Люди живуть почуттями, а вимагати від них, щоб вони жили думками, це однаково, що вимагати у богів, щоб вони нас почули.
Тодось Осьмачка, український поет, прозаїк, перекладач

У центрі Львова можна дізнатися правду про псевдособор і знищення УГКЦ радянською владою

У 75-ті роковини псевдособору Української Греко-Католицької Церкви у Львові, на площі Ринок презентували банерну виставку присвячену цій події. Також вона присвячена пам’яті всіх владик, священиків та мирян УГКЦ, які 75 років тому не піддалися погрозам і тискові з боку влади, не піддалися маніпуляціям та підступам спецслужб і пронесли віру та вірність своїй церкві крізь довгі десятиліття переслідувань і підпілля.

Серед представлених на виставці документів з архіву СБУ, що тільки недавно були розсекречені й стали доступні дослідникам, можна побачити укладені в НКДБ УРСР та затверджені в Москві плани ліквідації УГКЦ та організації цієї акції, звіти про арешти й вербовки священиків, списки агентури, підготовленої до участі в зібранні, формуляри зречення католицької віри, що їх підписували священики при «возз'єднанні» з РПЦ тощо.

Члени так званої «ініціативної групи», їх помічники з числа греко-католицького духовенства та задіяні в акції «возз'єднання» православні ієрархи вперше названі не тільки своїми публічними іменами, а й тими агентурними кличками, під якими знали їх оперативники НКДБ. Окрему увагу приділено постаті о. Гавриїла Костельника, який, керований амбіціями та образами, пішов на співпрацю з радянським режимом у справі нищення своєї церкви.

На виставці вперше представлено фотопортрети багатьох функціонерів радянських спецслужб, які безпосередньо планували та проводили «ліквідацію унії». Фотографії з альбомів про «Львівський собор» та відзначення його «ювілеїв», які збереглися у фондах Держархіву Львівської області, дають змогу сповна відчути атмосферу радянської епохи, коли легальні релігійні організації були перетворені на ідеологічну обслугу атеїстичного режиму.

Довідка «Дня»

8−10 березня 1946 року на Святоюрській горі у Львові відбувся так званий псевдособор, на якому, за наказом Сталіна, була ліквідована Українська Греко-Католицька Церква. Псевдособор, по суті, узаконив репресії проти греко-католиків, тисячі священиків та вірних відіслали на заслання і кидали у тюрми. УГКЦ насильно приєднали до Російської Церкви.

Павло Паламарчук, Львів, "День", фото автора

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів