Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Тисяча років української печатки: Від Святослава Хороброго до Нестора Махна

У Національному музеї історії України відкрилася виставка «1000 років української печатки». За словами музейників, це – абсолютно унікальний проект. Виставка цікава не лише своїм змістом, а й формою: організатори використали нові ІТ-технології, які дозволяють відвідувачам розглядати, «крутити-повертати» печатки на великих сенсорних дисплеях.

В експозиції понад 400 експонатів з 15 музеїв України та Росії – від печатки князя Святослава Хороброго, першої збереженої печатки, до печаток церков, цехів, партій чи, наприклад, скарбника першого сталевого кавалерійського полку ім. Батька Махна.

Печатки відображають різні періоди історії, розвитку культури та державного життя. Експозиція складається з шести блоків – за хронологічним принципом: Київська Русь, Литовсько-Польська доба, Козацькі віки, Імперський час, ХХ століття. Вперше в Україні експонуються печатки Війська Запорізького Низового – головні атрибути влади кошових отаманів.

«Це ХХ століття і , як на мене, ця вітрина є найбільш цікавою, – розповідає Юрій САВЧУК, координатор виставки, про свої улюблені експонати, – Ось печатка польового штабу новомиколаївського партизанського революційного загону (до речі, написано «рыволюціо», через «ры») – і ця печатка вибита на грошовій одиниці Російської імперії. Отже, давайте ми з вами вивчимо азбуку революції – перш за все, це фінанси, і ця печатка говорить про це найбільш промовисто. Далі – печатка військово-революційного польового штабу містечка Гуляйполя України – вона вирізьблена на барабані нагану, отже, будь-яка революція – це одночасно насилля. Також революції – це політичні партії, і одна з найвизначніших печаток – це печатка закордонної групи українських соціал-демократично-робітничої партії, Австро-Угорська імперія, 1910-ті роки – печатка однієї з перших українських політичних партій, якій виповнилося більше ста років...»

Печатки – предмети невеличкого розміру, але великої історичної цінності – через це відвідувачам було би складно їх роздивитися. Тому організатори виставки вирішили залучити нові технології. На шести великих (47 дюймів по діагоналі) сенсорних дисплеях відвідувачі можуть розглянути кожну печатку у великому розмірі, оглянути її зі всіх сторін, наче повертаючи, прочитати текст-пояснення до експонату. Таким чином музейники сподіваються привабити на виставку нову аудиторію, зробити музей справді сучасним та захоплюючим.  І ця виставка –перший крок на шляху до цього.

Ольга МАКАР, фото Миколи ТИМЧЕНКА

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів