         — правильність вибору. Схід — Захід? Чи є ми самодостатньою нацією? Ця книга дає змогу зрозуміти нам, що ми є українці. І ми можемо опиратися на себе й робити правильний вибір».

«Ще хочу попросити через ЗМІ донести до наших підприємців, до соціально відповідального бізнесу: зараз проходять толоки. Давайте проведемо ще одну. І допоможемо, щоб такі книги були не лише в бібліотеках міста Луцька, а по всій області. Це буде надзвичайно важливим», — зробив окремий акцент пан Володимир.

Після насиченого позитивними емоціями (студенти, до речі, їх «висловили» через величезний плакат із розворотами «Дня» та від руки зробленим написом «День» — завжди актуально») відкриття фотовиставки відбувся змістовний і вкарй актуальний діалог волинян із Ларисою Івшиною. На зустріч із нею прийшли не тільки студенти та викладачі СНУ ім. Лесі Українки, а й освітяни з інших закладів, громадські діячі, журналісти, чимало інших наших читачів, котрих із «Днем» пов’язує давня читацька історія — і як передплатників, як і власників книг із нашої Бібліотеки, і як активних громадян, що завжди з інтересом чекають оцінки сучасного моменту від своєї видатної землячки. Лунали питання і про результати виборів на сценарії розвитку країни, і про джерела натхнення Лариси Олексіївни. Більше про це — уже незабаром у «Дні». Наразі ж пропонуємо перші враження гостей Днів «Дня» на Волині.

ВРАЖЕННЯ

«ВИСТАВКА ГАЗЕТИ «День» ДАЛА МЕНІ «ЩЕПЛЕННЯ» ВІРИ В СЕБЕ ТА УКРАЇНУ»

Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО, старший викладач кафедри документознавства і музейної справи, заступник декана факультету історії, політології та національної безпеки Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки:

 Уже стало традицією щороку, в квітні, чекати на фотовиставку газети «День» в Луцьку. Для мене це не просто свято як любительки професійних та якісних фото, а й пізнання чогось нового та невідомого. Зазвичай після презентації ще кілька разів повертаюсь, щоб краще осмислити всю філософію та цьогорічний меседж від фотографів.

Цього року я охарактеризувала виставку кількома словами: сила, незламність та відродження. Мене вразили фото наших паралімпійців, дивилась їм в очі й розуміла, ми зможемо все, бо змогли вони. Атовці... найкращі сини України, скільки їх полягло, не могла без сліз дивитись на фото поранених, вдів і сиріт, ми не можемо їх зрадити.

Виставка газети «День» дала мені «щеплення» віри в себе та Україну, таку молоду і сильну, й тепер непереможну, бо тут живуть справжні патріоти. Вразила, як завжди, промова Лариси Івшиної. Якби кожен волинянин робив стільки для Волині, як вона, ми б не мали відбою від туристів. Видно з кожного слова, як вона любить свій край, як турбується, а книги про Волинь є ще одним підтвердженням, що Волинь цікава не лише нам, а й киянам і всій Україні. Особисто мені було дуже приємно, що в своїй промові про ініціативи Волині з вивчення історії, Лариса Івшина згадала інтернет ресурс «Хроніки Любарта» та проект «Lodomeria».

«СВІТЛИНИ ПІДКРЕСЛЮЮТЬ ЗНАЧИМІСТЬ ПЕВНОГО АСПЕКТУ ЛЮДСЬКОГО ЖИТТЯ»

Володимир СОБЧУК, кандидат історичних наук, директор бібліотеки СНУ ім. Лесі Українки:

 На виставці я побачив повний зріз життя України, тому що там є все: війна, трагедія, біль, щастя, боротьба, слабкість, сила, історія, сучасність. Кожна картина несе певне смислове навантаження, і якщо б мене запитали, яка картина краща, то мені було б важко відповісти. Це можна буде зробити, коли поживеш у цьому середовищі з тиждень, знову і знову пройдеш цими рядами. Тому що картину треба не просто побачити, а треба пережити. Співвіднести зі своїм баченням і переконаннями.

Традиція проведення фотовиставок «Дня» у нашій бібліотеці дуже добра, тому що її відкриття об’єднує розумних людей. Які здатні аналізувати і самостійно приймати рішення. Світлини не дають відповідь на питання, вони підкреслюють значимість певного аспекту людського життя. Це не «зомбоящик».

До речі, до мене дзвонили ще тоді, коли я ще не знав, що тут буде виставка, і запитувала: «А у вас буде фотовиставка газети «День»?» Тож це дуже корисна справа. Адже в нашому житті потрібно все, що здатне об’єднати розумних людей.

«ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА І ДУХОВНА ВІДДУШИНА»

Тарас ЛІТКОВЕЦЬ, політолог:

– По-перше, якби був час, я б запитав у Лариси Івшиної, як вдається робити якісну газету щодня. Як громадсько-політична, вона найкраща в Україні. «Український тиждень», «Дзеркало тижня» –  раз на тиждень виходять, а щодня робити такого рівня газету дуже важко. Знаю це як член Національної спілки журналістів з 18-річним стажем і не уявляю, як це робити. Більшість номерів хочеться читати від початку до кінця. Тобто всі статті – я не митець, не спортсмен, далекий від сільського господарства, але настільки фахово і доступно все написано, що читаєш від початку до кінця. У мене і зараз лежить номер газети, я наприклад, не знав, як історик, що Черчилль виступив проти Чемберлена в парламенті в 1938 році. Тобто «День» допомагає і працювати, і відпочивати.

По-друге, фотовиставка сприймається дуже легко. Вона охоплює всі сфери життя України: політика, спорт, війна, пенсіонери, діти… Крім того, є ретрознімки – переможці конкурсів минулих років.

Третє. Будь-яка розмова з Ларисою Івшиною збирає і студентів, і викладачів, і священиків, і журналістів. Це люди, які прийшли добровільно і кожен для себе знаходить духовне джерело чи певну інтелектуальну віддушину. Я впевнений, що люди, розійшовшись після зустрічі, ще подивляться фотографії, і й сьогодні ввечері, і завтра зранку думатимуть про те, що сьогодні почули. І це дороговказ. Коли я запитав, що буде після того, коли оберемо президента Зеленського (а на жаль, так і може бути), то я хотів почути прогноз саме Лариси Івшиної.

Тому і фотовиставка, і взагалі Дні газети «День», і ваші достойні книги гуманітарного циклу – це величезний плюс для Волині.

«КОЖНА СВІТЛИНА –  СВОЄРІДНИЙ ОРІЄНТИР»

Юлія ЯРУЧИК, випускниця Літньої школи журналістики «Дня», позаштатний автор «Дня»:

– Перед відкриттям фотовиставки мені мимоволі подумалось, наскільки важко «просувати» схожі проекти у сучасній суспільно-політичній ситуації. Але переповнений зал студентської молоді і лучан говорить про те, наскільки це важливо і потрібно, наскільки нам не вистачає отих «меседжів», які б допомогли зрозуміти самих себе крізь призму минулого, сьогодення і майбутнього. Ці «меседжі» надзвичайно прості, але їх треба помічати і про них треба знати.

Кожна світлина фотовиставки газети «День» – це своєрідне послання українцям, своєрідні орієнтири на майбутнє. Ці орієнтири особливо актуальні для молоді, яка, можливо, від інформаційного (не зовсім якісного) перенасичення в якийсь момент розгубилася і не розуміє, що відбувається з Україною і з українцями. Лариса Івшина неодноразово повторювала, що «День» не втомлюється нести світло. Нам же потрібно не втомлюватися його бачити, долучатися до його творення.

Фотовиставка «Дня» триватиме в Луцьку (у бібліотеці СНУ ім. Л. Українки за адресою: вул. Винниченка, 30А) з 18 квітня до 17   травня. Вхід — вільний. Кожен охочий зможе не тільки оглянути 150 найкращих світлин міжнародного фотоконкурсу, а й проголосувати за улюблену з них!

Підготували Ольга ХАРЧЕНКО, Наталія МАЛІМОН, фото Руслана КАНЮКИ, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів