Мої дорогі! Поставте собі питання: що про вас одного дня скаже історія?
Йосип Сліпий, український дисидент, єпископ Української греко-католицької церкви, кардинал Римо-католицької церкви

У паралельних реальностях…

На Майдані Незалежності у Києві влада та громадяни вшанували пам'ять героїв Небесної Сотні

У столиці тривають заходи, присвячені річниці трагічних подій на Майдані, коли влада розпочала відверте масове вбивство власних громадян. Вбивство українців за намагання відстояти свою волю і погляди стало ознакою часу. Саме тоді всерйоз заговорили не тільки про свавілля Януковича, але і про Путінську агресію. Ні Україна, ні сучасна демократична Європа ще не бачила такої цинічної і жорстокої розправи. Світ мав зрозуміти, що український народ протистоїть не просто корумпованій владі, а Системі зла.

За повідомленнями ЗМІ, на Майдані зібралось близько десяти тисяч людей. На саму алею Героїв Небесної Сотні пропускали людей за списками і через металодетектори. В  цілому було обладнано кілька зон контролю і пропуску. Для родин загиблих на Майдані встановлена окрема трибуна.

Вулиця Інститутська рясніла червоним кольором - кольором крові. Владислав Цепуна, син Героя Небесної Сотні, Героя України Андрія Цепуна, запустив "Промені гідності" в чорне, хмарне небо. Весь вечір для людей грали Національний симфонічний оркестр України і Національна хорова капела "Думка", виконуючи "Реквієм" Моцарта. Також група «Піккардійська Терція» виконала пісню «Плине кача». 

Коли Президент Петро Порошенко ішов вулицею Інститутською до трибуни, присутні на Майдані Незалежності люди почали скандувати "Ганьба!" та свистіти. Подекуди було чути вигуки "Банду геть!", що спровокувало серед людей неоднозначні емоції. В цей момент було очевидно, що Президент і народ вже давно стали паралельними реальностями, що підтвердив і подальший виступ Петра Порошенка, коли він зокрема заявив: «Ми кожною клітиною відчуваємо, як народ вимагає прискорити зміни. Однією рукою відстрілюючись від агресора, іншою пришвидшуємо маховик незворотних реформ». 

А виступ свій Глави держави почав словами Кобзаря:

«Борітеся – поборете,

Вам Бог помагає!

За вас правда, за вас – слава,

І воля святая!».

А далі Порошенко підкреслив: "Тут, на Майдані, ми боролися не тільки і не стільки з маріонетковим Януковичем. Адже тепер зрозуміло, що російська агресія проти України почалася із «наступу» на Вільнюс, коли 29 листопада Україна мала підписати у Вільнюсі історичну Угоду про асоціацію, і 21 листопада неукраїнський Уряд прийняв рішення зупинити рух країни в Європу. Революція Гідності стала першою і, головне, виграшною битвою у війні за нашу незалежність. І коли ворог побачив, що мирний аншлюс України в Митний союз захлинувся, він вирішив танками та градами розчленувати Україну."

За словами Президента щонайменше чотири тисячі членів самооборони Майдану добровольцями пішли на фронт боронити країну від «сили темної, проклятої орди». Президент визнав, що наш ворог набагато краще озброєний, і чисельніший, але ми в змозі протистояти йому.

Ворог, вважає Порошенко, готував напад заздалегідь. Він сформував в Україні так звану "п’яту колону", що намагається підірвати країну зсередини. Президент натякає на те, що ця "п’ята колона" і сьогодні розхитує суспільство, провокує і деморалізує. Дійсно, ворог працює зокрема в інформаційному середовищі і здійснює системні диверсії в нашому тилу. Але варто при цьому нагадати, що саме неясність та невідвертість влади провокує інформаційний вакуум та безліч домислів. Прямота, реальні кроки, а не популізм - ось що є головною зброєю проти таких провокацій.

Рік, який минув з розстрілу Небесної сотні, був вкрай важкий. Рахунок пішов вже не на сотні, а на тисячі загиблих. Нова влада, яка прийшла на зміну режиму Януковича, не змогла заслужити у народу довіру, що інколи виправдовується фактом війни, яку ця ж влада намагається називати АТО. Звичайно, народ потребує єдності і саме пошук об’єднуючих факторів всередині суспільства є наразі головним засобом для перемоги. Треба визнати, що саме зовнішня агресія і неймовірні випробування як раз і зціпили українців в єдиній меті.

Денис, молодий хлопець, який зі своєю дівчиною прийшов вшанувати пам'ять героїв Небесної сотні:

- Сьогоднішній день дуже важкий для мене, і я прийшов, щоб вшанувати пам’ять за загиблих та подумати над тим, що трапилося тут минулого року та як більше не допустити подібного. Дуже сподіваюсь, що під час Революції Гідності нам вдалося багато що змінити і велика кількість людей нині усвідомлюють подвиг, вчинений Небесною сотнею і той подвиг, на який нині йдуть військові на передовій на сході. Я бачу, що в суспільстві відбулися зміни – зріс патріотизм і воно більш тверезо ставиться до всіх подій в країні. І хоча влада майже не змінилася, головною є саме ця зміна в людях та в їх поглядах. Влада має властивість переобиратись, і від громадян залежить те, якою вона буде. Звичайно, не можна очікувати від неї різких змін, але цей процес розпочато.

Володимир, літній киянин

- Для мене цей день означає, що Україна стала вільною. І це вирішили не люди «на горі», а звичайні громадяни країни. Вони вирішують як жити, кого обирати, якими правилами керуватися. Люди гинули за цю правду, цю свободу і їх втілення в життя. 

Можливо, зараз я дещо не задоволений владою, але ми довірили керівництво державою тим, кого обрали, тому маємо допомагати їм. Кожен на своєму місці має робити те, що може, а не просто почепити жовто-блакитний прапорець та займатися пустою критикою. Проте, за цей рік я бачу й зміни. І основна зміна - у всіх людях, які прийшли сьогодні на Майдан.

Пан Олексій, літній киянин:

- Я прийшов, бо хотів відновити у пам’яті всі ті дні, адже існують події, які є історичними зламами. Це було щось далеко не пересічне – видатні дні, коли народ змінив хід історії. Ми жили в суспільстві, коли уявлялося, начебто у владі все куплено, запрограмовано, а нам лишалося лише йти визначеною дорогою, наче отара овець. Але раптом виявилось, що ми - не отара. Ми піднялись, зламали цю схему і змінили історію. 

Проте це й сумна подія, адже ми заплатили дуже велику ціну за ті зміни, на які ще очікуємо. Люди хотіли, щоб влада, яка прийшла, виявила в своїй роботі таку ж жертовність та відданість країні, яку ми побачили тут, на Інститутській. Проте, я думаю, якісь перетворення все ж почались. Але люди, які знаходяться у владі, обмежені у своїх можливостях. Звичайно, у мене є багато питань до нашого Президента, але я можу йому тільки поспівчувати – ми не знаємо і половини всіх проблем, які на нього навалились - армія, війна, дипломатія, проведення реформ…

Нині відбувається війна на сході, адже в Росії є авторитарний режим, якому потрібна не стільки наша територія – їм не потрібна вільна Україна. Коли скидають одних тиранів, іншим тиранам це не подобається. 

Ірина, прийшла на Майдан Незалежності із сім’єю – чоловіком та донькою:

- Вже рік ми живемо в цих подіях. Все почалося 30 листопада 2013 року. Наша донька на той момент була студенткою, і ми не могли залишитись осторонь того, що відбулось на Майдані. І важко уявити, щоб після 30 листопада за кожною дитиною не стали як мінімум двоє батьків. 

Все, що продовжувалось далі, охарактеризувати важко: через гроші та жагу до влади людей розстріляли як у тирі в самому центрі Європи. Після цього я не знаю, як не прийти на Майдан та не вшанувати пам'ять загиблих.

Цей день багато що змінив в країні, адже навіть сьогоднішню багатолюдну подію ніхто майже не рекламував і не закликав йти на площу. Можна сказати, що це народження громадянського суспільства, адже кожна людина починає розуміти: якщо я це не зроблю, замість мене це не зробить ніхто. 

Я критично ставлюся до влади, яка 23 роки розросталася як спрут, і частиною якої є й нинішні політики. Проте, якщо цьому «спрутові» одразу відрізати щупальці та спробувати змінити все, особливо коли в країні йде війна і пуста казна, то нічого не вийде. Якщо в країні і відбуватимуться реформи, про які всі говорять, це в кращому випадку матиме результату через 2 роки. Звісно, ми всі хочемо, як у фільмі про кінематограф, - «Зроби мені монтаж». Але життя – не кіно. 

Підготував Дмитро КРИВЦУН, «День»

Валентин Торба, «День». Фото Миколи ТИМЧЕНКА, "День", Артема СЛІПАЧУКА, "День", Артема ЖУКОВА, "День"

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів